in

Yumurtlama Testi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Yumurtlama (Ovulasyon) testi hesaplamasıyla en doğru zamanda nasıl hamile kalacağınızı hesaplamış olursunuz. Yumurtlama testi hamile kalmak isteyen kadınların yumurtlama zamanlarını tespit etmek amacıyla yapılan bir uygulamadır. Özellikle düzenli cinsel hayatı olmayan kadınların başvurduğu bu yol iyi takip edildiğinde çoğu zaman istenilen sonucu verir. Yumurtlama testi dünya genelinde uygulanan, sağlıklı, güvenli ve bilimsel bir test olup dünyadaki sağlık örgütleri ve kuruluşları tarafından tavsiye edilen bir testtir. Ülkemizde de yaygın biçimde kullanılan yumurtlama testi doktorlar tarafından tavsiye edilmekte ve çocuk sahibi olmak isteyenler için en çok müracaat edilen ve netice alınan bir uygulama olarak kullanılmaktadır.

Yumurtlama testiyle hamilelik testini karıştırmayın. Yumurtlama testinde çift çizgi çıkması hamile kalmanız için uygun yumurtlama zamanında olduğunuzun göstergesidir. Hamilelik testinde ise çift çizgi hamile olduğunuzu gösterir.

Yumurtlama testleri idrardaki LH hormonu değerini ölçerler. LH değerleride yumurtlama gününüzde en yüksek değere ulaşır işte testte bu değeri ölçerek yumurtlamanın gerçekleştiği tam günü size verir. Yumurtlama 2-3 günlük bir sürede gerçekleşeceği için yumurtlama testi hesaplaması yaparak en doğru zamanda hamile kalma şansınızı en yükseğe taşımış olursunuz.

Yumurtlama testini kimler uygulamalıdır?

Yumurtlama testi öncelikle adet düzensizliği yaşayan ve cinsel hayatı düşük seviyede gerçekleşen kadınların müracaat ettikleri bir testtir. Bu kadınların yumurtlama dönemini tespit etmek ve bu dönemde cinsel ilişkiye girerek hamile kalmak için uyguladıkları bir testtir.

Bilindiği üzere kadınların hamile kalmak için adet düzenleri ile cinsel hayatlarının düzeni önemlidir. Ancak bazı kadınlar düzensiz adet yaşarlar veya düzenli bir cinsel hayatları yoktur. Kadınlarınsa bir adet döneminde hamile kalma şansları sadece 2 – 3 günlük zamanla sınırlıdır.

Yani bir kadının adet kanı görmeye başladığı günden bir sonraki adet kanı göreceği zamana kadar geçen süre genellikle bir aydır ve bu bir ay içinde sadece 2 – 3 gün içinde hamile kalabilmektedir. Çünkü kadınlar bir adet dönemi içinde sadece bir defa yumurtlarlar ve bu günlerde cinsel birliktelik yaşayıp döllenme meydana gelirse o ancak bu suretle hamile kalabilirler, eğer bu günlerde cinsel ilişkiye girilmezse hamile kalma şansı bir sonraki aya kalmıştır.

Yumurtlama testi için önemli husus

Adet düzensizliği yaşayan kadınların yumurtlama testi düzenli adet yaşayan kadınlarla aynı olmayacağı için adet düzensizliği yaşayan kadınlar yumurtlama testini adetlerinin bittiği hangi günlerde uygulayacakları bilgisi için mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Adet düzensizliği yaşayan kadınların yumurtlama dönemi farklı olduğu için mutlaka bu konuda doktorlarından bilgi almaları gerekmektedir.

Yumurtlama testi nasıl yapılır?

Yumurtlama testi yapılacağı zaman mutlaka aldığınız testin kullanım şeklini okumalısınız. Çünkü netice aynı sonucu verse de uygulamada markaların geliştirdikleri yumurtlama testleri kullanım farkları göstermektedir. Bazı markalarda test idrar dolu kabın içine batırılarak uygulanırken bazı markalarda ise idrar doğrudan teste akıtılarak yapılmaktadır.

Yumurtlama testi sabah kalkıldığında ilk idrar ile yapılır. Testin T ve C olan iki uç noktası bulunmaktadır. Teste idrar uygulandığında C ucunda sürekli olarak bir çizgi çıkar. Bu çizgi bizim aradığımız çizgi değildir. Bizim beklediğimiz çizgi T noktasındaki çizgidir. C noktası ile birlikte T noktasında da çizgi çıktığında tam olarak hamile kalma günlerindesiniz demektir. T noktasındaki çizgi görüldüğü andan itibaren 24 ila 36 saat arasında cinsel ilişki yaşandığında hamile kalma olasılığı çok yüksektir çünkü bu zaman tam olarak yumurtlama dönemidir.

Yumurtlama testi yapacak olan kadınların testi düzenli olarak takip etmesi önemlidir. Eğer adet döneminde hamilelik istiyorsa adetinin bittiği günden itibaren doğru günü yakalamak için her gün test uygulanması gerekir. Aksi takdirde test uygulaması bir sonraki aya kalacaktır.

Yumurtlama Testinin Yapılacağı Tarihler Nasıl Hesaplanır?

yumurtlama testi hesaplama

Kadınların yumurtlama dönemi için en yaygın görüş adetlerinin bittiği 3 – 4 ve 5. günlerdir. Bu durum genelde şöyle ifade edilir. Düzenli adet gören bir kadın için adet kanamasının başladığı ilk günü 1. gün olarak kabul ettiğimizde ve adet kanamasının 10 gün devam ettiğini varsaydığımızda 10. gün adet kanaması sona erecektir.

Çoğu kadın için 10. günden sonraki 3 – 4 ve 5. günler yumurtlama günleridir ve yumurtlama meydana geldiğinde 24 ila 36 saat içinde cinsel ilişkiye girilmelidir ki döllenme ve hamilelik meydana gelebilsin. İşte bu günleri tespit etmek için yumurtlama testi yapılmaktadır.

Yumurtlama Testi Hesaplaması

Aşağıda yumurtlama dönemi hesaplayıcısını kullanarak tahmini yumurtlama tarihinizi hesaplayabilirsiniz. Yukarıda yazılanlarıda göze alarak yumurtlama testini bu tarihler arasında uygulamalısınız. Yumurtlama testi size doğru sonuç verdiği günlerde yaşacağınız cinsel ilişkiyle hamile kalma olasılığınız en yüksek olacaktır.Yumurtlama Testi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu hesaplama testi size tahmini yumurtlama tarihinizi verir. Bu tarihler arasında yumurtlama testini uygulamalısınız. Unutmayın her yumurtlama testinin kendine has özellikleri olsa da genel itibariyle hepsi LH hormonunu ölçerek çalışırlar. Testteki tam açıklamaları okuyarak ve yukarıdaki tarihleri baz alarak testi yapmalısınız.

Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz ve doğum yapmanız temennisiyle. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir