Yumurtlama Tarihi (Günü-Dönemi) Hesaplama

Aşağıdaki Hesaplama Aracımızla Yumurtlama Tarihi (Günü-Dönemi)’ni Hesaplayabilirsiniz. Ovülasyon tarihi yani genel adıyla yumurtlama tarihi hesaplamak anne olmak isteyen kadınlar için önemlidir. Çünkü bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin anne baba olabilmek için yumurtlama tarihlerinde birliktelik yaşamaları gerekmektedir. Bu nedenle anne olmak isteyen kadınların yumurtlama tarihlerini bilmeleri gerekir.

Yumurtlama Tarihi (Günü-Dönemi) Hesaplama Nasıl Hesaplanır?


İlk Bölüme Son Adetinizin Başlangıç Tarihini Giriniz. İkinci Bölüme İse Adet Döngünüzü Gün Olarak Giriniz. 
* Yasal açıklama: Çıkan Sonuç Kesin Olmayıp Tahmini Bir Tarihtir. 

Yumurtlama tarihleri hesaplanırken kadınların adet döngülerini bilmeleri önemlidir. Çünkü hesaplama yapılırken ortalama yirmi sekiz günde bir adet gören bir kadının adet gününden itibaren on dördüncü günde yumurtladığı varsayılarak hesaplanır. Ovülasyon tarihlerinin hesaplaması yapılırken kişinin kaç günde bir adet gördüğünü bilmelidir çünkü kaç günde bir adet görüyorsa o günden on dört gün çıkarılarak tarihler hesaplanır. Buna rağmen tam gününde yumurtlama gerçekleşmeyebilir.

Düzensiz adet döngüsünde yumurtlama ( ovülasyon ) tarihi nasıl hesaplanır?

Düzenli adet döngüsünde yukarıda belirttiğimiz gibi hesaplama yapılırken düzensiz adet döngüsü bulunan bir kadının yumurtlama tarihlerini hesaplaması oldukça zordur. Anne adayı olan kadın her ay farklı adet döngüsüne sahipse ve adet günleri belirsiz ise yumurtlama tarihlerini hesaplamak neredeyse imkânsızdır.

Bunun yanı sıra yumurtlama zamanlarını vücudun gösterdiği belirtilerle de anlayabiliriz. Yumurtlama belirtileri arasında görülen vücut ısısında artış, vajinal akıntıda artma, cinsel isteğin artması, ani duygu değişimleri, sık sık gelen kasık ağrıları gibi belirtiler gösterilebilir. Ayrıca yumurtlama zamanını öğrenmek için eczanelerde veya internet sitelerinde satılan vücuttaki LH hormonunu ölçen idrar testlerinden satın alarak da yumurtlama zamanınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayede bu dönemde birliktelik yaşayarak hamilelik şansınızı yükseltebilirsiniz.

Hamile kalmak için en uygun tarihler ne zamandır?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için en uygun zaman dilimi yumurtlama tarihiden üç veya dört gün öncesi ya da yumurtlama tarihinden üç veya dört gün sonrasındaki zaman dilimidir. Düzenli adet döngüsüne sahip kadınlarda da yumurtlama tarihi kesin bir şekilde belli olur denilemez. Fakat sperm cinsel ilişkiye girdikten sonra kadının vücudunda iki ile beş gün arasında canlı kalabilir.

Kadının yumurta hücresi ise yirmi dört saat ile kırk sekiz saat arasında canlı kalır. Bu nedenle yumurtlama tarihinden birkaç gün önce veya birkaç gün sonra ilişkiye girmekte hiçbir sakınca yoktur.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu