in

Yumurtlama Dönemi Dışında Hamile Kalınır Mı?

Gönderi paylaş:

Bazı kadınlar; yumurtlama dönemim geçti cinsel ilişki yaşamak istiyorum, korunmuyorum, acaba yumurtlama dönemi geçince yani yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı? diye endişeleniyorlar. Belirtmekte yarar var ki, bilimsel korunma yöntemleri dışında %100 hamile kalmassınız diye bir durum söz konusu değildir. Öyle ki kimi kadınlar adet geçirdiğini zannedip ilişkiye girdiklerinde bile hamile kalabilmektedirler.

Ancak bu oranlar çok çok düşüktür. Yüzde 1 hatta binde bir dolaylarında bu tür hamilelikler söz konusu olabilir. Şunu da aktaralım ki kafalar karışmasın, hamileliğin oluşabilmesi için kadının yumurtlama döneminde olması gerektiği unutulmamalıdır. Özetle kimi kadınlar yumurtlama döneminde hamile kalırken kimi kadınlar yumurtlama dönemi dışında da hamile kalabilir. Ancak yumurtlama dönemi dışında hamile kalma ihtimali çok çok düşüktür.

Şunu da aktaralım. 1 spermin vajina içindeki ömrü 4-5 güne kadar çıkabilir. Diyelim ki siz yumurtlama döneminden önce ilişkiye girdiniz ve 3 gün sonra yumurtlama gerçekleşti burada canlı kalan spermin yumurtaları dölleme olasığı yüksektir. Bu şekilde hamile kalmış olursunuz.

Peki bu yumurtlama dönemi nasıl bilinebilir diyebilirsiniz. Hamile kalmak için kadınlar yumurtlama dönemi hesaplaması  yaparak yumurtlama döneminde tama olarak ilişkiye girdiklerinde çok rahatlıkla hamile kalabilirler tabiki burada gebelikle ilgili herhangi bir sıkıntı yoksa bu durum geçerlidir.  Verdiğimiz linkten yumurtlama dönemi hesaplaması yapabilirsiniz.

Yani yumurtlama dönemim geçti hamile kalmam, yada yumurtlama dönemim gelmedi hamile kalmam diye cinsel ilişkiye girmeniz, veyahut bunu bir korunma yöntemi olarak kullanmanız sizi hamilelikten sorumayacaktır. Hamilelikten korunmanın en bilimsel yolları zaten az çok hepiniz biliyorsunuz, spiral, doğum kontrol hapı, kondom gibi bilimsel yöntemlerdir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir