in

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Gönderi paylaş:

Yerleşme kanaması ne zaman olur sorusuna geçmeden önce yerleşme kanamasının ne olduğunu iyice anlamamız gerekiyor ki konuyu özemseyebilelim.

Yerleşme kanamazı zamanıyla ilgili o kadar çok fazla soru alıyoruz ki bu konuda kafaların oldukça karışık olduğunu söyleyebiliriz. Gelin şu işin özünü sizlere anlatalım ki yerleşme kanaması ne zaman olur sorusuda kendiliğinden cevap bulmuş olsun.

Yerleşme kanamasıyla ilgili çok fazla yazı yazdık yerleşme kanaması hesaplayıcı yaptırdık ama zihinler hala bulanık.

Yerleşme kanaması

Yerleşme kanması ne zaman olur sorusuna cevap ararken konuya daha hakim olabilmek adına güzel bir görsel hazırladık. Şimdi yukarıdaki görseli göz önüne alarak yazdıklarımızı dikkatle okuyalım.

Bilindiği üzere kadınar normal şartlarda 28 günde bir adet olurlar. Bizde açıklamamızı bu 28 gün döngüsüne göre yapacağız.

Öncelikle adet olduğunuz günden itibaren 14. günde veyahut adet olacağının günden 14 gün önce yumurtlama gününüzdür.

Yumurtlama gününden itibaren yada öncesinde yaşanan bir cinsel birliktelikte hamilelik gerçekleşir. İşte bütün herşey bundan sonra başlıyor diyebiliriz.

Yerleşme kanaması ne zaman olur diye bakıldığında işte hamilelik gerçekleştikten yani spermle kadın yumurtaları birleşince embriyo oluşuyor.

Bu embriyo daha sonra yumurtalıktan hareket eder ve anne rahmine yerleşmesiyle hamilelik başlar. Videodan da anlaşılacağı üzere embriyo anne rahmine yerleşirken yerleştiği yerde hafif bir yara açar ve buraya yerleşirken az biraz bu yaradan ötürü kanama oluşur.

Daha sonra bu kan anne rahminden vajina yoluyla dışarı atılır. İşte dışarı atılan bu kanı adet kanamasından ayıran en büyük özellikler ise adet ağrısının olmaması ve rengidir.

Yerleşme kanamasının rengi hafif pembemsi ve kahverengi olur asla kırmızı olmaz. Bunun nedeni rahime yerleşirken oluşan kan rahimin içinden geçerken enzimler nedeniyle kahverengiye döner.

Adet kanamasında ise kan miktarı çok olduğundan ve tüm rahim kanadığından renk kırmızıdır. Yerleşme kanamasında ise renk hafif pembe yada kahverengidir.

Peki yerleşme kanaması tam olarak ne zaman olur?

Video da da gördüğünüz üzere döllenen embriyo yumurtalıktan hareket ederek rahime yerleşir.

İşte tüm bu süreç kadın yumurtlama gününden sonra 7-10 günleri arası gerçekleşir. Bir başka deyişlede adet olacağınız günden 5-10 gün önce yerleşme kanaması gerçekleşir diyebiliriz.

Evet buraya kadar herşey anlaşıldıysa yerleşme kanaması ne zaman olur sorusunada aslında cevap vermiş olduk.

Adet kanamasının yumurtlama gününden itibaren 7-10 günleri arası gerçekleştiğini, ağrısız olduğunu, pembemsi ve kahverengi renkte olduğunu, az miktarda görüldüğünü unutmayın. 

Ayrıca yerleşme kanaması görüntüleriyle ilgili şu yazımızı okuyarak daha detaylı örnek görüntülere bakarak kendi kanamanızı karşılaştırabilirsiniz.

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Görüntüleri

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir