in

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur?

Gönderi paylaş:

Yerleşme kanaması, hamilelik şüphesi olan kadınlar hamileliğin en erken belirtisi yerleşme kanaması nasıl olur? diye merak etmektedirler.

Yerleşme kanamasıyla ilgili bir çok yazı yazdık ama yerleşme kanamasının nasıl olduğuyla ilgili biraz daha detaya girelim istedik bu yazımızda.

Şimdi gelin yerleşme kanaması nasıl olur? hususunda sizleri bilgilendirelim.

Yerleşme kanaması adet gününüzden önce görülen pembemsi ve kahverengi renkte olan hafif lekelenmeler şeklinde ve az miktarda kendini gösteren hamileliğin en erken belirtisidir.

Yerleşme kanaması hamileliğin en erken göstergesidir diyebiliriz. Rengiyle ve yerleşme kanaması zamanıyla kendini adet kanamasından kendini ayırt eden bir kanamadır.

Peki yerleşme kanaması nasıl olur?

Yerleşme kanaması nasıl oluyor sorusunu şu şekilde cevaplayalım. Alta videoda ekledik ama önce açıklayalım ki videoda rahat anlaşılabilsin.

Yerleşme kanaması anne yumurtalıklardan yumurtlama gününden itibaren hareket etmeye başlar. Daha sonra spermler bu yumurtayı döllerler ve basit anlamda embriyo oluşmuş olur.

Embriyonun yaşamını devam ettirmesi için anne rahmine gidip yerleşir.

Ebriyo rahimde tutunması için en uygun yer tabi ki rahim duvarıdır ve embriyoda bu rahim duvarına yerleşir.

Emriyo rahim duvarına yerleşme esnasında yani rahim duvarına gömülürken tam rahim duvarında bir miktar kanama olur.

İşte bu kanama rahimden hareket ederek vajinadan dışarı atılır. Ancak rahimin içinden geçerken enzimler vs. nedeniyle kırmızı rengi kaybolur ve hafif pembemsi yada kahverengi bir renk alır.

Adet kanamasında renk kırmızıyken yerleşme kanamasında kahverengi olmasının nedeni de bu nedenledir.

Yerleşme nasıl olur sorusuna yukarda açıklamaya çalıştık videoyu da izlerseniz yerleşme kanamasının nasıl olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Yerleşme kanamasıyla ilgili şu yazımızda örnek görüntülere de yer verdik. Bu şekilde kendi kanamanızla yerleşme kanamasını da kıyaslayabilirsiniz.

Yerleşme kanaması genel hatlarıyla adet kanamasıyla karıştırılabilir. Bilmeniz gereken yerleşme kanamasında adet sancısının görülmemesi ve rengidir.

Yerleşme kanaması gebelik testinde önce hamileliği bize haber vermesi sebebiyle oldukça önemlidir.

Özellikle tüp bebek yaptıranlar için apayrı bir öneme sahiptir yerleşme kanaması ancak şuda bilinmelidir ki yerleşme kanaması herkeste her zaman görülecek diye bir durum söz konusu değildir.

Yerleşme Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?  yazımızı da okumanızı öneririz. Sağlıcakla kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir