in

Varikosel Ameliyatı ve Sonrası

Gönderi paylaş:

Varikosel ameliyatı olduğumda gerçekten neden bu ameliyatı oldum niye çok kez  sormuşumdur kendime. Gerçi hala soruyorum ya orası da ayrı bir muamma. Varikosel ameliyatı olanların yorumları kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Konuştuğum kimi insan yararını gördüm diyor kimisinin benim gibi kafası karışık, kimiside durumdan hiç memnun değil. Varikosel ameliyatı çok zor ve ağrılı bir ameliyat değil. Bu ameliyatın faydasını gördüm mü görmedim mi diye sorarsanız gelin hep beraber bakalım durumun ne olduğuna.

Erkeklerin varikosel için  ameliyat olmasının en önemli nedeni elbetteki erkeklerde sperm sayısının azlığı ve sperm hareketliliğindeki azalma nedeniyle genelde yapılan bir ameliyattır. Bizde tüp bebek tedavisine başlamadan önce bir çok tedavi yöntemi denemiştik ancak sonuç alamamıştık. Son çare varikosel ameliyatı dendi. Bizlerde sevmesekte, istemesekte mecburen varikosel için ameliyat olmak zorunda kaldık.

Çok karmaşık bir ameliyat değil, kasığınızın üst sol yanından girilerek genel anestezi altında yapılan bir ameliyat. Varikosel ameliyatı yaklaşır 30-45 dakika sürmektedir ancak 2 saatte genel anesteziden uyanma süresi olduğunu unutmayın. Her ameliyatın riski elbette var ancak küçük bir operasyon olduğu için korkulacak bir durum yok. Kimsinin aklına acaba erkekliğime bir sıkıntı olur mu gibisinden sorular gelebilir. Benimde gelmişti elbette ama hekimime danışıp bir çok araştırma yaptıktan sonra yapılan ameliyatın bu konuyla uzaktan yakından bir alakasının olmadığını öğrenmiştim.

Varikosel ameliyatı sonrası

Varikosel ameliyatı olduktan sonra genel anestezi aldığımız için biraz geç uyandık. Yani kişiye göre değişiyor bu uyanma işi. Kimi erken uyanıyor kimisi ise geç uyanıyor.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir