in

Vajinal Mantar Nedir? Tedavisi Nasıl Oluyor? *2022*

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Vajinal mantar, jinekolojik rahatsızlıklar içerisinde bulunan vulva denilen dokuların tahriş olması veya aşırı akıntı ve aşırı bir kaşıntıya neden olan bir enfeksiyon çeşididir.

Fazlaca antibiyotik ilaçların kullanımı, yetersiz genital hijyeni, sağlıksız beslenme gibi alışkanlıklar bazı durumlar vajinanın floral dengesini sıklıkla bozabilmektedir.

Vajinal kandidiyazis olarak da bilinen bu enfeksiyon, kadınların %75 ‘ini en az bir defa etkilemekte. Vajinal mantar hastalıkları, cinsel yollalarla bulaşan bir enfeksiyon çeşidi olarak kabul edilmiyor.

Cinsel yollarla yayılabilmesine rağmen, cinsel ilişkisi olmayan kadınlarda bile sıklıkla görülmekte. Şunu da belirtmekte fayda olacak ki düzenli cinsel aktivite de vajinal mantar 2022 enfeksiyonunu arttırmakta.

Vajinal mantar belirtileri nelerdir?

Vajina kısmında şiddetli kaşıntı ve kaşıntıya bağlı ödem oluşması mantar enfeksiyonun önemli belirtilerinden biridir.

Bununla birlikte ağlıkla vajinal florasının bozulması bu tür enfeksiyon belirtisidir. Fizyolojik akıntılar da mantar enfeksiyonun belirtilerindendir.

Bu akıntılar özellikle süt kesiği gibi beyaz veya peynirimsi bir halde görülebilmektedir. Bu durum da aynı şekilde “vajinal mantar” belirtilerinden olabilmektedir.

Ayrıca vajinal mantar enfeksiyonundan kurtulmak için ne yapacağım diye merak ediyorsanız bu yazımızı detaylıca incelemenizi tavsiye ederiz.

Vajinal mantar ilaçları nelerdir?

Kadınlar arasından en sık yaşanan enfeksiyon çeşidi olan vajinal mantar ile başınız derde girmişse çözüm için araştırmaya başlamışsınızdır.

Vajinal mantar için en sık tavsiye edilen ilaç listesini aşağıda görebilmektesiniz. İlaçları kullanmadan evvel kullanma talimatlarını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

  • Tiokonazol,
  • Mikonazol,
  • Butokonazol,
  • Sertakonazol,
  • Fentikonazol Nitrat,
  • Klotrimazol,
  • Fluconazole,
  • İzokonazol nitrat.

Bazı ilaçlar reçete ile satılmaktadır. Reçetesiz satılan ilaçlar ve detaylı bilgi için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Vajinal mantar nasıl geçer doğal yöntemler

Evde alternatif vajina mantar tedavisi için çeşitli yöntemler de bulunmakta. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmasa da bazı doktorların rahatlanmanız için bir takım doğal öneriler sunabilmektedir.

Evde en sık kullanılan tedavi yöntemi şekersiz ev yoğurdu veya probiyotik yoğurtlar. Siz ekstra bir tedavi yöntemi için doktorunuza danışarak vajinal mantar doğal tedavi yöntemleri edinebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz diğer bir yazımız olan “Vajinal mantar enfeksiyonlarına bitkisel tedavi yöntemleri” konumuza da buradan bakabilirsiniz.

Vajinal mantar kaç günde geçer?

Doktorların tavsiyesi üzerine bir takım ilaçların kullanım ile birlikte vajinal mantar tedavisi kısa süreli olmak üzere 3 gün ile 1 hafta içerisinde geçmesi mümkün.

Her ilaç her enfeksiyon için aynı olmamaktadır. Bu sebeple ilaç tedavisine başlayacaksanız bunu doktorunuzdan reçete ile isteyerek tavsiyeye uygun bir şekilde kullanın.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir