in

Vajinal Mantar Enfeksiyonlarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Vajinal mantar kadınların baş belası. Bu enfeksiyon için, çörek otu gibi doğal bitkisel tedavi yöntemleri kadınları bu dertten kurtarıyor. Vajinal mantarlar özellikle de kaşıntı yol açtığı sorunlar gerçekten kadınları çileden çıkarıyor. Bekarken hadi neyse diyorsunuz ama yeni evlenecekseniz yada evliyseniz cinsel yaşantınız da altüst oluyor. Ayrıca kaşıntı da ayrı bir dert. Biz burada vajinal mantar enfeksiyonlarını bitkisel tedaviyle nasıl çözebiliriz noktasında sizlere bilgi vereceğiz.

Vajinal mantar nedir?

Kısaca vajinal mantarın ne olduğunu açıklayalım sonra bitkisel tedavi yöntemlerine geçeceğiz. Vajinal mantar; vajinal bölgede şiddetli kaşıntı, şişme, akıntı ve tahrişe neden olan kandida adı verilen maya türündeki bakterilerin artmasıyla ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Antibiyotik kullanımı, stres, uykusuzluk, gebelik, diyabet, adet düzensizliği, sağlıksız beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkar.

Vajinal Mantarlarda Bitkisel Tedavi

Vajinal mantar gibi rahatsızlıklarda hekime başvurarak ilaç kullanılabileceği gibi, evimizde olan veya bir aktardan alabileceğimiz bitkilerle de tedavi olunabilir. Günümüzde artık yan etkisi olmayan bitkisel tedaviler; ilaçların yan etkilerinden veya ilaçlara cevap alınmayan durumlarda ön plana çıkmaktadırlar.  Gerek avrupada gerekse amerikada fitoterapi adı verilen bu yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Gelin bu bitkisel tedavilere beraber bakalım.

1- Vajinal Mantar Tedavisinde Kantaron Yağı

Kantaronun vajinal mantar üzerinde etkileriyle ilgili 17 bilimsel çalışma yapıldığını hatırlatalım. Kantaron yağı damıtma olarak değil zeytinyağına maserasyon olarak yapıldığından seyreltmeden mantarlı bölgeye sürülebilir. Özellikle hücre yenilenmesi ve enfeksiyonlarda çok etkilidir. Kantaronu bir iki çay kaşığı şeklinde içebilirsiniz de.

2- Vajinal Mantar Tedavisinde Sirke

Vajinal mantarların tedavisinde en çok kullanılan bitkisel tedavilerden birisi de sirkeyle tedavidir. Elma sirkesini içebileceğiniz gibi biraz suyun içine katarak vajinal bölgenizi silebilirsiniz de. Bir fincan suyun içine bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Vayahut banyada küveti su doldurup içine sirke ekleyerek yine içine girebilirsiniz.

3- Vajinal Mantar Tedavisinde Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı yine vajanal mantarların tedavisi için en çok kullanılan bir yağdır. Seyreltilmiş suya batıracağınız tamponlarla uygulama yapabilirsiniz. Bu yağların uçucu yağ olduğunu ve seyreltilmeden kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

4- Vajinal Mantar Tedavisinde Lavanta Yağı

Yapılan araştırmalar lavanta yağıyla yapılan vajinal mantar tedavisinin ilaçlara göre daha etkili ve yan etkisiz olduğunu göstermiştir. Yine bu yağda seyreltilerek kullanılmalıdır.

5- Vajinal Mantar Tedavisinde Kekik Öz Yağı

Kekik öz yağı özellikle antibiyotiğe dirençli mikroorganizmaların üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle mantar türlerinin tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Yine bu yağda seyreltilerek kullanılmalıdır.

6- Vajinal Mantar Tedavisinde Acıbadem Yağı

Yapılan araştırmalar acıbadem yağının bir çok mantar üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Çok dikkatli bir şekilde seyreltilerek kullanılmalıdır.

7- Vajinal Mantar Tedavisinde Yoğurt

Özellikle köy yoğurdu diye tabir ettiğimiz doğal organik yoğurt içerdiği probiyotikler sayesinde vajinal mantar tedavisinde ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Bağırsak florasının düzenlenmesinden tutunda vücut dengesinin sağlanmasına kadar bir çok yararı vardır. Ayrıca rahatlıkla tüketilebilecek bir üründür. Tabiki kendi evinizde süt alıp mayaladığımız yoğurttan bahsediyoruz.

 

 

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir