in

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gönderi paylaş:

Yaklaşık 30 gün süren tüp bebek tedavisi doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde kullanılacak yöntemler kısırlık sebebine, annenin yaşına, yumurta ve sperm kalitesine göre belirlenir.

Başarı şansını maksimum düzeye çıkarmak için çiftlerin tedavi süresince doktoru ile iş birliği içerisinde olması gerekir. Bazı durumlar kişilere özel farklılıklar gösterse de kısacası aşağıda ki durumlar dikkate alınmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar
 • Normal gebelikte dahi zararı bulunan ve ölü doğumlara sebep olan sigara ve alkol kullanımı tüp bebek tedavisi ve sonrasında kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Tedavi boyunca basit bir ağrı kesici diyerek doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız.
 • Yüzme, yürüyüş ve yoga gibi kolay sportif aktivitelerin dışında diğer yorucu egzersizler yapılmamalıdır.
 • Tüp bebek tedavi sürecinde cinsel ilişkiye girilmesi genellikle önerilmez. Doktorunuzdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.
 • Yiyecek ve içecek konusunda herhangi bir diyet gerekmez. Bitkisel ürünler ve çaylar tüp bebek tedavisinde işe yaramaz. Sağlıklı besinler tüketmek ve dengeli beslenmek yeterli olacaktır.
 • Tedavi süresince anne adayı psikolojik olarak rahat olmalı ve stresten kaçınmalıdır. Aşırı stres duyulması üreme hormonlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu da tedavi de negatif bir sonuç elde edilmesine sebep olabilir.
 • Sperm sayısı ve kalitesini tespit etmek için erkeğin 3 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemesi ve boşalmaması istenir. Bu cinsel perhize mutlaka uyulmalıdır.
 • Tüp bebek uzmanının vermiş olduğu ilaç ve iğneler verilen reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır. Belirtilen saatte ve dozda alınan bu ilaçlar tüp bebek tedavisi için oldukça önemlidir.
 • Tedavinin aşamalarından birisi olan embriyo transferi gerçekleştirildikten sonra en az 2 gün istirahat edilmeli ve uzun yolculuklar yapılmamalıdır.
 • Üreme organlarını ve yapılan tedavileri olumsuz yönde etkileyen hamam, sauna ve kaplıca gibi aşırı sıcak ortamlardan mutlaka uzak durulmalıdır.
 • Tüp bebek tedavisi yapan merkezleri detaylıca araştırmalı ve tecrübeli doktorlarla bu yola çıkmalısınız. Özellikle kriteriniz canlı doğum gerçekleştiren klinikler olmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir