in

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Gönderi paylaş:

Gebelik her anne için çok önemli bir evre ve hayati bir durum, bu dönemde ayrıca beslenmeye dikkat edilmeli. Anne olmak sürecinde doktorlar annelere çeşitli diyetler uygulayarak hem annenin hem de bebeğin sağlığını kontrol eder. Bazı durumlarda anneler doğal yollardan hamile kalamaz. Bu nedenle tüp bebek yöntemine başvururlar. Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenlerden biri annenin kilosu ve beslenme şeklidir. Tüp bebek yönteminden önce diyetisyen eşliğinde fazla kilolar ideal kiloya yaklaştırılır bu sayede sağlıklı bir gebelik sağlanmış olur.

Tüp Bebek Tedavisi Olurken Beslenme Tavsiyeleri

Tüp Bebek Tedavisi Olurken Beslenme Tavsiyeleri
Tüp Bebek Tedavisi Olurken Beslenme Tavsiyeleri

-Doktorlar anne adaylarına günde en az 2,5 litre su içmelerini önerirler. Alınacak folik asit ve omega3 anneyi gebeliğe daha çabuk hazırlar.

-Örneğin beslenme programında, kırmızı et, beyaz et ve balık çeşitlerine sık sık yer verilmeli. Ayrıca sebze tüketimi çok önemlidir. Bu nedenle besinlerin tüketilmeden önce gerekli şekilde dezenfekte edilmeli.

-Nohut, barbunya, kuru fasulye gebelik için gerekli besin öğelerini içerdiği için düzenli olarak tüketilmeli.

Anne adayı sigara alkol ve kafeinden uzak durmalı. Aynı zamanda az pişmiş ya da hiç pişmemiş besinlerden, zencefil ve kininden, aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalı.

-Olabildiğince organik besinler tüketmeye özen göstermeli.

-Katkı maddeli yiyecekleri hayatından çıkartmalı.

-Haşlama ve fırınlama yöntemi, kızartma yerine tercih edilmeli bu yüzden de brokoli, karnabahar haşlamaları en az 2 günde bir yenmesi önerilir.

-Tuz, şeker ve baharat tüketimi en aza indirilmeli.

-Şeker yerine tatlandırıcı kullanılıyor ise gebelik süresince az miktarda şeker tüketilmeli.

-Besin içeriği yönünden zengin olan badem, ceviz ve fındık diyet programlarının vazgeçilmezidir.

Gebelik sürecinde düzenli beslenmenin yanında annenin kendini iyi hissetmesi de gerekir. Çünkü beslenme programları annenin psikolojisi de göz önünde bulundurularak hazırlanır. Doktora danışılarak yapılan egzersizler gebeliğin daha kolay ve sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Tansiyon ve diyabet hastalıklarına sahip anne adaylarına daha özel programlar düzenlenir çünkü çocuk gelişimine zarar verecek unsurlar göz önünde bulundurulur. Anne adayı stresten ve heyecandan uzak duran ve aynı zamanda maraton olmayan bir gebelik süreci geçirmeli.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir