in

Seks Terapisi Nedir? Cinsel Sorunları Çözer Mi?

Gönderi paylaş:

Günlük hayatın stresi, çocukların verdiği yük ve iş hayatının getirdiği sorumluluk kişileri kendi bedenlerinden ve cinselliklerinden uzaklaştırıyor. Bu nedenle artık çiftler, sorunlarına profesyonel çözüm bulmak için seks terapilerine gidiyorlar.

Günümüzde birçok çift birbirlerini sevdikleri halde, cinsel anlamda uyumsuzluk yaşıyorlar. Günlük hayatın stresi, çocukların verdiği yük ve iş hayatının getirdiği sorumluluk kişileri kendi bedenlerinden ve cinselliklerinden uzaklaştırıyor. İnsanlar gitgide cinselliğin olmadığı bir hayata doğru sürükleniyorlar. Oysa cinsellik, kişiye “birey” olma yolunda yardımlarını esirgemezken, beraberliklerde de “birbirine ait” olmanın anlamını pekiştirir. Bu nedenle cinsellikte yaşanan sorunlar, doğrudan kişinin bedeni ve eşi ile yaşadığı sorun haline gelir.

Cinsellik sorunlarında çiftler çoğu kez birlikte çözüm arasalar da tıkandıkları noktada uzmana danışmaktan çekinirler. Oysa artık her sorunun çözümü arandığı dünyamızda, cinsel sorunlarda da insanlar yalnız bırakılmıyor. Bireysel sorunlarda bütünsel çözümler yoluna gitmek gitgide yaşam tarzını belirliyor. Cinsel eğitim seminerleri de bu bütünsel çözümlerin bir parçası.

En sık ortaya çıkan cinsel sorunlar

Çiftler cinsel eğitim seminerlerinde ilk olarak vücutlarını tanımaya çalışırlar. Basit fiziksel hareketler ile kramplaşmış bölgeler yumuşatılır ve vücut kasları daha iyi kullanılmaya çalışılır. Uzmanlar terapilerde kişilerin bireysel cinsel sorunlarına çözüm yolu bulurlar. En sık rastlanan cinsel sorunlar ise şunlardır:

  • Eslerden biri (daha çok kadın) seksin verdiği duyguları hissetmiyor ve bununla birlikte seks yapma isteği oluşmuyor. Buna uzmanlar libido eksikliği diyorlar.
  • Kadın hiçbir zaman orgazm olamıyor.
  • Eşlerden biri cinsel ilişki sırasında acı hissediyor.
  • Erkek çok nadir olarak ereksiyon oluyor. Ereksiyon olduğunda bile penisi tam olarak sertleşmiyor.

Tüm sorunların arkasında organik nedenler ya da bazı hastalıklar yatabilir. Örneğin diyabet, hormon ve dolaşım bozukluğu gibi. Sorunların kaynağını bulmak için çiftler önce bir doktor muayenesinden geçmeli.

Uzman Görüşü

Çoğu kez ilaçlar ve doğum kontrol yöntemleri çiftlerin, cinselliklerini sağlıklı yaşamalarını engeller. Bu durumda ilaçlara son verildiğinde ya da doğum kontrol yöntemi değiştirildiğinde cinsel sorunlar da biter. Uzmanlar cinsel sorunların en çok psikolojik nedenlerden kaynaklandığını söylüyorlar. Psikolojik faktörleri ortadan kaldırmak için çiftler bir uzmandan yardım almalılar.

Oysa birçok çift en mahrem sorunlarını üçüncü bir şahıs ile konuşmaktan çekinir. Ancak bu adım atılmadan sağlıklı bir cinsel yaşam da sadece hayalde kalır. Çoğu kez seks terapisi alan çiftler bunu niye daha önce almadıklarına pişman olurlar. Çiftler, kendilerini aylardır ya da yıllardır hırpalayan sorunlardan çok kısa sürede kurtulduklarını gördükçe hayrete düşerler.

Cinsellik eğitim seminerleri nedir?

Cinsellik eğitim seminerleri, adı üstünde seminerler şeklinde geçiyor. Bu seminerler sırasında kalıplar ve kurallar üzerinde durulmuyor. Çünkü cinsellik kurallar ve kalıplar içerisinde yaşanmamalı. Ancak buna rağmen eğitim bilimsel içerikli, ama insanları sınırlayan bir eğitim anlayışıyla yürütülüyor. Cinsellik de kuşkusuz bu kurallar zincirinden geçiyor.

Çünkü cinselliğin dişilikten ve erkeklikten kaynaklanan bir teknik yönü de mevcut. Ama yine de cinsel eğitim seminerlerine katılan çiftlere “Bunu böyle yapın” denilmiyor. Cinsellik insanların alt kültürleriyle, dünya görüşleriyle, sevgi ve şefkat anlayışlarıyla biçimlenen ve yaşanan şeydir. Bu böyle kabul edilip, cinsel yaşam ona göre bir yön çiziyor.

En büyük sorun iletişimsizlik

Çiftler terapi sırasında cinsel sorunlarının aslında iletişimsizlikten kaynaklandığını görürler. Çünkü karşılıklı olarak neler istediklerini ifade etmekte güçlük çekerler. Terapi sırasında kadın ve erkek birbirleri ile nasıl konuşmaları gerektiğini öğrenirler. Böylece karşılıklı arzularını ve korkularını dile getirerek daha mutlu bir cinsel yaşama doğru ilk adımı atmış olurlar.

Bir uzman eşliğinde karşılıklı konuşarak çiftler vücutlarının verdikleri uyarıları da fark etme olanağı bulurlar. Daha önceleri hiç erojen bulmadıkları bölgeleri keşfedip, sekste mutluluğu arama yoluna giderler. İster birkaç saat sürsün, ister birkaç yıl cinsel eğitim seminerleri tedavi anlamını taşımaz. Bu seminerler çiftlerin her zaman yeni bir şeyler öğrenmelerine katkıda bulunur. Ancak amaç eskimez: daha rahatlamış, daha sakin ve birbiri ile daha arkadaş olan çiftler yaratmak. Çünkü sadece iletişim ile birçok cinsel sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Seks terapisi ne zaman öneriliyor?

Herkes zaman zaman cinsel isteksizlik ya da buna benzer cinsel sorunlar yaşar. Bu sorunlar insanın bedeni ve psikolojisi ile ilgili şeyler. İnsan psikolojisi bir gün başkadır, bir başka gün daha başkadır. Bazen sekse eğilimlidir, bazen de değildir. Günlük seks isteği değişkenlikler gösterebilir. Ancak bu durum günlük psikolojinin dışına çıkarsa, uzmanlar seks terapisini öneriyorlar.

Ancak herkesin sorunu farklı olduğundan grup terapisi çok verimli olmuyor. Bu gibi çiftlere bireysel seks terapisi tavsiye ediliyor. Çünkü seminerlere giren insanların bütün yaşantıları öğrenilmiyor. Dolayısıyla çözüme ulaşmak zor oluyor. Bireysel terapilerde sorunlar daha kolay dile getiriliyor ve uzmanlarca sorunlara çare aranması daha da çabuklaşıyor.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir