in

Sağlıklı ve Düzenli Cinsel İlişkinin Faydaları Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Cinsel ilişkinin yararları saymakla bitip tükenmiyor. Düzenli bir cinsel hayat hem kendinizi daha iyi ve güzel hissetmenizi sağlıyor, hem de sağlığınızı dengede tutuyor. Çünkü vücudun direncini artırıyor, rahatlatıyor, gevşetiyor ve dinçleştiriyor.

Öncelikle insanların birbirleriyle çekişmek yerine aşk yaparak hayatın zevkine varmaları gerektiğini öğütlüyor. Çünkü çekişmeler üzüntü, korku ve mutsuzluk verirken seks, tam tersini yapıyor ve ağrı kesici, yatıştırıcı, güçlendirici bir etki yaratıyor. Kişiyi mutluluğa boğuyor, güzelleştiriyor.

Bu noktada seksin ritmi çok da önemli değil, yeter ki orgazmla sonuçlansın. Daha da önemlisi süreklilik göstersin. Sık seksüel ilişkide bulunan çiftler, seksin keyfine varırken, seksten yoksun ya da ender olarak sevişen çiftler birlikteliklerini ve mutluluklarını tehlikeye atmakla kalmayıp sağlık sorunlarına da kapıyı aralıyorlar. Zira seksin vücudumuza yaptığı somut yararlar var. İşte bunlardan bazıları.

Sağlıklı cinsel ilişki uykusuzluk için en etkili ilaçtır

Uykusuzluk çekenler dikkat! Uykusuzluğa karşı seksten daha etkili ilaç yoktur. Bedensel yorgunluğa yol açtığından, daha doğrusu seksüel ilişki ve orgazm sonrasında endorfin serbest kaldığından ve beyinde morfin etkisi yarattığından, vücutta gevşeme ve rahatlama olur. Kişi, bu gevşeme sonucunda uyku gereksinimi duyar. Uyku hali, erkeklerde hemen cinsel ilişkiden sonra birdenbire ortaya çıkarken, kadınları yavaş yavaş etkisi altına alır. İster kadın, ister erkek olsun, mutluluğu doya doya yaşayan herkes rahatça uykuya dalar, deliksiz bir uyku çeker. Seks sonrası uyku, kısa süreli olsa bile organizma için oldukça gerekli ve yararlıdır.

Cinsel ilişki hayatı keyifli kılar

Başarıyla sonuçlanan yani doyuma ulaşılan bir cinsel ilişkiden sonra beynimiz zevk ve keyif hormonları olarak tanımlanan iki madde salgılar: Serotonin ve donamin. Bu hormonlar vücutta doping etkisi yaratır, her türlü negatif etkilenmeyi, düşünceyi ve oluşumu bastırır. Bu durum, psikolojik olarak dünyaya pembe gözlerle bakmayı, daha olumlu bir havaya bürünmenizi sağlayacaktır.

Cinsel ilişki stres yaşatmaz

Aşk yapmak, korku ve endişeyi (tipta anksiete) bastırır. Temel neden endorfin salgısının devreye girmesidir. Ayrıca, okşamalar da stresi yatıştırmakta etkin rol oynar. Sportif bütün etkinlikler gibi, seksüel ilişki psikolojik rahatlığın yanı sıra sinir ve kas sistemini daha güçlü kılar, uyumlu çalışmalarına olanak tanır.

Sağlıklı cinsel ilişki rahatlatır

Okşamalar eşliğindeki bedensel haz, kişiye tarifi güç muhteşem duygular yaşatır. Böylece sinir merkezinde gerilim ortadan kalkar. Bu rahatlama ardından kaslara geçer, kasları gevşetir. Ayrıca denemeler göstermiştir ki, zevk kat sayısıyla, kişinin ağrıya ve acıya direnç kat sayısı birlikte artmaktadır.

Sağlıklı cinsel ilişki güzelleştirir

Sık sık seks yapan kadınların yüzü sağlıklı, renkli ve pırıl pırıldır, daha gençmiş izlenimi yaratır. Bu da, hormonal sistemin düzenli çalışmasından kaynaklanır. Ayrıca, cinsel doyuma ulaşmak, östrojen hormonunu dengede tutar. Kadınlık hormonu olarak tanimlanan ve rahim tarafından salgilanan bu hormon, doğal kolajen üretimini ve cildin nemini dengede tutar.

Böyleсе, еріderm (derinin üst tabakaları) daha elastik ve esnek olur. Bunun yanı sıra seksüel ilişki sırasında vücut isisi arttığından, kan akısı hızlanır dolayısıyla kan kılcal damarlar kanalıyla cildin yüzeyine kadar ulaşır. Daha düzenli nemlenen ve kan dolaşımı olan cilt daha sağlıklıdır ve genellikle daha geç yaşlanır.

Sağlıklı cinsel ilişki kan dolaşımını düzenler

Cinsel ilişki sırasında, kan dolaşımı hızlanır ve kan vücudun uç noktalarına kadar ulaşır. Böylece kan damarları (atardamarlar, toplardamarlar) kanın daha hızlı akmasını sağlamak amacıyla açılır. Bu arada, solunum giderek derinleştiğinden, akciğerler bol bol oksijenle dolar, kan dolaşımının daha da artmasını ve vücuttaki zararlı maddelerin (toksin) terle dışarı atılmasını sağlar. Sevişmek kişiyi zevkin doruklarına ulaştırdığından, beyin mutluluk hormonu salgılar. Böylece kişi kendini daha güçlü, mutlu ve sağlıklı hisseder. Bu yüzden sık sık seks yapanlar neredeyse aktif sporcular kadar sağlıklıdır.

Sağlıklı cinsel ilişki kalbi uyarır

Kalp normal koşullarda dakikada 70-80, sevişmenin sakin dönemlerinde dakikada 100 atar. Kalp atışları orgazm sırasında 180’e kadar ulaşabilir. Bu yüzden “seks kalp için en ideal spordur” denir. Çünkü kalp kasları kapasitelerinin en üst düzeyine tırmanır ve gevşer. Pek çok hekim, enfarktüs geçiren hastalarına bile bu yüzden seksüel ilişkiden vazgeçmemelerini, hatta mümkün olduğunca sık yapmalarını öneriyor.

Sağlıklı Cinsel İlişki Kasları sıkılaştırır

Sevişmek, başta karın ve kalça kasları olmak üzere, vücudun hemen bütün kaslarına, gidiş gelişler sayesinde ortaya çıkan kasılma ve gevşeme hareketiyle antrenman yaptırır. Böylece, sadece sevişerek güzel bir vücuda sahip olmak mümkündür. Ayrıca, kas çalışması sindirim organlarını da çalışmaya yöneltir. Sık sık sevişen bir insanın peklik çekmesi mümkün değildir.

Cinsel ilişki zayıflatır

Zevkten erimek, sadece ruhsal açıdan rahatlamaya, mutluluğa değil, vücudu sevişme sırasında ortalama 300 kalori yakmasına yol açar; yani bir jogging seansı kadar… Tabii, sevişme süresi normal normları aşar ve çok ateşli olursa, yitirilen kalori iki hatta üç katına çıkabilir. Ancak, kısa süreli, doya doya yaşanmayan bir zevk, maalesef sadece 50 kalori yitirilmesini sağlar. Bu durumda, kalori harcamak için başka etkinliklere yönelmek gerekir!

Sağlıklı cinsel ilişki adeti düzenler

Sık sık cinsel ilişkide bulunmak kadınların adet dönemlerinin düzene girmesinde (kısa ya da uzun süreli adetin normale dönmesinde) en etkili yollardan biridir. Ayrıca, cinsel arzu hormonal sistemi düzenlemekte de çok etkilidir. Zaten bu yüzden adet dönemleri normaldir. Endorfin salgısının gerçekleşmesiyse, adet dönemlerinde ağrı, acı hissedilmemesini sağlayacaktır.

Sağlıklı cinsel ilişki rahim kanserini önler

Pek çok bilimsel araştırma düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan kadınlarda, seyrek ya da hiç seks yapmayanlara kıyasla Uterus, meme ve rahim kanserine daha az rastlandığını kanıtlıyor. Çünkü cinsel yaşamı yoğun kadınlar daha sık jinekoloğa gitmekte ve sağlık sorunlarını zamanında gidermektedirler. Değişik partnerlerle ilişkide bulunan kadınların kanser riski yüksektir, çünkü bulaşıcı cinsel hastalıklar edinmeleri olasılığı söz konusudur.

Sağlıklı cinsel ilişki özgüven kazandırır

Karşı cins tarafından sevilmek, arzulanmak kişinin özgüvenini güçlendiren en önemli duygusal kaynaktır. Tabii ki, partnere güven duymak da bu açıdan çok önemlidir. Hele sorunsuz yürüyen bir ilişki ve cinsel yaşam kişinin sosyal ve iş dünyasında da etkin ve başarılı olmasını sağlar. Doyuma ulaştıran fiziksel aşk, o çiftin yaşamı ve moral dünyası için çok büyük önem taşır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir