in

Saç Dökülmesine Etki Eden Nedenler Ve Öneriler

Gönderi paylaş:

Saçların düzenli olarak bakım yapılması onların daha uzun yıllar boyunca dökülmemesini sağlayacaktır. Her insanda saç dökülmesi görülebilir. Özellikle de erkekler için bu daha büyük bir sorun gibi görünse de kadınlarda saç dökülmesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bir insanın sağlıklı ve canlı saçlara sahip olması zor bir işlem değildir.

Saçlar bulunduğu ortama göre bazen zayıflayabilir kırılır ve dökülebilirler. Buradaki mesele saçların hangi ortam içerisinde olursa olsun düzenli olarak bakım yapılmasıdır. Her insanın günlük olarak 100 tel saçının dökülmesi normal bir seyir olarak kabul edilmiştir. Ancak bu rakam 100’ün üzerine çıktığı anda bir sorun var ve müdahale edilmesi gerekir demektir.

Saçlarınızın dökülüp dökülmediğinin tam olarak anlaşılabilmesi için saç çekim testi yapılması gerekir.  Bu test için saçınızdan 20-30 tel saç tutarak çekin ve elinize gelen saç teli miktarı 5’İn üzerindeyse o zaman dökülmenin başladığını söyleyebiliriz. Yapmanız gereken şey ise hızlı bir şekilde müdahaleye başlamaktır.

Saç Dökülmesi Ne Zaman Önemsenmelidir?

Kadın ve erkekler olarak günlük dökülme miktarının en fazla 100 olması gerektiğini söylemiştik. Dolayısıyla saçlarının bunun üzerinde dökülmeye başlamış ise doktora görünmenizde fayda vardır. Doktorun değerlendirmeleri sonucunda saçın dökülmesinin nedeni belirlenecek ve ona göre çözüm yolları aranmaya başlanacaktır.

Saçların dökülmesi için iki neden olabilir birincisi tıbbi nedenler ikincisi ise çevresel faktörler. Örneğin vücudunuzda tiroid beziniz düzgün bir şekilde çalışmıyorsa o zaman saçlarınız dökülebilir ya da kansızlık sorununuz varsa saçların dökülmesine neden olabilecektir. Bunun gibi tıbbi anlamda daha çok neden sayılabilecektir.  Çevresel etkenler ise yetersiz düzeyde saç bakımı, yetersiz ve düzensiz beslenme saçların dökülmesine neden olabilecektir. İşte tüm bunların tespiti içinde kan ve de hormon testlerinin yapılması gerekir.

Saç Dökülmesine Sebep Olan Dış Etkenler

Eğer ki yapılan testler neticesinde saçlarınızın dökülmesinin altında bir neden bulunamamış ise o zaman dış etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikli olarak sigara alışkanlığı ve de beslenme düzenini kontrol edilmesi gereklidir. Çünkü dengesiz beslenme ile birlikte vücudun ihtiyacı olan vitamin sağlanamamış olur. Bu da zayıflamış bir saç teli anlamına gelecektir.

Vücutta vitamin düzeyini düşüren en önemli şey sigaradır. Fazla sigara içildiğinde saçlarınızdaki dökülme hızı da aynı şekilde artacaktır. Eğer ki saçlarınızda dökülmeler başlamışsa o zaman ilk yapılması gereken şey sigarayı bırakarak beslenme düzeninizi ayarlamak olmalıdır.

Dökülme ile karşı karşıya kalanların dikkat etmesi gereken bir konuda saçlarına yeteri düzeyde bakım uygulayıp uygulamadıklarıdır. Örneğin saçların soğuk ve kirli havadan tozdan ve güneşten etkilendiği bilinir dolayısıyla siz burada saçlarınızın bakımına dikkat etmezseniz zaman içerisinde saç telleriniz yorulacak ve daha cansız bir hale dönüşecektir.  Cansızlaşan saç nem düzenini kaybetmiş demektir ve bundan sonra da eskisi gibi canlı görünmez ve dökülmeler başlar.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir