in

Regl Ağrıları ve Sorunlarıyla Baş Etme Yolları

Gönderi paylaş:

Regl ağrıları her kadın için her ay belirli bir dönem hayatını olumsuz etkileyen önemli bir durumdur. Bazı kadınlar regl kanamalarının başlamasına çok az bir zaman kaldığını takvime bakmadan anlayabilirler. Çünkü karınları şişmiş, göğüsleri gerginleşmiştir. Sinirlidirler ve sivilceler fışkırmıştır. Bütün bu semptomlar hafif olmaları şartıyla normaldirler. Kadınların yünle 80’i hayatlarının kısa bir bölümünde dahi olsa bu tür premenstruel (regl öncesi) semptomlardan şikayetçi olurlar. Hatta kadınların yünle 10 20’si kendilerini bir uzmanın yardımına başvuracak kadar kötü hissederler.

Bu sağlık sorunlarının kaynağı tam olarak açıklanamamıştır. Bazı kadınların şikayetleri regl kanamasından 2 – 3 gün önce başlarken, bazılarınınki ise siklusun ortasında, yumurtlama döneminden sonradır.Premenstruel şikayetlerin oluşumundan, regl ağrılarından ve de şiddetli kanamalardan genellikle vücudun dengelenemeyen hormon düzeni sorumludur.

Regl Döneminde Progesteron Eksikliği

Siklusun ilk yarısında vücuttaki kadınlık hormonu östrojenin hakimiyeti artar, yumurtlama döneminden sonra ise bu hakimiyet yerini progesteron hormonuna bırakır. Bu hormon dengesinin bozulması ve siklusun ikinci yarısında çok az progesteron bulunması premenstruel şikayetlerin ortaya çıkmasına yol açar. Çünkü östrojenin fazla olması vücutta tuz ve su tutumuna neden olur, dolayısıyla ödem onaya çıkabilir. Böyle bir durumda kimyevi açıdan progesterona çok benzeyen gestajen hormonuyla müdahale edilir.

Regl Döneminde Hormonların Uyumu

Kadın hayatının kritik dönemlerinde anormal regl kanamaları ile daha sık karşılaşabilir. Bu durum araştırmalar sonucunda da ispatlanmıştır. Eğer kadın sevdiği bir kişiyi ölüm ya da ayrılma sonucunda kaybederse, uzun süre korku içinde yaşarsa veya çeşitli nedenlerden dolayı mutsuzsa premenstrual sendrom şikayetleri ile karşı karşıya kalabilir. Bu sırada her organizma farklı tepkiler verir. Bazı kadınlarda vücudun yardım sinyalleri göndermesi için oldukça uzun bir zamanın geçmesi gerekir. Bazı kadınlarda ise hormon dengesinin bozulduğu çok daha çabuk ortaya çıkar. Bu durum tamamen kadının vücut yapısına bağlıdır.

Kimi şikayetlerde hangi hormonun dengesinin bozulduğu tam olarak bilinir. Örneğin; göğüslerin reglden önce gerginleşmesinin nedeni genellikle östrojen ve progesteron hormonlarının bir ahenk içinde olmamasından kaynaklanır. Yine benzeri bir durum normalde emzirme döneminde salgılanan prolaktin hormonunda görülebilir. Çünkü bu hormon sadece emzirme döneminde değil, stresli dönemlerde de artar ve prolaktin, hormon dengesini bozar, Göğüslerin gergin olması şikayetine karşı antiöstrojenler, progesteron ve prolaktin yoğunluğunu artıran ilaçlar verilir.

Regl Döneminde Vücudun Su Birikmesine Karşı Ne Yapmalı?

Regl öncesinde görülen kilo artışı, karında şişme ve bacaklarda ödem oluşumu gibi şikayetlerin kaynağı böbrek üstü bezlerindeki aktif hormonların eksikliğidir. Bu hormonların normaldeki görevi vücuttan atılacak olan sıvının böbreklerden geçmesini sağlamaktır. Eğer vücuttaki fazla sıvı atılamıyorsa bu durumun sorumlusu genellikle vücut tarafından fazlaca üretilen progesteron hormonudur. Vücutta tutulan sıvının atılabilmesi için sıvı atıcı preparatlar yardımcı olurlar, ancak bu preparatlar uzun süreli kullanıldıklarında sıvıyla birlikte vücuttaki mineralleri de attıklarından sağlıksızdırlar.

Bu günlerde yiyeceklerin tuzsuz olarak tüketilmesine, pirinç ürünleri ve meyve yenmesine (Ananas, muz, yeşil zeytin, avokado gibi fazlaca manganez İçeren meyvelere) ağırlık verilmesi faydalı olur.

Anormal Renkli Kanamalar

Regl döneminden kısa bir süre önce görülen kahverengi renkli kanamalar genellikle progesteron eksikliğinin (Bazen de östrojen eksikliğinin habercisidirler. Hormon İçeren İlaçlar bu şikayeti engelleyebilirler.

Ağrılı Regl (Dismenore)

Reglin birinci ya da ikinci gününde bir Prostaglandin artışı görülür. En çok rahimde üretilen Prostoglandin hormonu kan damarlarının daralmasına ya da genişlemesine yol açarak, kanla dolu rahim kaslarının kasılmasına neden olur. Kramp şeklindeki ağrılar rahmin sancılı bir biçimde kasılması sonucunda ortaya çıkarlar. Romatizma ilaçları, magnezyum tabletleri ve özellikle aspirin, bozulmuş olan Prostoglandin dengesini düzenleyebilir.

Şiddetli Kanalar (Hipermenore)

35-40 yaş civarında olan kadınlarda daha sık görülen şiddetli kanamaların nedeni yine Östrojen hormonuna bağlıdır, Bu hormonun artmasıyla mukoza üretimi de artar ve dolayısıyla kanama daha şiddetli geçer. Regl dönemindeki aşırı kanama vücutta bir demir eksikliğine yol açacağından, şiddetli kanama geçiren kadının mutlaka bir uzmana başvurması gerekir.

Ara Kanamalar

Yumurtlama dönemi civarında (Yaklaşık olarak 14.115. günler) Östrojen aşamasından sonra aşırı Progesteron üretimi başlar. Ve eğer bu hormon değişimi hemen gerçekleşmezse kadında kısa süreli bir ara kanama görülebilir. Ancak bu durum müdahale edilmesi gereken ciddi bir durum değildir.

Regl Ağrılarında Farklı Nedenler

Günümüzde regl şikayetlerinin sorumlusu olarak yukarıdaki nedenler dışında vücuttaki insülin gibi salgıların veya çinko ve magnezyum eksikliği gösteriliyor. Ancak bu nedenler uzmanlarca hala tartışılmaktadır. Regl şikayetlerinden kurtulmak için doğum kontrol hapı kullanımı da kadınların yaklaşık olarak yünle 75′ İnde olumlu sonuç vermektedir.

Bu dönemlerde daha az şeker (B Vitamini’ni öldürdüğü İçin), daha az tuz (Suyu vücutta tuttuğu için), daha az çay ve kahve (İnsülin üretimini artırdığı İçin) tüketmek gerekir. Buna karşın regl dönemi öncesi ve sırasında bol hareket etmek şikayetleri  hafifletmek açısından yararlı olacaktır. Ancak regl dönemi şikayetlerinin kaynağı sadece fiziksel kaynaklı olmayabilir. Bazen kadının kendisinin dahi farkında olmadığı psikolojik sorunlar, endişeler, korkular semptomların kaynağını oluşturabilir.

Bu durumda tıbbi bir müdahale yerine kadının kendi kendisini anlamaya çalışarak, sorunundan kurtulmasını beklemek daha doğrudur. Kadın kendisini nasıl daha iyi hissettiğini bu konu üzerine düşünerek bulmalıdır. Belki karşılıklı olarak hiç konuşulamayan partner sorunları, belki aile içindeki ya da iş ortamındaki huzursuzluk. belki de zihinsel yorgunluk sorunların kaynağım oluşturabilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir