in

Reçetesiz Olarak Satılan Vajinal Mantar İlaçları Hangileridir?

Gönderi paylaş:

Vajinal mantar ile başı belada olan bir çok kadın hekime gitmeden reçetesiz olarak eczanelerde satılan vajinal mantar ilaçları ve fitillerine yönelerek hızlı bir çözüme ulaşmayı amaçlarlar. Vajinal mantarlar özellikle vajinal kaşıntıya neden olmaları nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkilerler.

Bununla birlikte vajinal mantar beraberinde vajinal kanama gibi bir çok soruna da yol açabilirler. Vajinal mantarların bir çok nedeni olabilir. Vajinal mantarların tedavisi için en doğru çözüm nedene göre hareket etmektir. Şimdi vajinal mantar nedenlerini listeleyip sonrasında reçetesiz mantar ilaçlarını sizlere aktaralım.

Vajinal Mantar Nedenleri?

 1. Genellikle kimyasal ürünler, pedler, reçetesiz bağışıklık sistemi ilaçları, tamponlar ve cinsel krem gibi ürünler vajinal mantara neden olabilir.
 2. Gebelik te vajinal mantarı tetikleyen önemli bir nedendir.
 3. Diyabet hastalarında vajinal mantarlar daha çok görülebilir.
 4. Bağışıklık sisteminin zayıf olması vajinal mantarlara neden olabilir.
 5. Östrojen seviyesini yükselten ilaçlar veya doğum kontrol hapı da vajinal mantara neden olabilmektedir.
 6. Bunun dışında stres ve uykusuzlukta vajinal mantar nedenleri arasında yer alır.

Vajinal mantar kaşıntısı ise apayrı bir sıkıntıdır. Gerek kaşıntının aşırı rahatsız edici olması gerekse günlük yaşamı önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bu kaşıntının en büyük nedeni vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olan candida adlı bir maya mantarıdır.

Vajinal mantar tedavisinde bitkisel ürünlerin yanında aşağıda listeleyeceğimiz reçetesiz şekilde satılan vajinal mantar ilaçları kullanılabilir. Elbetteki burada unutulmaması gereken hekiminize danışmadan hareket etmememiz gerektiğidir. Unutmayın sizin için en doğru kararı verecek olan hekiminizdir. Şimdi reçetesiz olarak satışı yapılan vajinal mantar ilaçlarına bir göz gezdirelim.

Reçetesiz alabileceğimiz vajinal mantar ilaçları?

Öncelikle önemli bir hususa değinelim. Vajinal mantarların bir çok nedeni olabileceği için ilaç kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanızı öneririz. Peki reçetesiz vajinal mantar ilaçları hangileri?

  1. Mycelex bir çok mantar tedavisinin yanı sıra vajinal mantar tedavisinde önemli bir kullanıma sahiptir.
  2. Tiokonazol yine bir çok deri mantarı ve vajinal mantar tedavisinde kullanılır.
  3. Butokonazol yine vajinal mantar rahatsızlığında kullanılar önemli bir ilaçtır. 
  4. Gynezol vajinal mantarlarda kullanılan kaşıntı üzerinde de çok etkili bir ilaçtır.
  5. Femstat
  6. Monistat
  7. Vagistat
  8. Fitil Gyno Lomexin Fitil
  9. Gyno Max Fitil
  10. Mixovul Fitil
  11. Limenda Fitil
  12. Ketoral
  13. Travocort Krem
  14. Zalain

Gördüğünüz gibi vajinal mantar tedavisinde kullanılan bir çok ilaç vardır. Sizler için en doğru seçimi hekiminiz yapacaktır. Sizin bu süreçte bitkisel tedavilerin yanı sıra hekiminize danışarak yukarıdaki ilaçlardan size uygun olanı kullanmanız en doğrusudur. Unutmadan vajinal mantar ilaçları çok pahalı ilaçlar değillerdir. İlaçların fiyatları değişkenlik gösterdiğinden biz burada ilaç fiyatlarını yazmadık.

Unutulmamanız gereken en önemli husus ise vajinal mantar tedaviniz bitmeden cinsel ilişkiye girmemenizdir. Zira vajinal mantar enfeksiyonlarında yaşanan cinsel birliktelik vajinal  kanama ve mantarın eşinize de bulaşmasına neden olabilir.

Vajinal mantardan nasıl kurtuldum? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Sağlıcakla Kalın.

 

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir