in

Oyunun, Çocuğun Gelişimine Etkisi Nedir?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Çocuğun; zeka, fiziksel ve sosyal gelişiminde oyunun etkisi tartışılmaz. Biz, kendi çocuğumuzla oyun oynamanın onun üzerinde müthiş etkileri olduğu gözlemliyoruz.  Yani 3,5 yaşına geldi oğlumuz artık ama onunla her gün oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu kendi yaşıtlarıyla kıyasladığımızda görmekteyiz. İnanılmaz bir şekilde kendi yaşıtlarına göre hem bilişsel hemde fiziksel olarak çok ilerisinde. Bunu sağlayan da onunla oynadığımız oyunlar. Ha şu var gerçek anlamda anne baba olarak çok yoruluyoruz. Yani bazen yorgunluktan bayılıyoruz desek yeridir. Ancak çocuğumuzun bu gelişimini görünce gerçekten buna değdiğini öğrendik.

Çocuğun Gelişiminde Hangi Oyunların Ne Tür Etkisi  Vardır?

Bebekler ve küçük çocuklar (0-24 aylık) çevrelerindeki dünyalarıyla etkileşime girdikçe, davranışı ve çevresini nasıl etkilediğini düşünmeyi ve anlamayı öğrenirler. Gelişimsel teorisyen Jean Piaget’e göre, duyusal ve motor deneyimler bebeklerin bilişsel yeteneklerini geliştirir. Ebeveynlerin ve bakıcıların dil, hafıza ve düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak için bilişsel bebek ve küçük çocuk oyunları gelişimsel süreç için önemlidir.

Bebek ve Küçük Çocuk Oyunları: Dokunma, Hissetme ve Kavrama

Jean Piaget’e göre, bilişsel gelişimin refleksif aşamasında, bebekler ve küçük çocuklar basit refleks aktiviteleri yoluyla öğrenmektedirler. Doldurulmuş hayvanlar veya çıngıraklar gibi yumuşak oyuncaklar, bebeklere eşyaları tutma, hissetme ve kavrama reflekslerini kullanma fırsatı verir.

Tekrarlayan Oyun

Tekrarlı bebek ve çocuk oyunları, bebeklerin motor tepkileri, ritim ve dil becerilerini öğrenmelerine yardımcı olur. Bu bilişsel etkinliklere örnek olarak bebeğin ellerini bir şarkı sırasında çırpmasını sağlayabilirsiniz.

Bebek ve Küçük Çocuk Oyunları: Nesneleri Taşıma

Bebekler, nesnelerle ve oyuncaklarla etkileşimler yoluyla davranışlarının çevreyi nasıl etkilediğini öğrenebilirler. Çeşitli oyuncakları hareket ettirerek ve manipüle ederek neden ve sonuçlar arasındaki bağlantıları öğrenebilirler. Bunu geliştirmeye yardımcı olabilecek bir etkinlik, bebeğin asılı nesnelere vurmasına, onları tutmaya çalışmasına veya tekmelemesine izin verecek beşik üzerine bir cep asmaktır.

Blok Oynatma

Blokları istifleme veya nesnelerin benzerlerini bularak onlarla benzer kısımları birleştirme, doldurma ve boşaltma gibi bilişsel faaliyetler motor öğrenmeyi, mekansal farkındalığı ve nedeni ve etkiyi daha iyi kavramalarını teşvik edebilir. Blok oyunu sayesinde, bebekler ve küçük çocuklar motor eylemlerini hangi amaçla yaptıklarını öğrenebilirler.

Engel Kursları

Mini engel kursları, yeni yürümeye başlayan çocukların bir şeyler yapmanın yeni yollarını öğrenmelerini sağlar. Bir hedefe ulaşmak için alternatif yolların anlaşılmasına yardımcı olabilecek şeylerin üzerinden, altından, etrafından veya içinden geçebilirler. Bu aktivite aynı zamanda kaba motor becerileri, koordinasyonu ve dengeyi geliştirebilir.

Saklambaç Oyunları

Saklambaç oyunları, küçük çocukların problem çözme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Saklambaç tipi bir oyunun bir örneği, çocuktan çöp kutusuna veya bulundukları yerden başka bir yere bir şey koymasını istemektir. Bu ayrıca dil ve yönlendirme becerilerini de geliştirecektir.

Basit saklambaç oyunları, küçük çocukların nesneleri veya insanları bulmak için düşünme ve problem çözme becerilerini kullanmasına yardımcı olacak bebek ve küçük çocuk etkinlikleri arasındadır.

Sağlıcakla Kalın

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir