in

Otribebe Burun Aspiratörü Kullananlar

Gönderi paylaş:

Otribebe burun aspiratörü kullananlar kulubüne bizde bebeğimizin doğumundan bir ay sonra katıldık. Aslında nedeni basitti. Bebeğimiz zaten zar zor güçlükle uyuyordu ve burnunun en küçük tıkanıklığı bütün geceyi kabus gibi geçirmemize neden oluyordu. Yarım saatte bir uyanıyorduk bu gecelerde. İlk başta doğumdan önce pek ilgimizi çekmedi ne işe yarıyor diye hiç umursamamıştık otribebeyi. Hatta çok saçma bişi gibi gelmişti. Bir gün bebek görmeye gelen bir arkadaşımız bize yahu siz niye bu çileyi çekiyorsunuz. Otribebe alın rahat edin reklam sloganı gibi bir öneride bulununca bizim jeton o anda düştü.

Bebeğimizin burnu tıkanıyordu ve sürekli uyanıyordu burnu tıkanıp nefes alamadığı için. Otribebeyi aldıktan sonra her akşam bebeğimizi burnı tıkalı olsada olmasada temizleyip yatırıyorduk ki rahat uyusun. Yoksa geceler kabusa dönüyordu yukarda bahsettiğim üzere. Aldık rahat ettik. Zaten çok karmaşık bir makine gibi bişi değil. Manuel olarak havayı çekmenize ve bebeğinizin burnunun içindeki suyu, pislikleri temizlemeye yarıyor. Gerçekten bu kadar fayda sağlayacağını tahmin etmiyorduk.

Bebeğimiz büyüdükçe ihtiyaç kalmaz diye düşündük ama 3 yaşına girdi hala kullanıyoruz. Nedeni ise bebeklik çağından çıkıp çocukluk çağına girdiğinde evladımız haliyle hasta oluyor burnu tıkanıyordu. Yine bu hastalıklarda uykusuz kalıyordu. Tabi o uyuyamayınca bizlerde uykusuz kalıyorduk. Yani hala kullanıyoruz bu otribebe denen şeyi. Amma faydalı birşey yani kısacası. Herhalde bebek doğmadan önce ilk alınacak malzemelerden birisi olmalı diye düşünüyorum.

Otribebenin burun asipratörünün zararı var mı?

Otribebenin kullandığımız süre boyunca bir zararını görmedik. Arasındaki sünger kayboldu ama biz pamuk koyuyoruz. Çok küçükken burnu temizlerken çok burnun içine sokup abanarak çekmemek gerekiyor. Normal nefes alır gibi çektiğinizde zaten temizliyor burnun içini. Aşırı çekmemek gerekli yani. Bunun dışında her kullanımdan sonra uçlarını temizlerseniz herhangi bir enfeksiyon riskide oluşturmaz. Bunlara dikkat ettikten sonra otribebe burun aspiratörünün bir zararı yok. Temiz tutulması ve aşırı burun içine sokup hava çekilmemesi gerekli özetle.

Otribebenin işe yaramadığı tek durum ise genis akıntısı arkadaşlar. Bizim bebeğimizin geniz akıntısı olduğu için gerçekten zor durumlarla karşılaşıyorduk. Otribebeyi denesekte temizlemiyordu çünkü akıntı genizdeydi. Onun dışında otri bebek kullanan ebeveynler olarak gayet mennun kaldığımız bir ürün oldu.

Sağlıcakla kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir