in

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Geçmiş zamanlarda yani osmanlıda gebelik nasıl anlaşılırdı, hamilelik muayenesi nasıl yapılırdı diye hiç düşündünüz mü?

Aslında günümüzde hala bu yöntemlerin kullanıldığını ve geçerliliğini hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Yani gebeliğin anlaşılmasıyla ilgili çok bir şey değişmese de modern yöntemler de artık kullanılabiliyor.

Şimdi gelin durumu biraz açıklayalım ve ne demek istediğimizi güzelce anlatalım.

Osmanlıda gebelik nasıl anlaşılırdı? sorusu gerçekten merak konusu olsada konuyu biraz açıklayınca aslında durumların pek de değişmediğini göreceksiniz.

Bunu açıklayabilmek için günümüzde bunun nasıl tespit edilebildiğini açıklayalım ki osmanlıdaki durumuda az çok anlayabilin.

Günümüzde gebeliğin anlaşılabilmesi için her türlü teknolojik alete rağmen adet gününün geçmesi beklenmektedir.

Evet yanlış duymadınız onca teknolojik gelişmeye rağmen yapılabilen en iyi tespit ise adet gününden bir kaç gün önce yapılabilen erken gebelik testidir.

Yani gerek osmanlıda olsun gerek günümüzde olsun gebeliğin anlaşılabilmesi için mecburen adet gününün geçmesi beklenmektedir.

Ancak işler günümüzde bundan sonra değişiyor. Adet günü geçtikten sonra günümüzde en basit bir gebelik testiyle hamilelik tespit edilebilirken Osmanlıda gebeliğin anlaşabilmesi için farklı uygulamalar mevcuttur.

Özetle adet günü geçene kadar geçmişten günümüze bir şey değişmemiş adet günü geçmesiyle birlikte eskiden farklı uygulamar varken günümüzde gebelik testi ve kan testi yapılıp ultrason eşliğinde hamilelik kesin olarak tespit edebiliyoruz.

Osmanlıda Yapılan Gebelik Testleri

Osmanlıda şekerle evde gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bu test kocakarı yöntemleri arasında en çok bilinen, en güvenilir ve en kolay yöntemlerden bir tanesidir.  1 kaşık şeker ve iki kapla uygulanabilmektedir.

Sabah uyanınca plastik kaba ilk idrarınız toplanır. Diğer kaba 1 kaşık şeker konulur. İdrar şeker koyulan kabın içine dökülür. İdrarla şekerin birbiriyle etkileşimi için bir kaç dakika beklenir.

Eğer şeker hiç bir şekilde erimemiş ise hamilesiniz demektir. Eğer şeker bir miktar bile erimişse hamile değilsiniz demektir.

İşte bu kadar çok kolay bir yöntem gördüğünüz gibi.

Osmanlıda sirkeyle evde gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bu testte bize yarım su bardağı sirke ve bir adet plastik kap gerekli.  Plastik kabın içine sirke eklenir ve idrar da kabın içine yine eklenir.

Eğer renk değişimi olursa hamilesiniz demektir, renk değişmez ise hamile değilsiniz demektir. 

Osmanlıda kabartma tozu ve soda ile evde gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

2 yemek kaşığı kabartma tozu, 2 yemek kaşığı soda ve bir plastik kap gereklidir. Plastik kabın içine kabartma tozu eklenir, daha sonra idrar kabartma tozunun üzerine eklenir.

Bir kaç dakika sonra bu karışımın üzerine 2 yemek kaşığı soda eklenir. Eğer karbonat köpürürse hamilesiniz, köpürmez ise hamilelik oluşmamış demektir. 

Osmanlıda karahindiba ile evde gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bize 3-4 karahindiba yaprağı ve bir plastik kap gereklidir. Karahindiba yaprakları plastik kabın içine koyulur ve idrar üzerine eklenir.

Karahindiba yaprakları üzerinde kırmızı lekeler oluşursa hamilesiniz, oluşmaz ise hamile değilsinizdir. 

Osmaanlıda sadece idrar ile gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bu testte sadece bir kavanoz yeterli. Kavanozun içine idrar eklenir ve 24 saat beklenir. Eğer idrarın üzerinde ince bir tabaka oluşmussa hamilesiniz, oluşmamışsa hamile değilsinizdir. 

Osmanlıda sabun ile gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bir parça sabun üzerine idrar yapılır. Eğer sabun üzerinde kabarcıklar oluşursa hamilesiniz, oluşmaz ise hamile değilsiniz demektir. 

Osmanlıda limonla gebelik testi

Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Bir kabın içine idrar yapılır ve limon idrarın üzerine sıkılır.

Eğer limonun lifleri ve tortuları dibe çöküyorsa hamilesiniz, çökmüyor ise hamile değilsinizdir. 

Evet değerli ziyaretçimiz osmanlıda gebelik nasıl anlaşılırdı sorusuna yukarıda yazdığımız yöntemlerle çözüm bulunduğunu sizlere aktaralım

Unutulmaması gereken bu testlerin doğru sonuç verebilmesi için adet gününün geçmesi beklenmelidir. Eskiden de olsa günümüzde de olsa bu yöntemler hala geçerlidir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir