in

Organik bebek maması nasıl olur?

Gönderi paylaş:

Organik bebek maması günümüzde annelerin annelerin yöneldiği mama çeşididir diyebiliriz. Organik bebek maması nasıl olmalıdır? konusu annelerin kafalarında soru işareti oluşturur.  Bunun nedeni ise gerek ülkemizde gerekse dünyada organik olmayan, genetiği değiştirilmiş, GDO’lu sağlığımızı ve genetik yapımızı olumsuz etkileyen bir çok yiyeceklerin hayatımıza girmiş olması ve bu yiyeceklerin sağlığımızı olumsuz etkilemesi. Özellikle bebekler için bu durum oldukça önem arz etmektedir. Bunun nedeni ise gerek bebeğimiz de alerjik reaksiyonlara neden olması gerekse ilerleyen yaşlarda kanser gibi bir çok hastalığın nedeninin organik olmayan yiyecekler olmasıdır. Gelin beraber organik bebek maması nasıl olur, diye bir bakalım. Öncelikle;

Organik mama nedir?

Organik mama yada organik yiyecek nedir diye bakacak olursak durumu şöyle izah edelim basitçe. Bir şeyin organik yiyecek olabilmesi için, kimyasal ilaç kullanılmayan bir toprakta, kimyasal ilaç kullanılmadan, genetiği değiştirilmemiş tohumlarla üretilen sebze ve meyvelere organik yiyecek adı verilmektedir. İşte bu sebze ve meyvelerden üretilen mamalara da organik mama adı verilmektedir. Gerçek organik mama işte bu şartları sağlamasıyla oluşur.

Günümüzde organik kavramı biraz karıştırılıyor. Aşırı kimyasal kullanılmayan ürünlerden de üretilen yiyeceklere organik dense de gerçek organik yiyecek olmuyor bunlar aslında. Özetle Az organik, Organik ve gerçek organik diye ayırabiliriz.

Organik bebek markaları organik yani kimyasal kullanılmayan sebze ve meyvelerden üretilen mamaları organik mamam etiketiyle günümüzde satışını yapmaktadırlar. Ancak unutmayın ki fabrikasyon sürecine giren her ürün gerçek anlamda yukarıda bahsettiğimiz gerçek organik mama olması mümkün olmasa da yine diğer organik olmayan mamalara göre çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

En iyi organik bebek maması hangisi yada en iyi organik bebek markası hangisi diye soracak olursanız? Piyasada bulunan organik bebek mamalarının çoğu gerçek organik mama üretmediklerini bilmelisiniz. Bu markalar sadece diğer mamalara göre daha sağlıklı ve kimyasallardan uzak durulan mamalar ürettiklerini bilmelisiniz.

Organik bebek maması nasıl olur?

Peki en iyi organik bebek maması gerçek anlamda hangisi diye düşündüğümüzde aslında ortalıkta bir arama yapmamıza gerek yok.  Nenemizin dedemizin köyünde kimyasal değmeyen toprakta kendi ektiğimiz ürünlerden aldığımız mahsüllerle ve kendi ellerimizle yaptığımız her mama gerçek organik bebek mamasıdır diyebiliriz.

Peki biz bunu nerden bulacağız diyebilirsiniz? Burada yapılacak olan şey gerçek organik  ürünlerin ne olduğunu öğrendiğinize göre bu şartlara en yakın olan bebek mamasını araştırıp bulduktan sonra kullanabilirsiniz. Eğer ki özellikle bebeklerin 6. aydan itibaren ek gıdaya geçtiklerini düşünürsek gerçek organik besinleri köyümüzden kendimiz üreterek yada ürettirerek bebeğimize sunmamız en doğrusu olacaktır.

Unutmayın ki köyden aldığınız her şey organiktir diye düşünmeyin. Köyde yaşamış biri olarak söyleyeyim ki, emin olun gerek tohumlar, gerek kullanılan kimyasal ilaçlar ve hormonlar bir çok köylü ve çifti tarafından çok uzun süredir kullanılmakta olduğunu unutmayın.

Yukarıda anlattığımız üzere bebeğinize gerçekten organik mama yedirmek istiyorsanız bunu bizzat üretim sürecini gördüğünüz, kendi ürettiğiniz, yada ürettirdiğiniz ürünleri kullanarak bebeğinize gerçek organik besinler yedirme şansı bulursunuz. Yoksa elinizden geldiğince bu şartlara en yakın mamaları yada besinleri bebeğinize sunmalısınız.

Sağlıcakla Kalın. Hekiminize danışmadan herhangi bir tedavi yada ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir