in

Normal ve Sezaryen Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı

Gönderi paylaş:

Özellikle sezaryen ve normal doğum sonrasında atılan dikişlerde kaşıntı ve yanma bazı durumlarda endişe uyandırabiliyor. Bunun nedeni aslında konuya çok vakıf olunmaması aslında. Peki durumun aslı ne gelin beraber bakalım.

Çok şükür, artık hamilelik sona erdi, normal veya sezaryen doğum yaptınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. İyileşme süreci başladı ve dikişleriniz de ara ara ya da aşırı kaşıntılar oluyor. Merak edilecek bir durum yok aslında, hem normal doğum hemde sezaryenle doğum sonrası dikişlerde neden kaşıntı oluştuğunu ve bunun ne anlama geldiğini sizlere açıklayalım.

Normal Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı

Şimdi normal doğumda ne dikişi oluyor diye kafanız karışabilir. Gelin duruma biraz açıklık getirelim. Normal doğumda bebeğin başının büyük olması gibi nedenlerle yada kolay doğum olması için vajinanın iç bölgesinde alt kısma bir kesi atılır. Bu kesi bebeğin vajinadan dışarı çıkmasını kolaylaştırır. Daha sonra ise yani doğum olduktan hemen sonra bu kesiye dikiş atılır. Bu işleme epizyotomi adı verilir.  İşte doğum sonrası vajinanın iç alt bölgesindeki bu dikişlerde  kaşıntı görülebilmektedir.

Normal ve Sezaryen Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı

Doğum bitti, bebeğinizi kucağınıza aldınız ve artık yavaş yavaş iyileşiyorsunuz. Ancak vajina alt bölgesinde ki dikişlerinizde kaşıntı oluşmaya başladı. Bu dikişleri sizin dışarıdan bakmanızla görmenin zor olduğunu bilmelisiniz. Çünkü dikişler vajinanın iç bölgesindedir.

Neyse şunu açıklayalım hemen. Dikişlerde kaşıntı iyileşmenin habercisidir. Yani gerek bir ameliyatta olsun gerek bu tür dikişlerde olsun dikiş bölgesi kaşınmaya başlamasıyla iyileşmenin başladığını gösterir. Bu iyileşme süreci doğumdan sonra bir kaç haftayı bulur. Burada şunu belirtelim ki vajina içindeki alt bölgeye atılan dikişler kendiliğinden eriyip kaybolur. Ancak iyileşme süresince bu dikişlerde kaşıntı görülebilir. Bununla birlikte bu dikiş bölgesinde yine ağrı sızılar görülebilir.

Yukarıda açıkladığımız üzere bu dikişlerde görülen kaşıntı herhangi bir enfeksiyonun yada farklı bir sorun kaynaklı değil tamamiyle iyileşme sürecinin doğal bir sonucudur. Bu nedenle de bu kaşıntı sizi endişelendirmesin aksine iyileştiğini bu şekilde anlamış olursunuz. Burda şunu hatırlatalım bu kaşıntılarda vajinal bölgenizi kesinlikle kaşımayın, kaşımak dikişlerinizin açılmasına, yada tahriş olmasına neden olabileceğinde kaşımamak en doğrusu. Bununla birlikte kaşımak daha çok kaşınmasına yol açar. Bu da yine yukarıda yazdığımız soruna daha çok yol açacaktır.

Sezaryen Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı

Sazaryenle doğum aslına bakılırsa bir tür ameliyat diyebiliriz. En nihayetinde cehhari bir oberasyon yapılıyor. Bikini bölgesinin üstünden bir kesik açılarak doğum gerçekleştiriliyor. Daha sonra bu bölgeye dikiş atıp sezaryen bandıyla yapıştırılıyor. Sezaryen bandı altındaki dikiş yerleri yaralar iyileşmeye başlayınca kaşınmaya başlıyor.

Normal ve Sezaryen Doğum Sonrası Dikişlerde Kaşıntı

Bu kaşıntılardan da korkulacak bir durum yok. Çünkü dikiş yerlerindeki kaşıntı doğal iyileşme belirtisi. Bu nedenle endişelecek bir durumun olmadığını söyleyebiliriz.

Dikiş yerlerinin çok kaşınması mümkün olabilir. Ancak biz bu kaşınmalara rağmen dikiş yerlerini kaşımamalıyız. Dikişlerin atmasına, tahrişine yada kanamanın oluşmasına sebebiyet verebiliriz. Akışına bırakmak gerekli. Bir kaç gün sonra kaşıntılar geçecek ve bu sıkıntıdan kurtulmuş olacaksınız. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir