in

Memede Şişlik ve Dokununca Acıma Neden Olur?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Memede şişlik olması ve memeye dokununca acıma oluşması hemen her kadını endişelendirir. Acaba bu durum neden olur? diye merak duyarlar. Hamilelik durumunda da bu tür sıkıntılar yaşanabilir. Durumu şu şekilde izah edelim. Memede şişlik olması, kist olması veya kitle olması birbirinden çok farklı şeylerdir. Öncelikle bunu ayırt etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Gelin şimdi bunları açıklayalım ve daha sonrasında memede şişlik ve acının neden oluşabileceği konusunda sizleri bilgilendirelim.

Memede kist şu şekildedir. Kistler içinde sıvı dolu küçük keseciklerdir. Bunlar büyük oranda iyi huyludurlar ve göğüs kistleri olarak adlandırılırlar. Kimi kistler elle bastırınca hissedilecek oranda büyüyebilirler. Kimi kistler ise çok küçüktür ve ancak ultrasonla tespit edilebilirler.

Memede yer alan kitleler ise en tehlikeli olanlardır. Bu kitleler düzensiz bir yayılım izlerler. Ağrı hissettirmezler. İçleri kistlerdeki boş değildir bu nedenle serttirler. Şişlik oluşturmazlar. Meme kanserinin en belirgin özelliği işte bu kitlelerdir.

Memede şişlik ise bunlardan kendine özgü nedenlerle ayrılır. Mamede şişlik bazen önemsizken bazen dikkat edilmesi gereken hususları içerir. Şimdi memede şişlikle ilgili daha detaylı bilgiler sunalım.

Peki memede şişlik ve dokununca acıma neden olur?

1- Hormonal Nedenler

Şimdi memede şişlik aslında her kadının adet öncesinde yaşadığı ve bildiği bir durumdur. Adet olmaya çok yakın göğüslerde şişlik oluşur ve hassaslaşır. Bunun dışında çeşitli sorunlarda yine memede şişlik oluşabilir. Bu durumu aşağıda daha detaylı ele alalım.

Özellikle otuz yaş ve üzeri kadınlarda adet öncesi göğüslerde şişlik ve ağrılar temel nedeni elbetteki hormon dengesindeki değişmedir. Adet gününden 1 hafta öncesinden başlayan göğüslerde hassasiyet, dokununca ağrı ve acı, şişlik yine bu hormonlardaki yükselmeye bağlı olarak görülür.  Ancak bu durum adet olunmasıyla birlikte son bulur. Göğüslerdeki şişlikler iner ve normale döner. Hassasiyet, dokununca acıma ve ağrılarda son bulur.

2- İlaçlar

Bununla birlikte doğum kontrol haplarının kullanılması da yine göğüslerde şişlik oluşmasına neden olabilmektedir. Bu haplar zaten yan etkilerinin çok olması nedeniyle bir sorunu çözerken binbir soruna neden olan haplardır. Aslında ilacı alıp kutuyu açtığınızda yan etkilerini okursanız yol açtığı sorunlardan bir tanesi de hormon dengesini bozduğunu görebilirsiniz.

3- Hamilelik

Göğüslerde şişliğin bir diğer nedeni ise hamilelik dönemidir. Özellikle hamileliğin son aylarında yine göğüslerde şişlik, hassasiyet ve dokununca hafif acıma görülebilir. Bunun temel nedeni artık yavaş yavaş doğuma anne vücudunun hazırlanması nedeniyle göğüslerde süt üretiminin başlıyor olmasıdır. Korkulacak ve endişe duyulacak bir durum değildir. Doğumla beraber zaten emzirme olacağı için rahatlama yaşanacaktır.

4- Emzirme Dönemi

Bunun dışında yine emzirme döneminde bebeğin emmemesi nedeniyle göğüslerde süt birikmesi nedeniyle memelerde şişlik, hasssasiyet ve dokununca acıma görülür. Bazen memeler o kadar şişerki kütük gibi olur. Bu durum gerçekten çok ağrı ve acı verir. Bu nedenle ivedilikle çözülmesi gerekir.  Bunun hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir. Yapılacak ilk iş süt sağma makinesi alıp göğüslerinizdeki sütü sağmaktır. Sağılan sütü küçük buzdolabı poşetlerine koyup buzlukta saklayabilirsiniz.

5- Enfeksiyon

Özellikle memelerdeki süt kanallarının tıkanması sonucu oluşan enfeksiyon memede şişlik, hassasiyet ve dokununca acımaya neden olur. Genellikle emzirme döneminde daha çok görülse de diğer dönemlerde de görülebilir. Bu durumda hekime başvurmak en akıllıca hareket olacaktır.

6- Apse

Meme dokusunda görülen bir enfeksiyon sonucu meme iç bölgesinde iltihaplanmaya ve irin birikimine neden olur. Bu durum da yine ağrı, acı, şişlik ve hassasiyete neden olur. Genellikle bakteri kaynaklıdırlar ve hekime başvurulması gerekir.

Gördüğünüz üzere adet dönemi dışında görülen memedeki şişlikler de dikkatli olunmalı ve mevcut durumun uzun sürmesi durumunda uzman bir hekime giderek muayene olunması en doğrusudur. Adet dönemi ve göğüste süt birikmesi dışında hekime başvurmak en mantıklı yoldur.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir