in ,

Köpeklerde Gebelik Süresi Ne Kadar?

İçindekiler

Gönderi paylaş:

Köpeklerde Gebelik Süresi

Köpeklerin hamile geçirdikleri süre çoğunlukla 2 ila 3 ay arasındadır. Köpeklerin gebelikleri oldukça hızlıdır ve gebelik süreleri 58 gün ile 68 gün arasında sürer. Gebeliğin 2,5 ay sürme ihtimali de bulunur. Köpeklerin hamilelik süresi birçok hayvana göre oldukça kısadır. Ortalama 2 ila 2,5 ay arasında doğum gerçekleşir.

Köpeğin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin doğum yapacağını anlamak için belirtileri takip etmek gerekir. Doğumu yaklaşan köpekte ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

  • Huzursuz hissetmeleri.
  • Günlük idrara çıkma süresinin ve sayısının artması.
  • Daha hızlı nefes alıp vermeleri.
  • Vajinal akıntı.
  • Yuva kazarmış gibi eşeleme hareketleri.
Köpeklerde Gebelik Süresi Ne Kadar
Köpeklerde Gebelik Süresi Ne Kadar? Köpeğin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğin Doğum Yapacağı Ne Zaman Anlaşılır?

Köpeğin doğum zamanının geldiğini anlamak çoğunlukla 48 saat öncesinden mümkündür. Özellikle gebeliğin son dönemi yaşanıyor ise bu durumda son 48 saatte belirtiler kendini gösterir. Gebeliğin son dönemleri olan günlere doğru belirtiler ortaya çıkar. Köpeklerin hamilelik süresi 70 güne kadar sürebilmekte ve farklı sorunlar söz konusu ise 75 güne kadar da çıkabilmektedir. 60. gün dolaylarında doğum belirtileri görülür.

Köpekler Doğum Yaparken Acı Çeker Mi?

Köpeklerin doğum esnasında acı hissetmesi mümkündür ve her köpek doğum esnasında acı çeker. Sadece acı değil ağrı, kramp ve bunlara benzer hislere maruz kalırlar. İnsanların doğumunda görülen acı, ağrı ve diğer unsurlar köpeklerde de görülür. Doğum esnasında ve öncesinde köpekler acı çeker ve doğumdan sonra dikkat edilmeleri, dinlendirilmeleri gerekir.

Ağrının da etkisi ile köpekler daha saldırgan ya da hassas tavırlar sergilemeye başlayabilirler. Bu esnada köpeğe daha ılımlı yaklaşmak, iyi davranmak, kızmamak ve düzenine dikkat etmek gerekir. Maması, suyu ve ihtiyacı olan tüm vitaminler karşılanmalıdır.

Köpeklerin Doğumu Kaç Saat Sürer?

Köpeklerde doğum süresi ortalama 1 saat olmasına karşın yavru sayısına göre değişir. Birden fazla yavrunun doğumu söz konusu ise her yavru için artı 60 dakika eklemek gerekir. Köpeklerin doğum süresi ortalama olarak hesaplandığında 3 saat ila 12 saat arasında süreler ile karşılaşılır. Köpeklerin hamilelik süresinden doğum süresine kadar birçok unsur köpekten köpeğe ve gebeliğe göre değişir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: yazar2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir