in

Tüp Bebek Yönteminde Yumurta Donasyonu

Gönderi paylaş:

Hayatta çocuk yapmak için hiçbir şansı kalmamış anne adaylarının artık bir şansı, belki de daha fazlası var. Kendi yumurtasının kalitesi düşük olduğu için döllenmeyi sağlayamayan fakat bir donör sayesinde kendi rahminde çocuğuna sahip olan anneler var. Bir yumurta vericisinin yumurta nakli ile bu tür hastalarda % 70 ve üzerinde bir başarıya imza atılmıştır. Bu başarının adı tüp bebek yönteminde yumurta donasyonu. Yumurta nakli için donörlerde bazı kriterler aranmaktadır. İnfertilite dernekleri olan ESHRE ve ACOG kıstaslarına göre bu kişilerin 25-30 yaş aralıklarında olmaları ve herhangi bir bulaşıcı hastalıklarının olmaması gerekmektedir.

Donasyon Yöntemine Uygun Alıcılarda Aranan Özellikler

Tüp bebek yönteminde yumurta donasyonu ile gebe kalmak isteyen alıcıların, verici kişi ile kan grubunun uyuşması gerekmektedir. Ayrıca fiziksel özelliklere de dikkat edilmektedir. Donör ile alıcının saç rengi, göz rengi, boy standardı, ten rengi gibi özelliklerinin uyuşması önemli kriterler arasında sayılabilmektedir. Ancak hasta farklı kriterler belirlerse bunlar da dikkate alınmaktadır. Bu bağlamda donör alt yapısı geniş olan bir tüp bebek merkezinin belirlenmesi alıcı için artı bir fırsat yaratacaktır. Bu fırsatlardan bir tanesi de alıcı ile donörün aynı anda test ve tedavilere başlayabilmesidir.

İlaç Tedavisi ve Testler Nasıl Yapılır?

Bebeğin alıcı adayın rahminde tutunabilmesi için hormonal desteğe ihtiyaç vardır. Ayrıca herhangi bir ilaç alerjisi, tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi kronik rahatsızlıklarının olup olmadığının belirlenebilmesi için bir takım kan ve idrar testleri yapılır. Tüp bebek yönteminde yumurta donasyonu ile 15-20 günlük bir hormon tedavisi sonucunda rahim içi bebek için uygun kaliteye ulaştırılır ve transfer sürecine geçilir. Embriyo transferi sonrasında anne adayının fazla hareket etmemesi ve dikkatli beslenmesi sağlanır. Gerekli vitaminler ile bebeğin gelişimi desteklenir.

Gebeliğin Gerçekleşmesi

Tüp bebek yönteminde yumurta donasyonu ile gebelik sonucu tüm tedavi ve testler son bulduktan on iki gün sonra belli olur. Bu süre sonunda kan testi ile gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği kanıtlanmış olur. Gebeliğin gerçekleşme olasılığını yüksek tutmak için tıp merkezlerinde donasyona uygun vericilerde aranan en önemli özellik yumurtanın kaliteli olmasıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.