Anasayfa Kısırlık ve Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Alabilme (SGK) Şartları

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Alabilme (SGK) Şartları

annemce
Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği Alabilme (SGK) Şartları

Evlenen her çift aile olmak için çocuk arzu etmektedir. Bazı çiftlerin doğal yolla çocuk sahibi olması bazen imkânsız hale gelebilir. Böyle durumlarda çiftler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilmektedir. Ülkemizde her 100 çiftin 15 tanesi doğal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. İlerleyen teknoloji hizmetleri ile artık çiftler tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilmektedir. Ülkemizde her yıl 85 bin çifte tüp bebek tedavisi uygulanır. Dünya ülkeleri içinde 7. Sırada yer alıyoruz. Sigortalı çalışan olarak tüp bebek tedavilerini sgk kapsamında yaptırabilirsiniz.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu olan 5510 sayılı kanunun 63.maddesinde yardımcı üreme tedavi giderlerini SGK kapsamına almıştır. 63. Madde kapsamında bazı şartlar çerçevesinde tedavi giderleri SGK tarafından karşılanmaktadır.

Tüp Bebek Desteği Alabilme Şartlar

SSK ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre kişilerin tüp bebek

Tedavisi şartları taşıyanlar için SGK kapsamına alındı. Yapılan yenilikler ile değişen şartlar şunlardır:

 • Tüp bebek tedavisi alacak olan kişinin en az 5 yıllık sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Kendisi sigortalı değilse eşinin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişinin sigortalı olma durumundan faydalanabilir. Tedavi olan kişinin eşi en az 900 gün sigorta primini ödemiş olmalıdır.
 • Çiftler normal yollarla çocuk sahibi olamayacağını kanıtlaması gerekir. Sadece yardımcı üreme yöntemleri ile çocuk sahibi olabileceğini alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir. Aldığı raporu SGK kurumuna iletmesi gerekir.
 • Tedavi masraflarının ödenmesi için gebeliği sürdürecek kadının bebek doğuracak sağlıkta olması gerekir. Bebek doğurmak için engel bir rahatsızlığının olmadığı sağlık kurumundan alacağı belge ile belgelendirmelidir.
 • SGK kapsamında destek alabilmek için bayanın 23 yaşından büyük 40 yaşından küçük olması gerekir. Embriyo transferi yapılacağı gün anne adayı 40 yaşından gün almamış olması gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde SGK Destek Oranı

Tüp Bebek Tedavisinde Sigortanın Destek Oranı

Tüp Bebek Tedavisinde Sigortanın Destek Oranı

Tüp bebek tedavisinde SGK destek sağlamaktadır.  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 63.maddesine göre:

 1. Birinci denemede yüzde 30
 2. İkinci denemede yüzde 25
 3. Üçüncü denemede yüzde 20 oranında tedaviler için belirlenen bedel üzerinden katılım payı alınır.

Tüp Bebek Tedavisinde Ödenecek Katkı Payı Ücreti Ne Kadardır?

SGK tüp bebek tedavisi için 1340 lira ücret belirledi. Devlet hastanesinde tedavi olmak isteyenler ve özel hastaneler için fiyat oranları değişmektedir. Özel hastanede tedavi olmak isteyenlere 2680 lira ödeme yapılmaktadır. İlaç ve muayene için ödenecek katkı payı şu şekilde belirlenmiştir:

 1. İlk tüp bebek denemesinde 402 TL
 2. İkinci tüp bebek denemesinde 335 TL
 3. Üçüncü tüp bebek denemesinde ise 268 TL

Tüp bebek sağlık kurulu raporu düzenlemek gerekenler:

 Tüp bebek sağlık kurulu raporu düzenlenirken sizde şu belgeleri talep ederler:

 • 2 adet bayan fotoğraf,
 • 2 adet bayan nüfus cüzdanı fotokopi,
 • 2 adet bayan sağlık karnesinin fotokopi,
 • Adres ve telefon bilgileri,
 • Tedavi sırasında kullanılan ilaçların reçetesi,
 • 3 adet sperm sayısını belirtilen rapor (farklı tarihli)
 • 2 tane evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Erkek ve kadın için nüfus kayıt örneği
 • SSK ve Bağ- Kur çalışanların hizmet dökümü
 • SSK çalışanları için yeni tarihli vizite belgesi
 • Emekli Sandığı çalışanları için hizmet süresi belgesi
 • Yeşil kart sağlık güvencesi olan çiftlerden 26 TL rapor ücret alınır.

Sağlık kurulu raporunu hangi kurumlardan alabilirsiniz?

    Tüp bebek tedavisi için düzenlenecek sağlık kurulu raporunu içinde kadın hastalıkları ve doğum kliniği bulunan kurumlardan alabilirsiniz.

 • Tüp bebek sağlık kurulu raporu şartları:
 • En az 3 senedir resmi evli olmak,
 • Kadının 23 yaşından gün almış, 40 yaşından gün almamış olmalı.
 • Anne ya da baba adayının 2. evlilikleri ise 1. evlilikten üzerine kayıtlı çocuğun olmaması
 • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığına giriş yapılan 5 senelik sürede 900 gün prime sahip olmalı
 • Minimum 5 yıl önce Bağ-Kur, SSK veya Emekli Sandığına giriş yapmış olmak ve Son 90 gün çalışıyor olmalı.
 • Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olması (aşılama vb. aşılama tüp bebek tedavisinden önce spermlerin anne rahmine enjekte edilmesidir.)

Değerli anne ve baba adayları. Maddi durumu düşük olanlar için özel tüp bebek merkezleri yerine Ege Üniversitesi Tüp Bebek merkezi gibi merkezlere giderek tedavilerini olabilirler. Süreç biraz yavaş ilerlese de gayet temiz ve disiplinli bir merkezdir. Bununla birlikte hiç bir zaman kesin net bir rakam tüp bebek tedavisinde oluşmaz. Çünkü her anne adayına verilen ilaçlar farklıdır bu ilaçların bir kısmını SGK karşılasada bir kısmını karşılamıyor. Örneğin bizim kullandığımız 1750 TL olan ilacı karşılamıyordu. Bu 4 yıl önceydi dolar artışıyla beraber bu ilaç 4bin tl civarlarında ve bu bir tek ilaç. Bunun dışında seyahat, konaklama gibi masraflarınızda olabiliyor. Tüp bebek merkezine yaklaşık 15 kez gitmiştik tedavi sürecinde biz. Bazen gün aşırı gidebiliyorsunuz onun için konaklamak gerekebiliyor.

Tüp bebek tedavisinin basit bir tedavi olduğunu aklınızdan çıkarın.

Yani gittiniz hemen uygulama yapıldı bitti diye bir şey yok. Zaten en az 2 kez muyane gidiyorsunuz. Sonra laboratuar testleriniz var. Sonra ilaç kullanma süreceniz başlıyor bu dönemde para lazım oluyor ilaçlar için. Sonra ilaçları kullandıkça muayeneyede gidiyorsunuz yine. Sonra herşey tamamsa hekim kadından yumurta alıyor, erkekten de sperm alarak dölleme işlemini yapıyor. Erkek kuru sabun yada tükürük kullanmadan masturbasyon yoluyla sperm veriyor. Kadın için ise yumurta toplama işi anestezi altında yapılıyor çünkü ağrılı bir süreç. Daha sonra sperm ve yumurtalar laboratuar ortamında döllenerek embriyo hale getiriliyor. Embriyo olmayabilir. Kimi 3 embriyo olabiliyor kimi 20. Önemli olan embriyo kalitesi. Daha sonra bu embriyolardan 1-2 tanesi anneye transfer ediliyor işte buna tüp bebek transfer işlemi adı veriliyor.  Transfer ağrısız ve kolay. Daha geniş bir yazımızda anlatırız ama yani

Ancak gözünüz korkmasın. Evladınızdan önemli hiç bir şey yok. Rabbim yola çıkanın yardımcısı oluyor. Bu konuyla ilgili aklınıza takılan olursa, gerek facebook sayfamızdan gerek mail adresimizden bizlere sorabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak