Kısırlık ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisine Neden İhtiyaç Duyuluyor? 1 yıl süre ile ilişkiye girmesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere kısırlık tedavisi uygulanır. Kısırlık tedavisine halk arasında tüp bebek tedavisi denilmektedir. Kısırlık tedavisinde bireylere aşılama yapılır. Annenin yumurtalıkları ile babanın spermi incelenir. Kısırlığa neden olan durumlar ortadan kaldırılıp kadının doğal yönden hamile kalması sağlanır. Tüp bebek merkezine başvuru yapan kişiler önce incelenir. Kişilere yapılan testler ve tetkikler sonucunda kısırlığın nedenleri belirlenir. Kısırlığa neden olan durumlardan yola çıkarak özel tedavi yöntemi geliştirilir. Sonuçlardan yola çıkarak ciddi düzeyde kısırlık söz konusu ise bireylere üreme destekleyici yöntemler uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Sebebi bilinmeyen kısırlık yaşayanlar, çikolata kisti olanlar, tüpleri bağlanmış olanlar, yumurtalık sorunu yaşayanlar, polikistik over durumu yaşayanlar, doğuştan döllenmeyi engelleyen anatomik bozukluğu olanlara tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları
Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde ilk aşamada kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Yumurtalıkta Follikül gelişimin sağlanması amaçlanır. 2. Aşamada HCG hormonlarını tetikleyip olgunlaşan yumurtalar toplanır. 3. Aşamada erkekten üreme hücresi alınır. ICS yöntemi ile üreme hücreleri mikroskop kullanarak yumurtaların içine yerleştirilir. Yumurtaların gelişmesi için özel koşullar sağlanır ve gerekli kontroller yapılır. Döllenme başarılı bir şekilde gerçekleşmişse embriyo bölünmesi takip edilir. Embriyolar rahim içine transfer edilir. Bu transferden sonra hata 2 saat istirahat ettirilir. Dinlenen ve kendine gelen hasta taburcu edilir. Tedaviden 12 gün sonra gebeliğin oluşup oluşmadığını belirlemek amacıyla kadına gebelik testi uygulanır.

Tüp Bebek Öncesi Önlemler

Tüp bebek merkezinde tüp bebek tedavisinin başarılı olmasında kadının yaşı önemli bir faktördür. 35 yaşından büyük anne adayı gebelik konusunda kalıtsal riskler taşıyorsa istediği halde gebe kalamıyorsa mutlaka uzman doktora görünmelidir. Kadınlar 35 yaşından sonra gebe kalma konusunda riskleri artar. Yumurtlama kalitesi 35 yaşından sonra düşmeye başlar. 35 yaşından sonra kadının yumurta sayısı azalır ve gebe kalması zorlaşır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Önlemler nelerdir?

Tüp bebek tedavi merkezinde eşlere tüp bebek tedavisi öncesi tetkikler yapılır. Rahim içi incelemelerinde önemli bir yöntem olan histeroskopi ciddi durumlarda yapılır. Tüp bebek tedavisine başlayacak olan eşler sigarayı bırakması gerekir. Sigara içen eşlerde tüp bebek başarısı düşer. Kadın tedavi öncesinde ilaç kullanıyorsa bu ilaçları uzman hekime danışarak kullanmaya devam etmelidir. Bebek sahibi olmak isteyen anne adayı ideal vücut ölçülerini korumalıdır. Obez grubuna giren kadınların tüp bebek denemesinde başarısızlık olasılığı fazladır. Obez anne adayları gebe kaldıklarında komplikasyon oranı yüksektir. Tüp bebek tedavisi sırasında anne ve babanın ateşli hastalık geçirmemiş olması gerekir. Ateşli hastalığa neden olan virüsler anne ve baba hücrelerine saldırıp gebeliğin oluşmasını engeller. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne adayı A, B, C, D, E vitamin içeren gıdalar tüketmelidir.  Kalsiyum, Çinko, Omega 3 ve Omega 6 içeriği olan yiyecekler tüketilmelidir.  Kadınların tedavi başlamadan önce gebelikte önemli olan folik asit vitamini kullanmaya başlamalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan özel bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi tüp bebek merkezlerinde uygulanır. Tüp bebek merkezinde tedavi sonrasında hamilelik belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda hamilelik belirtisi oluşmaz. Hiçbir belirti göstermemesine rağmen anne adayı hamile olabilmektedir. Hamilelik uzman doktorların özel testleri ile tespit edilir. Tüp bebek tedavisinde anne adayına transfer yapılmasından sonra 12 gün beklenir. 12 gün sonra yapılan gebelik testleri ile anne adayının gebelik durumu belirlenir. Tüp bebek tedavisinde gebelik belirtileri ile normal gebelik belirtileri arasında hiçbir fark bulunmaz.

Tüp bebek merkezinde tedavi desteği alan ve hamile kalan kadınlarda iştah açılması görülür. Bir şeyler yemeye karşı aşırı hassas olurlar. Hamilelik sürecinde birey çok dikkatli olması gerekir. Hamilelik süresince yorucu ve ağır işlerde çalışmamalısınız. Bu dönemde uzanıp hayatın tadını çıkarmalısınız. Beslenmenize özen göstermelisiniz. Bebeğinizin sağlıklı bir gelişim sürmesi için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Tüp bebek merkezi uzmanları gebelik süresinde anne adaylarının çok dikkatli olup olumsuz düşüncelerden sıyrılmaları gerektiğini açıkladılar. Vitamin ve folik asit eksikliği varsa bu konuda eksikleri gidermek rahat bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlar.

Transferden Sonrasına Dikkat

Tüp bebek merkezlerinde tüp bebek transferinden sonra anne adayına büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu süreçte Vajinal enfeksiyon oluşmasını engellemek için temizliğinden emin olmadığınız havuzlarda yüzmenizi önermiyoruz. Doğal beslenmeye önem verin. İçinde katkı maddesi bulunan hazır ve dondurulmuş gıdalardan uzak durun. Taze sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyveyi yıkayarak yemelisiniz. Hamilelik süresinde ağır yük kaldırmayın. Sigara ve alkol alışkanlığınız varsa terk edin. Uzman hekimlerin tavsiye etmediği hiçbir ilacı kullanmayın. İlaç alacaksanız mutlaka uzman doktoralara danışmalısınız. İyi pastörize edilmemiş sütler listeria enfeksiyonuna neden olur. Süt, peynir ve yoğurdun iyi pastörize edilmiş olmasına dikkat edin. Toprak işleri ile uğraşmak, kedi köpek pisliği toksoplazma enfeksiyonuna neden olur.

Tüp bebek merkezinde gebe annelerde folik asit eksikliği olup olmadığı tespit edilir ve eksikler giderilir. Gebelik testinden sonra doğuma kadar cinsel yaşamınızı kontrol edin. Cinsel yaşamın gebeliğe olumsuz bir etkisi tespit edilmese de bu süreçte dikkatli olmakta fayda var. Luteal destek amacıyla verilen progesteron ilaçlar kullanın. Dondurulmuş ve çözülmüş embriyo transferi yapıldıysa östrojen tabletler ve bantlar kullanmalısınız. Tüp bebek merkezinde tüp bebek transferinden sonra bireylere 30 dakikalık dinlenmesi için süre verilir. Dinlenme işi bittikten sonra kişi taburcu edilir. Bu süreçte birey yaşantısına dikkat etmelidir. Ağır yük kaldırmaktan kaçınmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu