Anasayfa Kısırlık ve Tüp Bebek Tüp Bebek Tedavi Masrafları ve SGK Desteği

Tüp Bebek Tedavi Masrafları ve SGK Desteği

annemce
Tüp Bebek Tedavi Masrafları ve SGK Desteği

Tüp tedavisi yaptırmak isteyen hastaların en çok merak ettikleri soru bu işin maliyeti ne kadardır sorusudur. Tüp bebek tedavi masrafları tüp bebek merkezlerine göre değişkenlik gösterir. Bazı tedavi merkezleri ilk etapta maliyeti düşük gösterip ilerleyen zamanlarda ek uygulama ve masraflar çıkarır. Tedavide kullanılan ilaçlar ve uygulamalar toplam maliyete ne kadar yansıdığına dikkat etmelisiniz. Tedaviye başlamadan önce detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatını, Tedaviye Başlamadan Önce Öğrenin.

Tüp bebek fiyatları tedavi sürecine ve merkezine göre değişkenlik gösterir. Ödemeniz gereken bütün ücretleri önceden konuşmalısınız. Yardımcı teknikler için ek maliyet söz konusuysa yazılı ve sözlü olarak bildiri talep edin. Böylece tedavi süresince ödeyeceğiniz miktarı önceden bilmiş olursunuz.

 • Tüp Bebek Fiyatları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
 • Tüp Bebek Tedavisini Devlet Karşılıyor mu?

Tüp bebek tedavisi için devlet desteği alabilirsiniz. SGK ile anlaşmalı tüp bebek merkezilerinde tedavi ücretlerini SGK heyet raporu kapsamında karşılayabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi için SGK Heyet Raporu Nereden Alınır?

Tüp Bebek Tedavisi için SGK Heyet Raporu Nereden Alınır?

Tüp Bebek Tedavisi için SGK Heyet Raporu Nereden Alınır?

SGK uygulama tebliğine göre tüp bebek tedavisine ilişkin belirli kriterlere uyan devlet hastanesi ve üniversite hastanelerinden sgk heyet raporu alabilirsiniz. İzmir için Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi bu raporu vermektedir.

 • SGK Heyet Raporu Şartları Nelerdir?

Bağlı olduğunuz sağlık kuruluşunun size sunduğu avantajlardan faydalanmak için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekir. SGK resmi internet sitesinde bulunan açıklamaya göre sgk heyet raporu şu şartları taşımalıdır:

 1. Normal yollarla bebek sahibi olamadığınızı, yardımcı üreme yöntemine ihtiyaç duyduğunuzu sağlık kurulu ile rapor etmelisiniz.
 2. Kadın 23 yaşından küçük 39 yaşından büyük olamaz. Kadının 40 yaşından gün almamış olması gerekir.
 3. Son 3 yıldır yardımcı tedavilerden sonuç alamadığını sağlık kurulu tarafından rapor edilmesi gerekir. En az 3 kez aşılama yapılmış olması yada aşılamanın sonuç vermeyeceğinin heyet tarafından kararlaştırılmış olması.
 4. SSK, Bağ-kur, Emekli sandığında 5 yıllık kaydının olması ve bu sürede 900 prim gününü tamamlamış olması gerekir.
 5. Uygulama yapılan tüp bebek merkezinin sgk ile anlaşmasının bulunuyor olması gerekir.

Bu raporun basit bir rapor olmadığı ve hemen çıkmadığı bilinmelidir. Özel bir tüp bebek merkezinde tedaviye karar verirseniz bu rapordan umudu kesmeniz daha doğru olacaktır. Bu raporu bir devlete ait bir tüp bebek merkezinden alabilmektesiniz. Raporu almak için de zaten tüp bebek tedavisine başlamış olmanız gerekiyor. Ancak şu var tüp bebek tedavinizi devlet de başlamış ve ilk tüp bebek denemenizde başarısız olunursa raporunuz olduğu için özel tüp bebek merkezinde bu rapordan yararlanabilirsiniz. Elbette devlette embriyolarınız dondurulmuşsa tedaviye oradan devam etmek zorunda kalıyorsunuz.

Tüp Bebek Tedavisi Pahalı mıdır?

Tüp bebek tedavisi tedaviyi uygulayan merkeze göre ve çifte uygulanacak tedavi programına göre değişiklik gösterir. Tedaviye başlamadan önce çiftler tüp bebek merkezleri ile görüşüp fiyat ve lokasyon avantajından faydalanabilir. Tüp bebek fiyatı belirlerken tüp bebek merkezi ile bütün ayrıntıları önceden konuşmak gerekir. Tedavi süresince çıkacak ek masraflar belinizi bükebilir. Tüp bebek tedavisinin pahalı olup olmadığı sizin bu işe ayırdığınız bütçe ile alakalıdır. Tüp bebek fiyatları standart değildir. Tüp bebek merkezine, uygulanan tedavi programına, kullanılan ilaçlara ve o günün koşullarına göre değişir. Tüp bebek seçerken tüp bebek merkezinin başarı oranına dikkat etmelisiniz. Tedavi başarısızlıkla sonuçlanırsa maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi fiyatları neye göre değişir?

Tüp bebek tedavi fiyatları tedavide uygulanan yöntemlere, ilaçlara, çiftin kısırlık sorununa göre değişmektedir. Yumurtlama sorunu olan, yumurta sayısı az olan ve yaşı ileri olan kadınlar ilaç kullanımına çok ihtiyaç duyar. Bu da tedavide ilaç kullanılması demektir. Bu durum maliyetin artmasına neden olur. Her kısırlık vakası aynı yöntemle tedavi edilmez. Tüp bebek fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan faktörler şunlardır:

 1. Kullanılan ilaçların fiyatları
 2. Tüp bebek merkezinin tıbbi ve donanımsal imkânları
 3. Tedavide kullanılan yöntemler
 4. Uygulanan farklı teknolojik ürünler
 5. Uygulamayı yönetecek doktorun deneyimi
 6. Tüp bebek merkezinde yer alan personelin deneyimi ve kalitesi
 7. Tüp bebek merkezinin elde ettiği başarı oranı

Tüp bebek tedavisi uzun ve zor bir süreçtir. Herkese göre ilaçlar vb çok fazla değişken vardır. Kesin bir fiyat vermek imkansız. Misal bir bayanın ihtiyacı olan hormon tedavisi 3bin tl tutarken diğer bayanda hormonlar dengeli olduğu için bu tedavi masrafı olmayacaktır. Burada önemli olan ana unsur SGK raporunun çıkması kolay değil ve 6 aya yakın bir süre alıyor. Bu raporu alsanızda sadece ilaçlar için yüzde 65 oranında bir destek alıyorsunuz. O da her ilaç için değil SGK tüp bebek tedavisinde kullanılan her ilacı karşılamadığını bilmelisiniz.

Aşağıdaki Yazılarımızda Konuyla İlgili Daha Detaylı Bilgileri İçerir.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak