Anasayfa » Kısırlık ve Tüp Bebek » Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Annemce Yazar Ekibi
Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek; Normal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen, fakat olamayan eşlere uygulanan tüp bebek, erkek ve kadının üreme hücrelerinin laboratuar ortamında özel koşullar eşliğinde döllenmesi ile oluşacak ve embriyoların, tekrar kadının rahmine dikkatli bir şekilde yerleştirilmesiyle oluşan gebelik türüdür. Bu sürece başlamadan önce ailenin düşünmesi ve bu süreç zarfında olumsuz olabilecek denemeleri göz önüne alması gerekiyor. Tedavi sürecindeki mekân ve şartlara bağlı olarak başarılı olma şansını artabiliyor. Eğer devlet hastanesinde tüp bebek yöntemini kullanmak istiyorsanız sizden istenilen şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Üstelik sizden birçok doktor imzalı rapor istiyor. Fakat SGK bu şartları yerine getirseniz de maalesef size belirli bir miktarda yardımcı oluyor. Özel kliniklerde ise, hiçbir şeklide devlet katkısı olmuyor. Durum böyle olunca da maddi durum da tüp bebek tedavisi için önemli bir hal alıyor. Tüp bebek yöntemine başlamadan önce hem maddi hem de manevi hazırlık yapılması gerekiyor. 

Bu tedavide erkeğin sperm sayısı önemli rol oynuyor. Bununla birlikte anne adayının da çikolata kisti gibi hastalıklara sahip olması gibi bir çok neden tedavi başarısını etkiliyor. Bazen de hiç bir neden olmasa bile başarı yakalanamayabiliniyor. Eğer erkeğin sperm sayısı ve hızı belirli bir sınır üstündeyse tedavi yöntemi daha başarılı hale geliyor. Zaten tedaviye başlamadan önce hem erkekten hem kadından bazı testler isteniyor. Bu testler sonucu tüp bebek şansı ve başarılı olma olasılığı göz önüne alınıyor. Embriyo gelişiminin sürecinin 5 ve 6. günlerde oluşmasıdır. Yaklaşık olarak 150 ile 200 hücre içeren erkek sperminin bu süreçten sonra,  laboratuar ortamında saklanması olanaksızdır. Kadında ise,  kısırlık çözümlerinde en çok etkili olan bu yöntemde 5. Gün sonrasında ana rahmine transfer edilmesi gerekir. Aksi taktirde hem zaman hem de harcanan çaba boşa gider. Bu yüzden tüp tedavi yöntemini takip etmek ve sıkı bir programla çalışmak gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Daha Başarılı Olması İçin Ne Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisinde Daha Başarılı Olması İçin Ne Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisinde Daha Başarılı Olması İçin Ne Yapılır?

  • Daha Başarılı ve kesin sonuçlar içeren tedavi için, tüp bebek ünitesinin temiz ve yüksek standartlara bağlı malzemelerle çalışılması gerekir
  • Laboratuar koşulları üst düzeyde olmalıdır. Bu sayede tüp bebeğin gerçekleşme olanağı daha fazla artacaktır.
  • Havalandırması ve temizliği Özer ne olmalıdır.
  • Tüp bebek çalışmaları için Kontrol ve ölçümleme düzeni olarak yürütülmeli ayrıca yeterli ve kaliteli donanıma sahip olmalıdır.
  • Alanında uzman tecrübeli bir ekibe ve profesyonel doktorları sahip olmalıdır.

Ayrıca bu saydıklarımızın dışında, eşlerin birbirlerine karşı anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Tüp Bebek tedavisi süreci uzun ve yorucu ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu sebepten dolayı eşler kendi yıpranma paylarını da hesaba katmalıdır. Bütün bu çaba ve tedaviye dayanan, azim ve sabır ile bekleyen aileler, bu süreç sonucunda başarılı bir sonuç elde ediliyor. Üstelik bu hizmetleri devlet hastanelerinde alabileceğiniz gibi, birçok özel klinikte de alabilirsiniz. Bu süreçte anne ve baba adayları birbirini incitmemeli ve suçlamamalıdır. 

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak