Kısırlık ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Nasıl Olur? Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi günümüzde birçok aile için bebek sahibi olmanın tek yolu. Tüp bebek tedavisi temel olarak anne rahminde yer alan yumurtalarla erkek sperminin laboratuvar ortamında döllenmesini sağladıktan sonra oluşan embriyonun anne rahmine transferi işlemidir. Yani bir tüpün içinde bir bebek yapıp size vermiyorlar. Tüp bebek denmesinin nedeni ise embriyoların sıvı nitrojen içeren tüplerin içinde dondurulmasından dolayı halk arasında bu tedavi tüp bebek tedavisi olarak kabul görmüştür.

Konudan bir haber birçok çiftin merak ettiği 2 konu var? Merak edilen ilk konu tüp bebek nasıl oluyor? İkinci konu ise tüp bebek fiyatları ne kadar? (Tüp bebek fiyatları ile ilgili diğer yazımızı okuyabilirsiniz.) Bu yazımızda sizlere tıbbi terimlere dalmadan basitçe anlaşılır bir dilde tüp bebek nasıl olur? Tüp bebek nasıl yapılır? Sorularına cevap niteliğinde bir yazı hazırladım. Çok fazla kafa karıştırmadan konu hakkında hemen bilgi verelim.

Kendi yaşadığımız süreci konuyla birlikte birleştirerek sizlere aktaralım. Konuyu bir süreç şeklinde sizlere anlatacağım ki tedaviye başladığınızda sizleri nelerin beklediğini ve nasıl süreçten geçeceğinizi bilin. Şimdi başlayalım. İlk olarak;

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlık Aşamaları

  1. İlk olarak bulunduğunuz şehirde bayan kadın doğum uzmanına, erkekte üroloji uzmanına göründükten sonra çocuğunuzun olmadığı cevabını alıp tek çarenin tüp bebek olduğu noktasında hekiminiz sizi yönlendiriyor. Kimi hekimler kendi tanıdığı bildiği tüp bebek merkezine yönlendirirken kimisi bu seçimi size bırakıyor. Tavsiyem iyi araştırıp tüp bebek merkezine karar vermeniz.

Burada gereksiz tedavilerden kaçınıp hızlı bir şekilde tüp bebek merkezine başvuru yapmanız en doğrusu. Çünkü konunun uzmanları onlar. Bu süreçte gereksiz tedaviler ameliyatlarla vakit kaybetmeyin. Biz tüp bebek merkezine başvurmak yerine farklı tedaviler peşinde koşarak hem maddi kaybımız oldu hem de 2 yıl gibi bir zaman kaybettik.

  1. Neyse tüp bebek merkezine karar verdikten sonra tüp bebek merkezine başvuruyorsunuz. Tüp bebek merkezinde gerek erkek, gerekse kadın tam kapsamlı bir muayeneden geçiriliyor. İlk muayeneden sonra erkekten sperm testleri isteniyor kadından ise hormon testleri ve rahim filmi isteniyor.
  2. Gerekli muayeneler bittikten sonra sıra tahlil ve filmlere geliyor. Erkek için en önemli test elbette ki sperm testi. Sperm testi, kuru mastürbasyon (hiçbir kayganlaştırıcı kullanmadan yapılan mastürbasyon) şeklinde yapılıyor ve sperm örneği laboratuvara veriliyor.

Kadında ise hormon testleri kan tahlilleriyle yapılıyor. Kadınlar için en zor olan rahim filmi. Rahim filminde, rahime ilaç verilerek yumurtalıklara giden yollarda tıkanıklık var mı diye bakılıyor. Rahim filmini gerçekten işin ehli olan birisinin çekmesi gerekiyor. Rahim filmi çekmek uzmanlık isteyen bir konu çünkü. Uzman birisi çekmez ise rahime zarar verebilecek durumlar oluşabiliyor. Başvurduğunuz tüp bebek merkezi bu konuda sizi yönlendirmeli. Ücretli bir film olduğunu unutmayın. Devlette de çekiliyor bu film. Ama iyi bir hekim bulmanız şart.

Bu muayene ve testlerin amacı eşlerin çocuk sahibi olmasının önündeki engelin yani kısırlık nedeninin ne olduğu tam olarak belirlenmesidir. Çünkü tüp bebek tedavisi aynı zamanda bu engellerin ortadan kaldırılmasını da içine alır.

Erkekte sperm sayısı mı az? yoksa spermlerde hareketlilikte mi azalma var? gibi durumlara bakılıyor. Erkeklerde sperm sayısı 40 milyonun üzerinde olmalı ve mevcut sperm hareketliliği yeterli olmalı. Yani sadece sperm sayısının yüksek olması yeterli değil aynı zamanda yeterli hareketliliğe sahip olmalı spermler.

Kadında ise rahimde mi problem var, kist mi var, hormonlarda sıkıntı mı var? Gibi birçok nedene bakılıyor. Rahimde hamileliği engelleyecek ya da sıkıntı oluşturacak bir durum varsa tüp bebek tedavisinden önce bunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Örneğin kist varsa tüp bebek tedavisinden önce ameliyat olmalı ve kisti aldırmalı gibi. Eğer hamileliğine engel bir durum yoksa kist vb. gibi tüp bebek tedavisi için işlemler başlıyor. Hormonal engeller varsa bu hormonlar tüp bebek tedavisi başlayınca dışarıdan hormon verilerek ortadan kaldırılıyor. Elbette her hormon tedavisi kişiye göre değişiklik gösterebiliyor.

  1. Gördüğünüz üzere tüp bebek tedavisine başlamadan önce ilk olarak yukarıdaki tüm işlemlerin doğru bir şekilde yapılması önem arz ediyor. Gerekli tüm tahlil, tetkik, muayene vb. işlemler bittikten sonra tüp bebek tedavisine geçilmiş oluyor. İşin aslı yukarıdaki işlemlerin hepsi tüp bebek tedavisine hazırlık kısmı. Bundan sonraki kısım tüp bebek tedavisi aşamalarını içeriyor.

Tüp Bebek Nasıl Oluyor? Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Nasıl Oluyor? Aşamaları Nelerdir?

  1. Bu aşamada gerekli tüm hazırlıklar yapılıp, tüp bebek tedavisi başlanmasına karar verildikten sonra kadının adet döngüsüne bağlı olarak, size bir randevu tarihi veriliyor. Mevcut tahlillere göre yine size ilaç tedavisi bu randevu tarihine kadar verilebilir. İlgili randevu tarihinde gittiğinizde yine kadına hormon tahlilleri yapıldıktan sonra yine bir sürü ilaç, hormon vs. kadına kullanması için reçete edilip evine gönderiliyor.

Erkek için şimdilik bir şey yok. Burada tüp bebek tedavisinde işte tüp bebek tedavisinin asıl para götüren kısmı bu oluyor. Çünkü hormon ilaçları çok pahalı oluyor. Elbette tüp bebek raporunuz varsa SGK önemli bir kısmını karşılıyor. (Tüp Bebek Raporu Nasıl Alınır Yazımızı Okuyabilirsiniz.) Verilen bu  hormon ve ilaçların amacı anne rahminde en kaliteli yumurtaların oluşmasını sağlamak.  Bu ilaçların kimi koldan, kimi ağız yoluyla kimi vajina içine kimisi de göbek etrafından yapılan ilaç ve iğneler. Bu aşamadaki tedavinin amacı anne rahmindeki yumurtaların uyarılması ve gerekli olgunluğa gelmelerinin sağlanmasıdır. Yeterli olgunluğa gelen yumurtalar çatlatma iğnesi vurularak çatlaması sağlanıyor ve bir sonraki aşama yumurta toplama aşamasına geçiliyor.

Bu hormonal tedavi süreci kadınlar için oldukça zor. Çünkü aşırı miktarda hormon tedavisi kadınları gerçek anlamda hem duygusal olarak bedensel olarak çok zorluyor. Bu dönemde erkeğin eşine aşırı hassas davranması çok önemli. Çünkü kadında ani duygu patlamaları, ağlama nöbetleri oluşabiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama Aşaması ve Döllenme

  1. Yeterli olgunluğa erişen yumurtalar çatlatma iğnesi vurularak çatlatılıyor ve yumurta toplama aşamasına geçiliyor. Bu aşama tüp bebek merkezinde yapılıyor. Yumurta toplanması lokal anestezi altında yapılabildiği gibi hafif genel anestezide uygulanabiliyor. Bu aşama biraz ağrılı olduğu için biz genel anestezi yapılmasını tercih ettik. Gerçekten stresli bir durum. Toplamda 10-15 dakika sürüyor işlem yumurta toplama işlemi. Burada toplanan yumurta sayısı önemli. Bazen annede 1-2 yumurta olabiliyor. Bazen 20-25 yumurta olsa da 10 tane toplanabiliyor.
  1. Yumurta toplama aşamasında erkekten de yumurtaların döllenmesi için sperm örneği alınıyor. Yine sperm örneği yukarıda belirttiğimiz gibi kuru masturbasyon yöntemiyle alınıyor. Sperm örneği vermek için 7 günden fazla 3-4 günden az süreyle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Yani 3-4 gün önce cinsel münasebette bulunulmalı yada masturmasyon yapılmalı. Burdaki amaç spermlerin döllenme için en uygun zamanında olmaları.  Bu iki işlem aynı gün yapılıyor. Döllenme öncesi hem erkekten sperm alınmış olmalı hemde yumurta toplamı işlemi bitmiş olması gerekiyor.

Yumurta toplanması sprem verilmesi gibi işlemler 3-4 saat sürüyor. Kadın genel anestezi aldıysa duruma göre bazen 24 saatlik gözetim altında tutulabiliyor. Ama genelde 5-6 saat içinde anne taburcu ediliyor ve eve gönderiliyor.

  1. Bu aşamada artık döllenme aşaması. Erkekten alınan spermlerle kadından toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında dölleniyor. İki yöntem var. Birinci yöntem IVF yani in vitro fetrilzation.

Eğer erkek spermleri yeterliyse yumurtaların olduğu kaba petri kabına yani spermler bırakılarak yumurtalar dölleniyor. Bu yönteme klasik tüp bebek yöntemi adı veriliyor.  İVF olarak da adlandırılıyor.

İkinci yöntem ise Mikroenjeksiyon yöntemi bu yöntemde de spermler küçük bir iğneyle direk yumurta içine enjekte ediliyor. İki yöntemde duruma şartlara sperm ve yumurta sayısına göre karar veriliyor.

Spermler tarafından döllenmiş yumurtanın emriyoya dönüşmüş hali

Yukarıda yer alan iki aşamada yani yumurta toplama aşaması ve döllenme aşamasında önemli iki husus yumurta sayısı ve döllenip ortaya çıkan embriyo sayısıdır. Ne kadar çok sağlıklı yumurta toplanırsa sağlıklı o kadar çok embriyo ortaya çıkıyor. Bizim 17 civarında yumurta toplandı. Bunlardan 11 tanesi döllendi. Yani toplamda 11 embriyomuz oldu. Özetle ne kadar çok yumurta o kadar iyi. Ne kadar sağlıklı yumurta o kadar sağlıklı embriyo. Ebriyoların sağlıklı olması da çok önemli olduğunu unutmayalım. Bunlar bizim minnaklarımız.

 

  1. Son aşama embriyo transferi. Yumurta toplama aşamasından sonra anneye ilaçlar verilip evine gönderiliyor diye yazmıştık yukarda. Biz evdeyken yumurtalar ve spermler bir araya getirilip dölleniyor ve bize embriyo sayısı aranıp söyleniyor ve transfer için gün veriliyor. Bu arada anne adayının kullanması gereken ilaçlar reçete ediliyor. Arkadaşlar transfer gününde tüp bebek merkezine gidiyorsunuz embriyo anne rahmine bir kanül yardımıyla transfer ediliyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Transfer gününde ağır bir hastalık yani ağır gibi nezle vs geçirmemeniz gerekiyor. Vücut direnci düşük olmamalı. Biz transfer gerçekleşeceği gün sabah kalktığımızda ağır grip olduğumuzdan dolayı transferimiz gerçekleştirilmedi. Embriyolarımız donduruldu ve bir sonraki adet döneminde transfer yaptırdık.

Transfer gününde embriyolog sizi arayıp tüp bebek merkezine gelmenizi istiyor. Dondurulan embriyoların çözülme işleminde bazı embriyolan canlanmayabiliyor.  Bu aşama 10-15 dakika sürüyor ağrısız sıkıntısız anestezi gerektirmeyen bir işlem. Anne 1-2 saat istirahat ettikten sonra evine gönderiliyor. Embriyo transferinden sonra kimi anne adayları arabayla seyahat etmiyor yada çok az hareket ediyor. Kimisi bizim gibi bulunduğumuz şehre geri dönüyor. Bebeğin tutup tutmayacağı buna pek bağlı değil. Kimi seyahat edilmemesi halinde tüp bebeğin tuttuğunu kimisi fark etmediğini söylüyor. Bizim ilk transferimizde bebeğimiz tuttu ve evladımızı kucağımıza aldık.  Dondurulan embriyolar her yıl belli bir ücret ödenerek tüp bebek merkezinde saklanıyor. Bizim oğlumuzun kardeşleri yani minnaklar hala dondurulmuş biçimde izmirde uyuyorlar.

 

  1. Bebeğin tutup tutmadığı 12-14 gün içinde belli oluyor. Hamilelik testinde kesin sonuç çıkmayabiliyor ancak Kan tahlili vererek sonucunuzu kesin ve net biçimde öğrenebiliyorsunuz.

Değerli kardeşlerim tüp bebek tedavisi uzun, meşakkatli bir süreç. Hem maddi olarak hem manevi olarak gerçekten çok yoruluyorsunuz. Bu süreçte eşlerin birbirine destek olması, etrafta onun bunun söylediklerine kulak asılmaması çok önemli. Sizin rehberinizin hekiminiz olduğunu unutmayın. O onu demiş ona git buna git yapmak sadece size hem para hemde vakit kaybettiriyor. O yüzden vakit kaybetmeden ister devlet olsun ister özel olsun bir tüp bebek merkezine başvurmanızı öneriyorum. Rabbim hepinizin evladınızı kucağınıza almanızı ve hayırlı ömürler vermesini nasip eylesin.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu