Kısırlık ve Tüp Bebek

Kürtaj Kısırlık Yapar Mı?

Kürtajla ilgili en ürkütücü duyumlardan biri, ilk gebelikte kürtaj yapılmasının kısırlığa neden olduğudur.

Kürtaj Nedir? Kürtaj, kadın doğum uygulamaları içinde en çok yapılan on ameliyattan biridir. Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu yasal sınır 10 haftadır. Bunun üstündeki gebelikler genellikle tıbbi bir zorunluluk veya kadının doğumunu engelleyecek bir hastalığı varsa sonlandırılır. Ama ne yazık ki birçok çift kürtajı bir korunma yöntemi olarak görmekte. Bu nedenle gelen hastalara kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı anlatılmalıdır. Kürtaj denilen olay, rahmin anestezi altında özel bir aletle (tıpta buna buji denir) açılıp, daha sonra özel bir aspirasyon sistemiyle gebelik materyalinin dışarıya boşaltılmasıdır.

Kürtaj Her Yasta Uygulanabiliyor Mu?

Kürtaj her yaşta uygulanan bir ameliyat. Kadın istemediği bir gebeliği kürtajla sonlandırabilir. Yaşın komplikasyonlarla bir ilgisi yok.

Kürtajın kadının yaşıyla hiçbir ilgisi yok. Kürtaj büyüme çağının bir problemidir. Kadın, üreme çağında yeterli derecede korunmayınca, bu tür problemlerle karşılaşıyor. Yalnız şunu vurgulamak gerekiyor ki; kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değil.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılıyor?

Kürtaj şu iki durumda uygulanıyor; birincisi istenmeyen bir bebek. İkincisi ise anne veya babada bulunan bir hastalık ya da bebekte bulunan bir anomaliden dolayı yapılıyor. Kürtaj denilince akla istenmeyen gebeliklerden kurtulma geliyor. Oysaki bazı durumlarda kürtaj tanısal amaçla da yapılıyor. Bunlardan bir tanesi nedeni bilinmeyen bir kanamadır.

Kürtajda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtajda her iki tarafın da dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlardan ilki prosedürün mutlaka steril şartlarda yapılmasıdır. Doktor kürtajdan sonra hastasını bazı belirtiler konusunda uyarmalıdır. Bu belirtiler; 2 haftayı geçen kanamalar, adet şiddeti kadar şiddetli bir kanama, 38 dereceyi geçen ateş ve kötü kokulu akıntıdır. Hasta kürtaj olduktan 10 – 15 gün içerisinde tekrar doktora görünmelidir. Hem yapılan kürtajla ilgili bir sorunun olup olmadığını, hem de bu olayın tekrarlanmaması için nasıl bir korunma yöntemine başvurulması gerektiği hakkında aydınlatılmış olurlar.

Kürtaj Sırasında Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir?

Kürtaj sırasında bir hastayı ya da doktoru bekleyen tehlikeler vardır. Bunlar rahmin anatomik yapısından ya da rahmin tam değerlendirilmemesinden, bazen de rahmin çok yumuşak olmasından dolayı kaynaklanan sorunlardır. Böyle durumlarda rahim delinmeleri ile karşılaşılabilinir. Tıp dilinde buna “perforasyon” denir. Başka bir sorun da gebelik materyalinin hepsinin aspirasyon sistemiyle alınamama olasılığının olmasıdır. Diğer bir risk de kullanılan aletlerin steril olmamasıdır. Bu durumda hasta bir enfeksiyon riskiyle karşılaşabilir.

Kürtajın Zararları Nelerdir?

Uygun şartlar altında yapılmayan kürtajda çıkan problemlerden en önemlisi rahim yırtılması. Rahim yırtılmaları, hastanın ölümüyle sonuçlanabiliyor. Bunun sonucunda da yırtılan yerin pozisyonuna göre kadının rahmi alınıyor. Kürtaja bağlı diğer bir problem de enfeksiyondur. Bu enfeksiyon sonucu tüplerde tıkanıklık olabiliyor. Diğeri ise rahmin çok kazınmasından kaynaklanıyor. Rahim içi birbirine yapıştığı için, bebeğin yerleşebileceği bir yer kalmıyor. Bunlar ileride kısırlığa neden oluyor.

İlk Kürtaj Diğerlerine Oranla Daha Mı Riskli?

İlk gebeliğin kürtajla sonlandırılmasına karşıyız, çünkü kısırlık riski daha fazladır. Enfeksiyon, rahimin delinme ve yapışma riski daha yüksek oluyor. Aslında her kürtaj kendi içerisinde risklidir. İlk kürtajın özelliği; rahim ağzının açılmamış ve hiçbir müdahale yapılmamış olmasıdır. Buna dikkat edilmeyince, rahimin delinme riski artıyor.

Üst üste Yapılan Kürtajlar Kısırlığa Neden Oluyor Mu?

Bebek olmadan üst üstte yapılan kürtajlar kısırlığa neden olabiliyor. Çünkü yapılan her kürtajdan sonra, rahim içerisinde sekel kalıyor. Bu da enfeksiyona bağlı rahim tıkanıklığına ya da yapışıklığına bağlı bebek problemlerine neden oluyor.

Sık sık kürtaj yapılınca, rahim duvarı zedelenebiliyor. Bu hastalarda, bundan sonra oluşacak gebeliklerde rahim yırtılabiliyor. Bundan dolayı da annenin ve bebeğin hayati tehlikeye düşüyor. Bizim onlara tavsiyemiz, kendilerine uygun olan bir korunma yöntemi kullanmalarıdır. Kürtaj her istenmeyen gebelikten sonra anneye birtakım zararlar verebiliyor. Çünkü enfeksiyon riski hep vardır.

Kısırlık Doktorun Veya Kadının İhmalinden Mi Kaynaklanıyor?

Doktorun ya da hastanın ihmali söz konusu değildir. Kısırlık, kürtajın komplikasyonudur. Enfeksiyon ve rahimin delinme riski her zaman vardır. Bazen rahim yapışıklığı kişisel olabiliyor. Bazı bünyeler buna daha eğilimli oluyor.

Söz konusu olan şöyle bir ihmaldir; çiftler, kürtaj için geç başvurabiliyor. Gebelik haftası ilerledikçe rahim büyüyor ve problem çıkma olasılığı artıyor. Hasta gebeliğini sonlandırmak istiyorsa, doktora en erken dönemde gitmeli. Doktor da kürtajın steril bir ortamda, uygun aletlerle yapılmasını ihmal edebiliyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu