Kısırlık ve Tüp Bebek

Kısır mıyım Değil miyim? Kısırlık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftler birkaç ay içinde gebelik gerçekleşmezse endişeye kapılır, kısır olduklarından şüphe ederler. Uzmanlar; cinsel ilişki sırasında herhangi bir doğum kontrol yöntemini kullanmadıkları halde bebek sahibi olamayan çiftleri hemen endişeye kapılmamaları konusunda uyarıyorlar. Çünkü gebeliğin gerçekleşmeme nedeni kısırlığa bağlı olmayabilir. Bir çok kadın belli bir süre çocuğu olmayınca veyahut çocuk düşünmeye başlayınca kısır mıyım? gibi bir soru kafasında oluşur. Kısır mıyım diye endişeye düşmeden önce bilinmesi gerekenlere gelin birlikte bakarız.

Cinsel Birleşme İçin Doğru Zamanlama

Herhangi bir şekilde gebelikten korunmayan kadınların yaklaşık olarak yüzde 50’si 6 ay içinde hamile kalırlar. Ve bunların da yaklaşık olarak yüzde 80’i bir sene içerisinde bir bebek sahibi olur. Eğer bu süre İçerisinde bir bebeğiniz olmadıysa, büyük bir ihtimalle cinsel birleşme İçin doğru tarihi kaçırıyor olabilirsiniz. Çünkü yumurta hacimleriniz bir ay içinde sadece 24 saat kadar döllenmeye uygundurlar. Dolayısıyla planlı bir gebelik İçin yumurtlama tarihinin tam olarak bilinmesi gerekir.

Yumurtlama tarihini tam olarak yakalayabilmek için çeşitli yollar vardır:

 ISI Ölçümü: Özellikle sabahlan uykudan kalktığınızda ateşinizi ölçün. Isının tekrar yükselmeye başlamasından 1  gün önce yumurtlamanın gerçekleştiği gündür. Yumurtlama sırasında vücut ısınız yarım derece kadar artar.

Vajinal salgınızı kontrol edin: Yumurtlamanın olduğu günde vajinal salgınızı iki parmağınızın arasına alarak sündürmeye çalışırsanız, ayrılmadan uzadığını göreceksiniz.

Rahim: Elinizle rahminizi kontrol edin. Rahim, yumurtlama tarihinin hemen öncesi ve sonrasında yumurtlama dönemine oranla biraz daha sert ve küçüktür. Yumurtlama döneminde ise daha yumuşak ve büyüktür. Eğer bu kontrolü her gün düzenli olarak yaparsanız, aradaki farkı hissedebilirsiniz. (Yumurtlama Takvimi Hesaplama Aracımız )

Vücut sinyallerinizi takip ettiğiniz sürece bir bebek sahibi olmak için uygun zamanı yakalayabilmeniz daha kolay olacaktır. Rahimdeki miyom gebe kalmayı engelleyebilir

Bebek sahibi olmak isteyen her kadın, gebe kalmadan önce tam anlamıyla biç muayeneden geçmeli ve kendisinde diyabet, yüksek tansiyon, tiroiid bezi fonksiyon bozuklukları gibi sorunlar olup olmadığını kontrol ettirmelidir. Mantar, streptokok, clamidia ve herpes gibi enfeksiyon hastalıkları da anne karnındaki bebeğe zarar verebildiğinden bu sorunların da gebelikten önce tedavi edilmeleri gerekir. Eğer rahimde miyom varsa, bu durumun gebeliğe engel oluşturup oluşturmadığı da tetkik edilmelidir. Kızamıkçığa karşı aşılanmamış ya da kızamıkçık geçirmemiş anne adayı gebelik döneminden önce mutlaka aşılanmalıdır.

Nikotinsiz bir gebelik arifesi

Sigara kullanmak kısırlık olasılığını yükseltir. Sigara kullanan erkeğin sperm hareketliliği azalttığı gibi, sigara kullanan kadının da yumurtasının yeterince olgunlaşamadığı görülür. Hamilelik döneminde kullanılan sigaranın hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece zararlı olduğu tartışılmazdır, ancak sigara sadece hamilelik döneminde değil, hamileliğin arifesinde de zararlıdır. Bu nedenle anne olmak isteyen kadın bu karan verdikten hemen sonra sigarayı bırakmalı ve gebe kalmak için sigaranın vücudunda yarattığı olumsuz etkiler azalana kadar beklemelidir.

Hatta sigara baba adayının spermlerini de olumsuz etkilediğinden bu  bekleme süresi, baba adayı sigarayı bırakana kadar da devam etmelidir. Yani sigara kullanan babalar da kısırlık riski altındadır. Uzun süre çok miktarda sigara tüketen kadınların düşük yapma riski de diğer kadınlara oranla daha yüksektir. Sadece bu risk dahi anne olmayı düşünen kadının sigaradan uzak durması için yeterli bir nedendir.

Çocuk doktorları, bebeğin beyninde zihinsel bir gelişme geriliği yaratabileceğinden, hamilelik döneminde alkolden uzak durulması gerektiği konusunda anne adaylarını uyarıyorlar. Ancak alkol de tıpkı sigara gibi hem gebelik arifesinde hem de gebelik döneminde uzak durulması gerekenlerden. Alkolde kısırlık nedeni olabilir. Düzenli olarak alkol kullanımı karaciğere zarar verir. Zarar gören karaciğer ise hormon dengesine ve dolayısıyla üremeye etki eder.

Alkol erkeklerde de sperm kalitesinin düşmesine neden olur. Gebe kalmayı düşünen kadınlar ilaç kullanımı konusunda da dikkatli olmalılar. Özellikle de antibiyotik, kortizon ve ağrı kesiciler kullanılacağı zaman doktora bir gebelik planlandığı mutlaka söylenmelidir. Fazla kilolar hormon dengesini bozabilir

Fazla kilolar kadının hormon dengesini bozduğu için adet dönemlerinde bozukluklar görülebilir. Fazla kilolar erkek açısından ise sperm üretiminde azalmaya neden olurlar. Bu nedenle özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftler kilolarına dikkat etmelidirler.

Kilolarına çok dikkat eden ve sıkı diyetler uygulayan kadınlar da hamile kalmak için biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyabilirler. Gebe kalabilmek için normal kiloda olmak ve sağlıklı beslenmek idealdir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu