Kısırlık ve Tüp Bebek

Erkeklerin Dar İç Çamaşırı Sperm Kalitesini Etkiler Mi?

Bundan önceki yapılan araştırmalarda erkeklerin dar iç çamaşırı giydiklerinde sperm kalitesini etkilediği iddia edilirdi. Ancak son araştırmalar neticesinde bu görüşünde ortadan kalktığını görüyoruz. Yalnızca dar iç çamaşırları değil sigara alkol kullanımının da sperm kalitesini etkilemediği tespit edilmiş durumda. Bundan kısa bir süre öncesinde kısırlık problemi yaşayan erkeklerin yaşam tarzlarının da değiştirilmesi konusunda doktorlar tavsiyelerde bulunurdu. Ancak bunlarında sperm kalitesini değiştirmediğini gördük.

İngiltere’ de 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre yaşam tarzındaki değişikliklerin sperm kalitesini çok az bir miktarda etkilemiş olduğunu gösterdi.

Kısırlıkla ilgili yapılan araştırmalarda sperm sayısı ve de hareketliliği göz önüne alınıyor. Bir kadının bir yıl boyunca korunmasız bir şekilde ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamıyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Eğer ki kadının yaşı 36’dan daha yukarıdaysa burada bir yıl beklememek en fazla altı ay beklemek gerekir.  Erkeğe bağlı nedenlerden dolayı gebe kalamama durumu % 20 civarındadır. Hem kadın hem erkekte problem görülmesi ise % 40 civarındadır.

Erkek infertilitesini değerlendirme yöntemi olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kriterlerine dayalı semen örneği analizi yaygın ve klasik olarak kullanılıyor. Bu analizde ana unsurları sperm sayısı, hareketliliği ve şekilsel özelliklerinin (morfoloji) incelenmesi oluşturmakta.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse bir erkeğin dar iç çamaşırı giymesi onun spermlerinin kalitesini düşürmez ancak erkeğin kısırlıkla karşı karşıya kalmasını sağlayacak nedenlere yol açabilmektedir. Bunun içinde erkeklerde iç çamaşırı seçerken ve de kullanırken dar olmamasının yanı sıra daha hijyenik olmasına dikkat etmek gereklidir. aksi takdirde beklenmedik durumlara da neden olabilecektir. Burada yaşında etkisi fazla olacağından erkekte yaş ilerledikçe sperm kalitesi ve hareketliliği de azalacaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu