Kısırlık ve Tüp Bebek

Erkek Kısırlaştırma Ameliyatı (Vazektomi) Nedir? Riskleri Var Mı?

Vazektomi; testiste üretilen spermleri sperm keselerine taşıyan kanalların kesilmesi, devamlılığın bozulması esasına dayanan bir kısırlaştırma metodudur. Bu metot çok basit bir cerrahi müdahale ile gerçekleştiriliyor. İşlem lokal anestezi altında yani hastaya genel anestezi verilip uyutmadan, bayıltmadan yapılıyor.

Testise çok küçük milimetrik bir kesi açmak suretiyle spermleri taşıyan kanal bulunuyor, bu kanal kesiliyor ve iki ayrı ucu bağlanabiliyor ya da yakılabiliyor. Ama esası onların devamlılığının bozulmasına dayalı. Daha sonra ise eriyen bir dikişle cilt dikişi yapılıyor. Dolayısıyla dikişi alma problemi de olmuyor. Vazektomi ameliyatı geçiren erkek işlemden sonra 1 – 2 saat kadar dinleniyor. Bundan sonra ise normal günlük yaşantısına dönüyor, istirahate ihtiyacı olmuyor. Çünkü yapılan müdahale oldukça basit bir cerrahi müdahale.

Gebelikten korunmak gerektiğinde nedense bütün sorumluluk kadının omuzlarındadır. Oysa erkeklerin de uygulayabilecekleri risksiz korunma yöntemleri var. Sterilizasyon metotları tarihin her döneminde bilinçli ya da bilinçsiz olarak kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaktalar. Ancak bunlar çoğunlukla kadınlar üzerinde etkili olan metotlar. Gebelikten korunma söz konusu olduğunda erkeklerin sterilizasyonu pek akla gelmiyor. Daha doğrusu erkekler buna pek yanaşmıyorlar.

Koruyuculuğu ne zaman başlar?

Erkek vazektomi ameliyatından 48 saat sonra cinsel ilişkide bulunabiliyor. Ancak cinsel ilişki sırasında 20 gün kadar farklı bir doğum kontrol şeklini uygulamaya devam etmek şart. Yani vazektomi yapıldıktan en az 20 gün sonra koruyuculuğu başlıyor diye kabul etmek lazım. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda; 15 ilişki ya da 15 ejekulasyona kadar canlı sperme rastlandığı tespit edilmiş.

En kesini vazektomi ameliyatından 20 gün kadar sonra yapılacak bir sperm tahliliyle canlı sperm hücresi görülmediğinin tespit edilmesi. Böylece ömür boyu devam edecek sterilizasyon erkek tarafından sağlanmış oluyor.

Riskleri var mı?

 Vazektomi ameliyatının hijyene dikkat edilerek yapılması durumunda hiçbir riskinin olmadığını ifade edebiliriz. Ameliyat temiz şartlarda yapıldıysa iltihap olmaz, hiçbir enfeksiyon riski yoktur. Erkeğin cinsel arzularında, cinsel gücünde hiçbir azalma olmaz. Hatta psikolojik faktörlerle gebelik oluşması korkusu da olmayacağı için insanlar daha rahat ve daha güvenli seks yaparlar.

Ameliyat sonrası ağrıları olmaz. Ejekülasyonda gelen meni miktarında da azalma olmaz. Her şey normal devam eder sadece o boşalan ejekülasyonun içinde canlı sperm hücresi yoktur. Bu ameliyatta teknik olarak komplikasyon görülme ihtimali ise son derece azdır.

Kısırlaştırma ameliyatından sonra, yeniden baba olmak istenirse

Vazektomi ile nüfus planlamasına katılma oldukça etkili ve risksiz bir yöntem. Ancak uzmanlar bu ameliyata karar vermeden önce her erkeğin iyice düşünmesi gerektiğini önemle vurguluyor. Çünkü vazektomi ameliyatı geri dönüşü çok zor, hatta geriye dönüşün başarılı olma şansı çok az olan bir korunma şekli. Ayrıca bu geri dönüş ameliyatları mali açıdan da oldukça külfetli. Dolayısıyla eşlerin ikisinin de bu ameliyatı kabul etmiş ve sonuçlarını kabullenmiş olmaları gerekiyor.

Uzmanlar, eşlerin ikisinin de rızası olduğu taktirde bile bu metot uygulanmadan önce çifte mutlaka danışmanlık hizmeti verilmesi gerektiğini söylüyor: “Ailenin, çok yüksek oranda geriye dönüşün olmadığını bilmesi gerekir. Vazektomi yapıldıktan sonra aile düzeni bozulabilir, boşanmalar olabilir, yeni evlenmeler olabilir. Yeni evlenmelerde, yeni oluşan bu ailenin çocuk arzusu olabilir. Dolayısıyla ameliyatın sonuçlarını çok iyi anlatmak lazım. Çünkü vazektomiyi kabul eden erkek ömür boyu steril olacağını, infertil olacağını kabul etmiş demektir.”


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu