Kısırlık ve Tüp Bebek

Erkek İnfertilitesi Ve Tedavi Yöntemleri

İnfertilite, bir yıl boyunca korunmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bebek sahibi olamama durumudur. Yani halk arasında kısırlık diye bilinen bu rahatsızlık üreme fonksiyonlarının çalışmadığı anlamına gelir. İnfertilite hem kadını hem erkeği etkileyen bir problemdir. Bu sorunun %40’ı kadın, %40’ı erkek, %10’u hem kadın hem erkek ve %10’u belirsiz sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Erkek İnfertilitesi Nedir?

Erkek infertilitesi, erkeğin cinsel hayatını olumsuz etkilemeyen ancak çocuk sahibi olmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Cinsel güçle bir alakası yoktur. İnfertilite, çoğunlukla tedavi edilebilmektedir. Öncelikle ürolojik bir muayeneye başvurulması gerekir.

Erkek İnfertilitesinin Nedenleri

Erkek infertilitesi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Hormonal sebepler, genetik nedenler, doğuştan yapı bozuklukları, varikosel, geç yaşta geçirilen kabakulak hastalığı, azospermi, sperm azlığı, sperm kanallarında tıkanıklıklar, sperme karşı antikor üretimi, daha önce geçirilen hastalık veya ameliyatlar, bazı ilaçlar, alkol ve sigara kullanımı, travmalar, psikolojik sorunlar gibi sebepler erkek infertilitesinin nedenleri arasında gösterilebilir.

Erkek İnfertilitesinin Teşhisi

Erkek İnfertilitesinin Teşhisi

İnfertilite teşhisi koyabilmek için öncelikle detaylı bir ürolojik muayene gerekmektedir. Ardından idrar analizi, semen analizi ve hormonal testler yaptırılmalıdır. Daha sonra antisperm antikor tayini ve skrotal dopler ultrasonografi tetkiki de gerekmektedir. Daha detaylı tarama gerektiği durumlarda sperm fonksiyon testleri, ilave hormonal testler, genetik incelemeler, radyolojik görüntüleme, testis biyopsisi de yapılmaktadır.

Erkek İnfetilitesinin Tedavi Yöntemleri

Yapılan teşhise göre farklı tedavi metotları uygulanır. Hormonal sebeplerden kaynaklanan infertilite ilaçlarla tedavi edilebilir. İdrar yolu iltihabı da ilaçlarla tedavi edilebilir. Varikosel, erkek genital bölgesindeki damarlarda varisleşmedir. Ameliyat ile düzeltilebilir. Ancak kesin sonuç verme garantisi olmadığından daha sonra ilaç tedavisi veya tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Semen analizi (spermiyogram) tetkikinde hiç sperm olmadığı görülmesi halinde cerrahi operasyon ile testislerden alınan parçalarla sperm hücresi elde edilir ve ICSI (mikroenjeksiyon) yapılarak yumurtanın döllenmesi sağlanır. Sperm sayısında azlık var ise ICSI metodu uygulanabilir. Ayrıca sperm sayısında hafif azlık veya hareketsizlik durumlarında alkol ve sigaradan uzak durulması da önerilmektedir. Tıkanıklıktan kaynaklanan azospermi olması halinde testisten iğne ile sperm alınarak ICSI metodu uygulanır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu