in

Ege Üniversitesinde Tüp Bebek Yaptıranlar (2. Bölüm)

Gönderi paylaş:

Değerli anne baba adayları, tüp bebek yaptırmayı planlayan değerli yol arkadaşlarım. Bir önceki yazımızda tüp bebek yaptırmaya gelene kadar ki süreci anlattım. Bu yazımızda Ege üniversitesi tüp bebek merkezine ulaşım ve tedaviye başlama sürecini anlatacağım. Tane tane en ince detayına kadar anlatacağım için kimileri konuya hakim olduklarından sıkıcı gelebilir onlar bazı bölümleri hızlı hızlı atlayabilirler. Biz kendimiz aynı sıkıntıları yaşadığımız için en küçük detayın bile önemi olduğunu düşünüyorum. Bazen en küçük detayı bile bilmemek hem sizi strese sokuyor hemde bilinmezlik korkusu sizi perişan ediyor.

Şunu söylemekte fayda var arkadaşlar. Ege üniversitesi tüp bebek merkezine gitmeden önce telefon edip randevu almayı unutmayın. Zaten ilk defa gittiğinizde de sonraki gidişlerinizdede randevu almanız gerekiyor. Bunun amacı belirli bir düzen dahilinde işlemlerin yürütülmesi için ayarlamaların yapılmasından kaynaklı arkadaşlar bu randevu işi. Eğer bir sonraki tedavi için size belirli bir gün verilmemişse gitmeden önce yine randevu alıp gitmelisiniz. Bununla birlikte merkezin telefonlarını not almayı unutmayın gittiğinizde çünkü lazım oluyor. Genel itibariyle siz sekreterliğe ait numarayı arayıp işlem yaptıracaksınız.

1- Ulaşım, Konaklama

Evet değerli anne baba adayları gelelim ulaşıma. Biz kendi aracımızla üniversiteye gitmedik. Otobüsle gittik. Otobüsle izmir otagarına indiğimizde zaten büyük firmaların (kamil koç, anadolu seyahat, pamukkale) servisleri mevcut. Her saat başı servis kalkıyor serviste zaten 5 dakikalık yol mesafesinde ege üniversitesi. Otobüsle indikten sonra bir alt kattaki servislere binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın. Üniversiteye erken gideceğiniz için en geç saat 7’de hastanede olacak şekilde ayarlama yapmanız gerekiyor. İlk gün sabah erken gideceğiniz için otogarda indikten sonra taksi kullanabilirsiniz maksimum 15-20tl gibi bir ücret tutuyor. Sabah servisle yetişemessiniz. Biz ilk gittiğimizde anadolu seyahatle gittiğimiz için anadolu seyahat direk üniversitede bıraktığından sıkıntı yaşamamıştık.

Otobüsle geri dönüş için otogara gidip bilet derdine düşmenize gerek yok, zaten hastane acilinin karşısında yolun karşısında büyük firmaların seyahat acenteleri var, yolun karşısına geçip eczaneden ilaçlarınızı aldıktan sonra seyahat acentesinden biletinizi alıp yine otobüs firmasının servisiyle otogara geri dönmeniz mümkün.

Kendi aracınızla giderseniz otopark bulamayacağınızı bilin. Üniversitenin alt tarafında ikea var ancak aradaki tel örgü nedeniyle üniversiteye yaklaşık 30 dakika yürümek zorunda kalırsınız. Çünkü ara kısım kapalı tamamen ve güvenlikten geçemiyorsunuz öğrenci değilseniz. O yüzden ücretli otoparka koyacaksınız yada artık nasıl bulabilirseniz bunu hesaplayıp özel aracınızla hareket edin.

Arkadaşlar Üniversitenin Anne Oteli Bölümü var ancak biz akşam işimiz bittiğinde yakın şehirde olduğumuzdan hep kendi evimize döndük. Anne oteliyle ilgili bilgi sahibi değiliz ancak sorup bilgi alınabilir. Onun dışında hastane karşısında pansiyonlar var ancak çok sağlıklı ve güvenilir olduğunu söyleyemem. Hanı çok çok zorda kalsanız dahi tercih etmeyin ama yakın çevrede kalınabilecek uygun fiyatlı oteller bulunabilir.

2- Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Nerede?

Ege üniversitesi tüp bebek merkezi üniversite içinde yer alan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi içinde 2 ve 3. katta özel bir servis alanında yer alır. Üniversite poliklinikler kapısından girdiğinizde sol taraftan uzun bir koridor ve yol sizi bekliyor arkadaşlar. Biraz karmaşık bir yol ama ilk girişte sola döndükten sonra ilerliyorsunuz bir kaç blok ilerlemeniz ve dönüş yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin danışmanlara ve güvenlikçilerden yardım alarak ilerleme sağlayıp ulaşabilirsiniz. Tüp bebek merkezi 3. katta otomatik kapılı bir alanda. Tüp bebek servisi ise 2. katta yer almakta. Servisle işimiz yok bizim işimiz 3. kattaki tüp bebek merkezindedir arkadaşlar.

Tüp bebek merkezi tam saatinde açılır. Kapı bizi görünce açılmıyor şaşırmayın sağ taraftaki algılayıcıya elimizi götürdüğümüzde kapı açılır. İçeri girince sağ taraftaki numaratörden numaramızı alıp işlemlerimizi başlatıyoruz. Buradan numara almadan bir işlem yapılmıyor.

Numaramızı aldıktan sonra zaten sırayla çağırıyorlar bizi işlemler hızlı oluyor ilk defada. Bu sadece sizi işlem sırasına almak amacıyla yapılan bir işlem. İlk önce size bir dosya açılıyor. Bu dosya numarası önemli çünkü bundan sonraki tüm işlemlerinizde size bu dosya numarası soruluyor ve tüm işlemleriniz bu numara üzerinden yapılıyor. Zaten size bir kart veriliyor hem numaranızın olduğu hemde telefonların. Rutin çeşitli ücretlerin yatırılması girişlerin yapılması işlemleri yapılıp bu dosyaya ekleniyor. Bununla birlikte hem siz hemde eşiniz ayrı ayrı muayene oluyorsunuz. Burda ücret dedim ama hemen sizden transfer ücreti vs istenmiyor arkadaşlar. Zaten sgk kapsamında bir çok muayene ve tahlileliriniz karşılanıyor karşılanmayan ilaç ve tahliller için size bilgi veriliyor zaten. Transfer vb hizmetler yapılmaya karar verildikten sonra ödemesi yapılıyor.

Her Şeyin Başı Sabır

Bayanların muayenesi tüp bebek merkezinde yapılıyor tabi ayrıca size bir sıra veriliyor ve bu sırayı takip ediyorsunuz. Erkek ise alt katta yer alan ürolog tarafından muayene ediliyor. Muayeneden sonra tabi ki tahliller isteniyor. Sonra uzman bir hemşire sizi ayrı kadın ve erkek beraber ayrı bir değerlendirmeye alıyor. Semen yani sperm tahlili tüp bebek merkezinde arka tarafta yapılıyor. Kan hormon tahlilleri alt katta laboratuvar bölümünde yapılıyor.

Bu işlemler arkadaşlar yoğunluğa göre uzun sürüyor ve yorucu oluyor. O yüzden hani hemen olacak çok çabuk ilerleyecek diye beklemeyin. Bazen dakikalarca bekliyorsunuz bazen saatlerce. Daha herşey yeni başlıyor arkadaşlar bunlar sadece rutin ilk muayene ve tahlil işlemleri o yüzden sabrınızın yüzde 1’i sadece bu güne ayırın çünkü sabrınız size çok lazım olacak ilerde.

Ancak herşey çok titizlikle ve kaliteli bir şekilde yapıldığı tartışılmaz. Yani yavaş ilerlemesi hani vasat bir hizmet verildiği anlamı taşımasın. Gerek hemşireler gerek hekim ve hocalar çok iyi niyetli ve kaliteli ve ciddi insanlar. Karşınızda bu ciddiyeti görünce somurtgan bu hemşireler diye üzülmeyin. Çünkü her gün yüzlerce insanla uğraşıyorlar ve bu ciddiyet olmasa işlerin düzenini sağlamak gerçekten zor.

Bu süreç uzun ve meşakkatli bir süreç eşinizle birbirinize destek olmalı kırmamalı ona karşı anlayışlı olmalısınız. Bunu hem evde hemde hastanede tedavi sürecinde yürütmelisiniz. Çünkü bu süreçte moral herşey. Bu yorucu ve meşakkatli süreci birbirinize destek olarak geçerek yavrunuzu kucağınıza alacaksınız İnşallah.

Evet arkadaşlar bu bölümün sonuna geldik. 3. bölümde işlemler ve süreç hakkında bilgi vereceğim. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

(Tüp Bebek Tedavi Süreci- 3. Bölüm – Tüp Bebek Nasıl Olur? Tüp Bebek Nasıl Yapılır?) değerli dostlar bu yazımızda da sizlere tedavimizin son aşamasını anlattım. Linke tıklayarak ilgili konuyu okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.