in

Kendine Vakit Ayıramayan Annelere Tavsiyeler

Gönderi paylaş:

Genç annelerin yapmaları gereken o kadar çok işleri vardır ki, zamanla bu işlerden dolayı kendilerinin de bazı ihtiyaçları olduğunu unuturlar. Birçok kişinin hayallerini Antalya’da tatil yapmak süslerken, genç annelerin hayalleri oldukça sıkıcıdır. Ancak onlar sadece kendilerine ait birkaç saat geçirmekle çok mutlu olabilirler. Bu, annelerin çocukları ile ilgilenmek istemedikleri anlamına gelmez. Genç anneler sadece biraz da olsa kendilerine özel anlarının olmasını isterler. Bu aynı çölde dolaşan bir insanın bir kokteyl yerine bir bardak soğuk su istemesine benzer.

Her şey mükemmel mi olmak zorunda?

Zamanımızda annelerin kendilerine vakit ayıramamalarının nedeni; anne olarak görevlerini mükemmel bir şekilde yapmak istemelerinden kaynaklanıyor. Anneler çocuklarının bütün isteklerini karşılayabilmek için kendilerinden çok fazla özveride bulunurlar. Fakat bu durum birçok genç annenin kuvvetinin sona ermesine sebep olabilir. Buna rağmen anne her zaman çocuklarına bakan, onları avutan ve buna karşılık kendi isteklerini arka plana iten bir pozisyonda olur. Ama annelerin de, çalışan kişiler gibi boş zamana ihtiyaçları vardır.

Annelerin çocuklarına her zaman sevgi ve şefkat gösterebilmeleri için, kendilerine zaman ayırmaları ve kafalarını dinlemeleri gerekir. Fakat annelerin bütün uğraşlarına karşılık kimse onların yorgun düştüğünü fark etmez. Hatta eşleri bile bazen hanımlarının ne kadar yorulduğunu anlamazlar. Aile bireyleri annenin bütün gün evde olduğunu bildiği için, onun evde zaten yorulmayacağını düşünürler. Fakat özellikle eşlerin böyle düşünmemesini sağlamak için, annenin kocasını bir gün boyunca çocuklarla yalnız bırakması yeterli olur. Böylece annelerin yorulmadığı düşüncesi de akıllardan silinmiş olur.

Peki, yapılacak bir şeyler var mıdır?

Eğer annenin çocuklarını tek başına yetiştirmesi gerekiyorsa, dinlenmeye daha da çok ihtiyacı olur. Fakat çocuklarını tek başına yetiştirmek durumunda olan anneler, onları birkaç saniyeliğine de olsa, yalnız bıraktıkları zaman, kendilerini kötü hissederler. Bu durum çalışan anneler için de geçerlidir. Ama çalışan annelerin hiç değilse iş yerinde kendilerine zaman ayırma olanakları vardır. Fakat onlar da çocuklarını bütün gün yalnız bıraktıkları için, bir de akşam yemeğine çıkmak için yalnız bırakmak istemeyebilirler. Buna rağmen annelerin eşleri ile yemeğe çıkmaları moral verecektir ve çocuklarına olan ilgileri de azalmayacaktır.

Anneler kendilerine ayırabilecek zaman bulduklarında, bu kısa zamandan çok şey beklerler. Bu da genellikle onları hayal kırıklığına uğratır, çünkü bütün yapmak istediklerini bu kısa süreye sığdıramayabilirler. Örneğin: Birçok anne kendisini pazar günü için hazırlar. Çünkü pazar günü babalar çocuklarını alarak parka götürebilirler. Böylece anne birkaç saat kendisi için bir şeyler yapabilir. Buna rağmen herkes gittikten sonra evde büyük bir sessizlik olur ve anne aslında planladığı hiçbir işi yapamaz. Bunun yerine eski dergileri karıştırır veya televizyon izler. Hatta bazı durumlarda sadece boş boş duvara bakmakla kalır. Çok sık rastlanan bir durum da annelerin yalnız kaldıklarında kendileri için yapabilecek bir şey bulamadıklarından dolayı, çamaşır dolu bir sepeti ütülemeye başlamalarıdır.

Eşler de rahatsız olur Kadının boş zamanını iyi değerlendirememesi kendisini olduğu kadar eşini de rahatsız eder. Psikologlara göre bu durum yani kadınların kendilerine kalan zamanı değerlendirememeleri doğaldır. Çünkü anneler bütün gün çok aktif bir şekilde programlanmış işlerini yaparlar. Birden kendilerine vakit buldukları zaman ne yapacaklarını şaşırırlar. Kendilerini birden büyük bir boşluğun içinde hissederler. Birçok anne de bu boşluktan kurtulabilmek için kendisini başka işlere yönlendirir. Bu iş ev işi olsa da.

Zamanın iyi değerlendirilmesi

Annelerin dikkat etmeleri gereken ilk kural, kendilerine ayırabildikleri zamandan fazla bir şey beklememeleri gerektiğidir. Çünkü zorla elde edebildikleri zaman kısıtlıdır. Bu kısa zamanda tırnaklara manikür yapmak, küveti doldurup banyo almak, gelen mektuplara cevap yazmak ve hiç bir şey yapmadan oturmak olanaksızdır. Eğer bir anne bu kadar işi bir arada yapmaya kalkarsa, dinlenmekten daha çok yorulur ve daha çok strese girer. Bu nedenle anneler kesinlikle 2 saat kadar kısa bir dinlenme zamanına çok fazla iş sıkıştırmamalıdır. Bu annelerin sadece daha çok yorulmasına ve hayal kırıklığına uğramasına yol açar.

Ancak ev kadınları ev işlerinden dolayı kendilerine hiç vakit ayıramazlarsa, bu durumun problem yaratacağı kesindir. Ev işlerinin problem olmaktan çıkmasını sağlamak için anneler haftanın bazı günlerini kendilerine ayırarak o gün iş yapmamalıdırlar. Bunun yerine kendilerine zaman ayırabilirler. Eşleri ile birlikte gezmeye çıkabilir ve güzel vakit geçirebilirler. Ama erkeğin hanımı ile beraber vakit geçirmek yerine, çocukları ile birlikte oturmayı tercih etmesi durumunda, kadının eşini bir gün evde çocuklarla yalnız bırakması iyi olur.

Genç annelerin yorgunluktan, ev işlerinden kurtulmaları için, değişik şeyler yapmaları gerekir. Kadının yapmak istedikleri diğer aile bireylerine saçma gelebilir. Ama kadın başkalarının düşüncelerinden dolayı, yapmak istediklerinden vazgeçmemelidir. Örneğin: Genç anneler çocukları dünyaya gelmeden yaptıkları ve yapmaktan zevk aldıkları şeyleri hatırlamalı ve bunları kısa bir süre için de olsa hayata geçirmelidirler. Bu; eski bir filmi izlemek olabilir veya eskisi gibi çarşıya yalnız çıkıp alışveriş yapmak olabilir. Anneler evde yalnız kalıp sadece banyo da yapabilirler, hiçbir şey yapmadan boş boş da oturabilirler. Önemli olan kendilerine iyi gelebilecek her şeyi yapmaya çalışmalarıdır.

Bütün bu davranışlar onları rahatlatır, böylelikle anneler çocuklarına ve eşlerine göstermek istedikleri ilgiyi tekrardan hayata geçirebilirler. Annelerin istedikleri hayal ettikleri şeyleri yapmaları bazen o kadar olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bunun da nedeni; annelerin hayal ettikleri şeyleri yaptıklarında, bunların gerçekten yapmak istedikleri şeyler olmadığını anlayabilmeleridir. Örneğin: Bir annenin en büyük hayali tek başına çarşıya çıkmak olabilir. Anne bu hayalini hayata geçirmeyi başardığında, aslında yapmak istediğinin tek başına çarşıda dolaşmak olmadığını anlar. Böylece genç anne bu hayalini hayata geçirmiş olur. Fakat anne bu durumdan çok mutlu olmadığı için boş zamanlarını gerçekten ilgisini çeken şeylerle geçirebilir.

Planlı olmak gerekir

Kadının kendisine her zaman vakit ayırabilmesi için belli bir tarih ayarlaması gerekir. Böylece kendisine ayırdığı vakti istediği gibi değerlendirebilir. Aile bireylerinden birinin o tarihte başka bir şey yapmak istemesi de önceden tespit edilmiş tarihle önlenmiş olur. Annelerin boş zamanlarında yapabilecekleri en iyi işlerden biri arkadaşları ile buluşmaktır. İki kadın bir araya geldiklerinde daha çok eğlenirler. Örneğin: İki arkadaşın çarşıya çıkması ve mağazaları dolaşmaları daha eğlenceli geçer. Yorgun kadınlara sauna da çok iyi gelir. Çünkü saunada hiçbir şey yapmadan oturulur ve yine de spor yapmış etkisi yaratılır. Yorgun anneler hiçbir şey yapmak istemeyebilirler. Fakat boş boş oturunca da kendilerini boşlukta hissedebilirler. Bu duygudan kurtulmak için kadının bazı zamanlarda sessizliğin de gerekli olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü anneler bu rahatlığı çoktan hak etmişlerdir bile.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir