in

Karına Dokunarak Hamilelik Anlaşılır Mı?

Gönderi paylaş:

Hamile olup olmadığından şüphelenenler acaba karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı? diye merak edip araştırma yapıyorlar.

Bu soruyu cevaplamadan önce sizlere aktarmamız gereken bir kaç şey var. Bunları aktarmadan soruya cevap verirsek tam olarak anlaşılamayacaktır.

Gelin şimdi size kısa bir özet geçelim sonrasında karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı? ona bakalım.

Hamileliğin oluşması için cinsel birleşmeden sonra kadın rahmine düşen sperm ve kadında var olan yumurta döllenerek embriyo oluşur.

Daha sonra kadın yumurtalığından bu embriyo hareket ettirilerek anne rahim duvarına ulaşır ve o duvara yerleşir. Bu yerleşmeyle beraber hamilelikte başlamış olur.

Burada önemli olan iki husus vardır. Birinci husus embriyonun büyüklüğü ikinci husus ise bu süreçte geçen zaman.

Birinci hususu açıklayalım. Karına dokunarak hamileliğin anlaşılabilmesi için ebriyonun büyüklüğünün önemi çoktur. Çünkü belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekir.

Embriyo ilk başlarda mikroskop altında ancak görünebilir. Yeterli büyüklüğe ulaşması da haftalar alır. Yani embriyo yeterli büyüklüğe ulaşmayacağı için karına dokunarak hamileliğin anlaşılması çok zordur.

karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı

Karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı noktasında ikinci husus ise zaman. Embriyonun rahim duvarına yerleşmesiyle birlikte artık kadın adet görmeyecektir.

Adet görmemesi ise hamileliğin en belirgin belirtisidir. Bu yaklaşık 1 aylık bir zamanı kapsar. Embriyonun bu zaman zarfında çok küçük olması nedeniyle de karına dokunarak hamileliğin anlaşılması imkansızdır.

Ancak şu var karına dokunarak hamilelik hissedilir ama bu 3-4. aylardan itibaren olur. Bu zamana kadar da zaten hamileliğin ilk ve kesin belirtileri çoktan görünmüş olur ki hamilelik anlaşılsın.

Bu nedenlerden ötürü kadınların hamilelikle ilgili şüpheleri varsa ilk bakmaalrı gereken yerleşme kanaması, ikinci bakmaları gereken adet gününün geçmesidir.

Bu ikisine bakarak ancak hamileliğin kesinliği anlaşılabilir. Onun dışanda yine hamilelik anlaşılır ama zaman ilerlemiş olacaktır.

Bu nedenden ötürüdür ki hamilelikten şüpheleniyorsanız yerleşme kanamasına bakmalı eğer yerleşme kanaması görülmemişse adet gününüzü beklemelisiniz.

Adet gününden önce erken gebelik testi yapabilirsiniz. Adet gününüz gelmişse ve adet olmamışsanız adetinizde düzenliyse yüksek ihtimal hamilesiniz demektir ve erken gebelik testi yerine normal gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Pozitif çıkması durumunda hastaneye giderek kan testi verip hamileliğinizi kesinleştirirsiniz.

Karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı? konusunda araştırma yapanlara şunun hatırlatmasını da yapmak istiyoruz.

Hamilelik süreci cinsel birliktelikten itibaren başlı başına büyük ve karmaşık bir süreç. Hamilelik özellikle evliliğin olmadığı durumlarda oldukça zor bir süreci beraberinde getirir.

Evli çiftlerde ise hamileliğin heyecanı ve zorluğu apayrı bir boyuttadır. Her ne olursa olsun bilimsel yöntemlerden ayrılmamalı, hekiminize danışmadan gereksiz uygulamalardan uzak durmalısınız.

Evde Kocakarı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri Listesi

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir