in

Kan Testi Yaptırdım Negatif Çıktı Ama Hamileymişim?

Gönderi paylaş:

Bazı durumlarda kan testi yaptırdım negatif çıktı ancak sonra öğrendim ki hamileymişim diyenlere tavsiye niteliğinde bir yazı hazırladık. Öncelikle hamileliğin bir mucize olduğunu bazen yıllarca uğraşmalarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftler olduğu gibi bazen de her türlü önleme rağmen hamile kalan kadınlara şahit olmaktayız. Burda şunu belirtmek gerekir ki, gebelik testleri yada kan testleri her zaman yüzde 100 doğru sonuç vermeyebilir. Bu durum çok nadir de olsa görülebilir. Aşağıda bu konuyla sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.

Kan Testinin Çok Erken Yapılması

Öncelikle belirtmek gerekir ki hamilelik için yapılan kan testi aslında hamilelikle birlikte kanın içinde artan beta-hcg hormonunun ölçülmesiyle karar verilir. Özellikle tüp bebek yaptıranlar bunu çok iyi bilirler çünkü tüp bebeğin tutup tutmadığı bu testle kesin olarak anlaşılır.  Normalde hamile olmayan bireylerde bu değer 0-10 mlU/mL dir.

  • 3 haftalık gebelik 5-50 mlU/mL
  • 3 haftalık gebelik 5-426 mlU/mL
  • 3 haftalık gebelik 18-7.340 mlU/mL
  • 3 haftalık gebelik 1.080-56.500 mlU/mL
  • 7-8 haftalık gebelik 7.650-229.000 mlU/mL
  • 9-12 haftalık gebelik 25.700-288.000 mlU/mL
  • 13-16 haftalık gebelik 13.300-254.000 mlU/mL
  • 17-24 haftalık gebelik 4.060-165.400 mlU/mL
  • 25-40 haftalık gebelik 3.640- 117.000 mlU/mL

Peki kan testi tam olarak ne zaman doğru sonuç verir?

Biz tüp bebek yaptırdığımızda doktorumuz bize transfer gününden sonra 14 gün bekleyin demişti. Allahım o 14gün nasıl geçti nasıl dayandık bilmiyorum. Ancak 12. gününde arkadaşımız dayanamayarak evden kan alıp test yaptırmıştı ve müjdeli haberi bizlere vermişti. Şimdi evladımız 4 yaşında ellerinizden öper.

Yukarıdaki listeden ve açıklamamızdan anlayacağınız üzere kan testi cinsel birliktelikten itibaren 14 günlük gebeliklerde doğru sonuç verir. Ancak siz bunu adet gününüzün geçmesiyle öğrenirsiniz. Eğer adet gününüz geçmiş ve kan testi yaptırmışsanız bu kesin bir sonuçtur. Çünkü hamilelik 4. haftasına ulaşmıştır.

Burada gördüğünüz üzere eğer ki kan testi ilk haftalarda yapılmışsa yani hamileliğin 1. veya 2. haftasında hamilelik görülmeyecektir. Kişi de ben hamile değilim diye düşünecek ancak daha sonra hamile olduğunu anlayacaktır. Demek ki neymiş erken dönemde yapılan kanda hamilelik testi bu nedenle çıkmayabiliyormuş.

Nadirde Olsa Laboratuvar Sonuçlarındaki Yanılma

Çok nadir durumlarda kanda beta-HCG hormonuna bakan makinenin kalibre edilmemiş olması veyahut laboratuvar sürecindeki bir aksaklıktan (kan örneğinin bozulmuş olması gibi) ötürü değerin düşük görünmesi. Bu durum nadir görülür ama sonuçlar düşük çıktığı için aslında hamileyseniz de bu görünmeyebilir.

Göreceğiniz üzere genellikle kan testinde hamilelik görülmemesinin nedeni test sürecinin ve zamanının hatalı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle her zaman idrar gebelik testi, ardından kan testi ardında da hekiminize başvurarak ultrason muayenesinin yapılması en iyisidir.

Biz tüp bebek yaptırdığımızda doktorumuz bize transfer gününden sonra 14gün bekleyin demişti. Allahım o 14gün nasıl geçti nasıl dayandık bilmiyorum. Ancak 12. gününde arkadaşımız dayanamayarak evden kan alıp test yaptırmıştı ve müjdeli haberi bizlere vermişti. Şimdi evladımız 4 yaşında ellerinizden öper.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir