in

Kadınlarda Kasık Fıtığı Neden Olur?

Gönderi paylaş:

Kadınlarda kasık fıtığı nadir görülen hastalıklardan biridir ve bu nedenle kadınlarda kasık fıtığı neden olur sorusu sorulmaktadır. Kadınlarda kasık fıtığı ender görülür ancak zor teşhis edilir. Fıtığın boğulma riski olması nedeniyle de kadın fıtıkları önemlidir. Kadın fıtıklarının onarılması laparoskopik yöntemle olmalıdır. Kadın kasık fıtıkları ile sık olmasa bile karşılaşılmaktadır. Kasık fıtıklarının yüzde 2 ile 3’ü kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda femoral fıtıklarla daha çok karşılaşılmaktadır. Bu tür fıtıklar, kasık bölgesinde görülen fıtıkların yüzde 2 ile 4’ünü oluşturmaktadır. 35 yaşın altındaki kadınlarda femoral fıtık nadir görülür. Birden fazla doğum yapan kadınlarda bu fıtığa sık rastlanır.

Femoral fıtıkların üçte biri, sıkışma ve boğulmayla kendini gösterir. Kadınlarda kasık fıtığı kendisini ağrı ile hissettirir. Ağrıya arada bir görülen şişlik eşlik eder. Kadınlarda görülen fıtığa teşhis zor konulur ve genellikle hasta evine gönderilir. Femoral fıtıklarda ise durum farklıdır. Bu fıtıklar sıkışmaya daha fazla eğimlidir ve bağırsak tıkanıklığı ve alt karın ağrısıyla gelen kadınlarda öncelikli olarak boğulmuş fıtık düşünülmelidir. Teşhis için ultrason, Bilgisayarlı Tomografi (BT) ya da Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) çekilmesi gereklidir. Teşhis için en doğru yöntemi MRI’dır.

Kadınlarda Kasık Fıtığı Nedenleri

"<yoastmark

Kadınlarda kasık fıtığı erkeklere göre çok daha az görünürken kasık fıtığı neden olur sorusu sorulduğunda genellikle verilen cevap, kasık bölgesini zayıflatan bazı durumların geldiğidir. Bu olayların başında şiddetli öksürük, zorlayarak idrara çıkmak ve ıkınma gelir. Kasık fıtığı, karın duvarında yer alan kasık bölgesinde oluşan bir yarıktan iç organların çıkması sonucu olur. Kasık fıtıkları on erkeğe oranla sadece bir kadında görülür. Sırt üstü yatıldığında görülen şişlik kaybolur. Kadınlarda görülen kasık fıtığının boyutu erkeklerdekilere oranla daha küçüktür ve bu nedenle fark edilmesi çok zordur. Kadın fıtığındaki en büyük rahatsızlık, bölgede görülen ağrı ve hassasiyettir.

Bu nedenle kadın fıtıklarının muayenesi çok daha özenli yapılmalı, radyolojik yardımcı yöntemler kullanılmalıdır. Kadınlarda görülen kasık fıtıklarının tanısı, dikkatli muayene yapılarak kolayca anlaşılabilir. Kadının obez derecesinde kilolu olması ya da kasık fıtığının erken döneminde elle muayenenin yeterli olmaması söz konusudur. Böyle bir durumda ultrasonografi uygulanmalıdır ve cihazla kasık kanalına bakılmalıdır. Nadiren kadına MR incelemesi yapılabilir. Kasık fıtığının olup olmadığını kadının kendisinin de anlaması mümkündür. Elin kasık üzerine konularak öksürülmesi ile fıtık varsa elin altında hareket eden bir organ hissedilir. Bu kontrol kesinlikle ayakta yapılmalıdır.

Kasık Fıtığı tedavisi

Kasık fıtığı tedavisinin ilaçla yapılması söz konusu değildir. Tek tedavi yöntemi ameliyattır. Kadın kasık fıtıklarının önemli bir bölümü femoral fıtıklardan meydana gelir. Bu tür fıtıklar kasığın biraz daha aşağısındadır. Bu bölgenin muayene sırasında kesinlikle kontrol edilmesi gereklidir. Femoral bölge kontrol edilmezse fıtığın teşhisi kolay değildir. Özellikle açık ameliyatlarda femoral bölgeye bakılmalıdır. Kadın fıtıklarında yapılan ameliyatlar laparoskopik yöntem seçilmelidir. Bu arada hekim, kasık fıtığı neden olur sorusuna yanıt verirken özellikle dışkılama sırasında fazla ıkınmadan kaçınılması gerektiğini söyler.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir