in

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sorunları

Gönderi paylaş:

Kadınlarda, cinsel isteksizlik sorunları kadının cinsellikten vazgeçecek kadar kendini engellemesi ile ortaya çıkar ve kadının Partnerine uzaklaşmasına sebep olur. Genellikle erkeğin kadında yarattığı duygulara bağlı olarak ortaya çıkar. Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik sorunları geniş anlamıyla erkeklerde görülen cinsel yetersizlikten farklı değildir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sorunlarına neden dolayı oluştuğunun saptanması, oldukça hassas bir konudur. Bu nedenle cinsel isteksizlik sorunu yaşayan bir kadının bu soruna neden olan faktörlerin bulunması için mutlaka bu soruların sorulması gerekir. Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sorunları nedenlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, oldukça hassas bir konudur. Kadının cinsel isteksizlik durumu incelendiğinde, aşağıdaki soruların mutlaka kadına sorulması gerekir. Hastadan alınan tüm bu bilgiler ışığında kişiye özel tedavi planı çıkarılmalıdır.

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri

Burada cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınların büyük birçoğu eş ya da Partnerinin onu sevmediği ya da partneri tarafından arzulanmadığını inanır. Bu da kadında öz güven duygusunun azalmasına ve ilişki sırasında sürekli kontrolü elden bırakmamasına neden olur.

Ortak Nedenler

Kadında cinsel isteksizlik sorunlarına yol açan ortak nedenler şöyle sıralanabilir.

Erkek kendine bakması sürekli kadına karşı reddedici bir tavır alması soğuma meydana gelebilir.

Kronik damar hastalıkları, şeker hastalığı, karaciğer bozuklukları, Anksriyete bozuklukları ve buna bağlı kullanılan antideprasyon hapları cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Cinsel isteksizlik dönemleri

Cinsel İsteksizliğe neden olan ve kadınlarda cinselliği etkileyerek etkileyen dört ayrı aşama vardır. Bunlar:

Hamilelik, emzirme, adet öncesi gerginlik ve menopoz. Bu dönemler genellikle kadında cinsel isteksizlik sorununa neden olabilir.

Kadındaki Cinsel İsteksizlik Nasıl Çözülür?

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunları psikolojikse bunun çözümü için Psikoterapi, gereklidir. Hekim tarafından hazırlanan bir tedavi programı hazırlanır. Eşlerden birinde görülen problemde diğerinin ona kırmadan incitmeden yardımcı olması gerekir Sebep fizyolojik ise Cinsel Terapist kişiyi ilgili doktora hasta yönlendirilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunları çözümünde en önemli koşul, kadının tedaviye istekli olmasıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir