Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Vajinismus Nedir? Vajinismusun Nedenleri ve Tedavisi

Vajinismus, vajinanın dış kısmındaki kasların spazmı (kasılması) sonucu cinsel ilişkinin olanaksız ya da çok ağrılı hale gelmesidir. Hasta cinsel ilişkiyi arzulamakta fakat iradesi dışında gelişen bu olayı engelleyememektedir. Bu nedenle dramatik ve cinsel tedaviyi zorunlu kılan bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Daha önce hiç normal cinsel ilişki kurulmamışsa primer (birincil) Vajinismus, o zamana dek normal ilişkiye giren bir kadında geliştiğinde sekonder (ikincil) vajinismus adı verilir. Vakaların çoğu primerdir ve sıklıkla baskılayıcı cinsel yetiştirme sonucu ortaya çıkar. İlk cinsel ilişkinin ağrılı olması, tecavüz ya da diğer hoş olmayan deneyimler sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Sekonder vajinismus psikolojik nedenle olabileceği gibi ağrıya sebep olan kadın hastalıklarına da bağlı olabilir. Bunlar arasında sık rastlananlar iltihabi rahatsızlıklar, endometriosis, cinsel bölgede uçuğa neden olan herpestir. Menopozda vajinal mukozanın kuruması ve incelmesi, operasyonlardan sonra vajinanın daralması, travmalar da vajinismusa neden olabilir.

Vajinismusun Tanısı

Hastalar genellikle psikiyatrislere ya da çocuk sahibi olamadıkları için sterilite (kısırlık) kliniklerine başvururlar. Tanı, bir kadın doğum uzmanının muayene esnasında vajina çevresindeki kasların istem dışı spazmını saptaması ile doğrulanır.

Psikojenik nedenler anamnez ile anlaşılabilir. Fizik nedenler jinekolojik muayene ile ayırt edilir. Bazen hasta muayeneyi yapan hekim tuşe girişiminde bulunduğunda, buna izin dahi vermez. En nazik şekilde yapılacak vajina muayenesinin bile olanaksız olduğu durumlarda yerel veya genel anestezi ile muayeneyi gerçekleştirmek gerekir.

Vajinismus sorunu olan kadınlar genellikle cinsellikle ilgilidirler, sevişmekten hoşlanırlar, klitoris uyarısı ile orgazm olurlar. Birleşme olasılığı ortaya çıkınca ağrı beklentisi koşullanmış korku yanıtı haline dönüşür. Bu esnada perine kasları kasılır ve cinsel isteklerini yitirirler.

Girişimci olmayan partnerler seçmek eğilimindedirler ve sıklıkla partner erken boşalan biridir. Rahatsızlık tedavi edilmeyip uzun süre devam ederse, zamanla erkekte iktidarsızlık gelişebilir.

Vajinismus Tedavisi

Bu hastalar için bir handikap da kadın doğum muayenesine gidememeleri ya da bu muayenenin ideal şartlarda yapılmamasıdır. Bu durum bazı jinekolojik rahatsızlıkların erken teşhis ve tedavisini engelleyebilmektedir. İyi gitmeyen evlilikler ve boşanmalar vajinismusun üzücü bir sonucu olabilir.

Tüm bunlara rağmen vajinismus, kadın cinsel bozuklukları arasında tedavisi en kolay olanıdır. Hasta tampon kullanıyorsa ya da kullanmışsa prognos daha da iyidir.

Tedavi ağrıya neden olan fiziksel bir rahatsızlık varsa, onun ortadan kaldırılmasıyla başlar. Hasta buna rağmen iyileşemezse tedrici dilatasyon “genişletme” tekniği uygulanır. Öncelikle eşler hastalık hakkında bilgilendirilmeliler. Hastaya ve eşine durumun fiziksel olarak gösterilmesi çiftteki korkuyu giderir ve cinsel konuları daha cesaretli konuşmalarını sağlar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu