Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Sistit Hastalığı Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Sıklıkla kadınlarda görülen sistit hastalığı, sık ve az idrara çıkma isteğiyle kendini gösterir. Ayrıca idrar yapma sırasında ağrı ve yanma görülmektedir. Tedavi edilmeyen sistitin böbrek iltihabına yol açma riski vardır. Sistitten korunmanın en iyi yöntemi ise yeterli miktarda su içmektir. Kadınların yüzde 210 ile 40’ı hayatlarının bir bölümünde en az bir kez olmak üzere sistite yakalanmaktadır. Sistit halk arasında mesane iltihabı olarak bilinmektedir. İdrar deliği ile mesane arasındaki tüpü kısa olan, menopoza giren, antidepresan kullanan, yatalak olan, gebelik kabızlığı yaşayan kadınlarda sistitin görülme oranı daha yüksektir.

Sistit Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

  1. Sistitin en fazla görülen nedenlerinden birisi bakteriyel enfeksiyonlardır. Sıklıkla görülen enfeksiyon türü ise bağırsak bakterisidir.
  2. Sistit hastalığı nedenleri arasında tuvalet tahretinin arkadan öne doğru yapılmasıdır. Bu durum, anüste bulunan bakterilerin üretraya bulaşmasına sebep olabilmektedir.
  3. Bunun yanı sıra cinsellikte aktif olmak ve ‘diafram’ gibi doğum kontrol yöntemlerini kullanmak da sistit nedenleri arasındadır.
  4. Hastalığın nedenleri arasında menopoz ve gebelik, idrar kesesinin yeterli boşalamamasına neden olan idrar kesesi sarkması ve şeker hastalığı gelmektedir.
  5. Bunların yanı sıra kanser ve HIV hastalığı gibi vücudun direncini düşüren hastalıklar da bu rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır.
  6. Ayrıca genital organlarında kronik enfeksiyonu bulunan kadınların da sistit olma olasılıkları güçlüdür.
  7. Deodorant ve başka ürün kullanan kadınlarda sistit semptomlar görülebilmektedir.

Sistite yakalanmamak için bazı önlemlerin alınması gereklidir. Sistite yakalanmamak için yeterli miktarda su içilmelidir. Yeterli miktar da günde en az 8 bardak sudur. İdrar kesesi dolduğu an tuvalete gidilmelidir. İdrar kesesi tam olarak boşaltılmalıdır. Bu, sistiti önlemenin bir yoludur. Genital bölgeye kesinlikle parfümlü banyo köpüğü, sabun veya pudra sürülmemelidir. Sistit olmamak için pamuklu iş çamaşır giymek bir çözüm olduğu gibi dar pantolon giymemek de bir başka çözüm yoludur. Tuvalet hijyeni önden arkaya doğru yapılmalıdır. Sistite neden olan yiyecekler de vardır. Özellikle kahve, hazır meyve suları ve acı gıdaların aşırı bir şekilde tüketimi, mesanede asit etkisi yapabilmekte, bu da sistit benzeri duruma neden olabilmektedir.

Sistit’in Belirtileri Nelerdir?

Sistit'in Belirtileri Nelerdir?
Sistit’in Belirtileri Nelerdir?

Sistit hastalığının belli belirtileri vardır. Kuvvetli ve sürekli olan idrar isteğinin yanı sıra idrar anındaki yanma, sık ve az miktarda idrara çıkmak, idrarda kanama, bulanık ve kokulu idrar, basınç hissi, hafif ateş görüldüğünde ilk akla gelen sistit hastalığı olmalıdır. Ayrıca 5 yaş altındaki kız çocuklarında halsizliği, sinirlilik ve iştah kaybı ile kusma gibi genel şikâyetler izliyorsa sistitten şüphelenmek gereklidir. Yaşlı kadınlarda ise kuvvetten düşme, zihin bulanıklığı ya da ateş dışında başka belirtileri görülmeyebilmektedir.

Sistit Hastalığı Tedavisi

Sistit hastalığın tedavi aşamasında en önemli ayrıntı, yeterli miktarda su içilmesine dikkat edilmesidir. Yarım bardak suyun içine bir çay kaşığı soda atılarak içildiğinde idrar asitlerinin azaltılması mümkündür. Bakteriyel enfeksiyonun tedavisi ise hekime başvurularak alınan antibiyotiklerdir. Birkaç gün içinde şikâyetlerin gezmemesi durumunda bakterinin kullanılan antibiyotiğe karşı direnç geliştirmiş olduğu düşünülmelidir. Bu durumdaki sistit hastalığı ile ilgi kesinlikle uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu