Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Sağlıklı Bir Yaşam; Düzenli, Dengeli Ve Bilinçli Beslenmekle Mümkün

Sadece birkaç gün alıştığınız düzende yemekten vazgeçebilirseniz, hem ruhsal hem de bedensel olarak gençleşebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek düzenli, dengeli ve bilinçli bir beslenme alışkanlığı ile mümkündür. Yanlış beslenme birtakım hastalıkları beraberinde getirdiği gibi vücut deformitelerine de neden olmaktadır.

Diyet, aç kalmak demek değildir. Yiyeceklerle vücudumuza sağladığımız besin maddelerinin, ayrı ayrı işlevleri vardır. Karbonhidrat ve yağlar vücuda hem enerji sağlaması, hem de vücudun işlevselliğini devam ettirebilmesi için gereken vitamin ve minarellerin bir kısmını sağlarlar. Protein kaynakları da vücudun kendini yenilemesine yardımcı olurlar. Besinlerle aldığımız vitamin ve mineraller vücut dokularını yeniler ve bazı hastalıklara karşı koruma görevini üstlenirler.

Sebze ve meyveler ise vücuda ihtiyacı olan vitaminleri sağlarlar. A, E, D, K vitaminleri yağda eridikleri için mutlaka yağlı gıdalar ile alınmalıdırlar. Bu vitaminler vücudun onarılmasına yardımcı oldukları gibi, vücutta birtakım zararlı maddelerin oluşumunu da önlerler. Bu da vücudun ve cildin canlı, diri ve güzel görünmesine yardımcı olur.

Uzun süreli dengesiz beslenme, birkaç günlük yeme alışkanlıklarının değişmesi ile kısa vadeli sonuçlar verebilir. Eğer kişinin ciddi bir diyeti gerektirecek rahatsızlığı yok ise, diyetisyen ve doktor kontrolüne girmeden, evde düzenli bir besleme alışkanlığı edinebilir. Ayrıca dengeli beslenme bir yaşam biçimi haline getirilebilir. Fakat kişinin diyet gerektirecek bir rahatsızlığı varsa diyet mutlaka diyetisyen veya doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Şeker hastalığı, kalp hastalığı, hiperlipemedi, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, gut, mide rahatsızlıkları gebelik ve emzirme dönemi gibi durumlar diyetin diyetisyen veya doktor kontrolünde yapılmasını gerektiren durumlardır.

Metabolizma İçin Diyet

Normal kiloda veya biraz kilolu olan kadınların günde yaklaşık 150-200 gram vermeleri normaldir. Diyetin 2. – 3. günlerinde vücut kendini hayatta kalma programına geçirir. Bu program sayesinde açlık güdüsü bastırılır. Vücutta toplanmış bütün dışkı ve zehirli maddeler dışarı atılır. Bunun dışında sindirim sistemi zedelenmelerini onarmak için zaman kazanılır.

Evde kalınan günlerde yapılan diyet, özellikle bağırsaklar için çok iyidir. Çünkü bu diyet, bağırsaklarda dengesiz beslenme alışkanlıklarından kalan maddelerin dışa çıkması için fırsat yaratır. Aslında evde yapılan bu diyetler zayıflamadan çok, vücudun kendisini temizlemesine ve yenilenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca bu diyetlerin, psikolojik sorunlarda pozitif etkiler yarattığı da göz ardı edilemez.

Fakat bu diyetlerde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; aç kalınmamasıdır. Çünkü kişinin, yani organizmanın hayatını devam ettirebilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Diyet sırasında belli ölçülerde süt ürünleri grubundan, tahıl – ekmek grubundan, sebze-meyve grubundan ve yağ grubundan besin tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca diyetlerde şekerli gıdalardan, kızartmalardan ve alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

Doktor Onayı İle Diyet

Diyetlerde en önemli öğe yeterli ölçüde sıvı alınmasıdır. Sıvının en önemli kaynağı ise su olmalıdır. Ayrıca maden suyu tüketimi de çok önemlidir, çünkü maden suyu mineraller açısından çok zengindir. Fakat sadece maden suyu tüketimi yeterli olmaz. Ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerde sadece soda tüketimi, sorun yaratabileceğinden, bundan kaçınılmalıdır.

Diyet döneminde bitki çayları içilmesi faydalı olabilir. Fakat bunlar da bazı sorunlar doğurabilir. Çünkü bazı bitki çaylarında vücutta zehirli etki yapabilecek maddeler olabilir. Ayrıca bitki çaylarının idrar söktürücü etkisi vardır. Eğer bunlar çok fazla tüketilirse, vücudun su kaybına neden olabilirler. Bu nedenle bitki çaylarının alımına dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Haşlanmış sebzelerden yapılan yemekler, salatalar vücut için çok faydalıdır. Diyet döneminde taze sıkılmış meyve suları içilebileceği gibi, taze meyvelerin de tüketilmesi önemlidir. Özellikle kabuklu yenilebilen meyvelerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Çünkü bunlar posa alımını artıracağı için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve artık maddelerin bağırsaktan çabuk çıkmalarını sağlarlar. Unutulmaması gereken, uzun süreli aç kalmanın vücut için sakıncalı olacağıdır. Çünkü aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin alımında sorunlar yaratabilir.

Erken Uyumak

Diyete başlamadan önce psikolojik açıdan diyete hazırlanmak gerekir. Diyet sırasında sabah kahvaltılarında kepek, çavdar ekmeği, bir tatlı kaşığı tereyağı ve 1 dilim peynir, yanında da bir domates alınabilir. Ana öğünlerde; patates, pirinç, haşlanmış sebze tüketilmesi gerekir. Ayrıca bunların yanında yoğurt ve ızgara tavuk da yenebilir.

Diyette tüketilmemesi gereken besin maddeleri arasında kırmızı et vardır. Ayrıca diyet sırasında alkol, kahve gibi içeceklerden de uzak durulması gerekir. Diyetlerde uygulanması gereken bir başka nokta da; öğle uykularına yatmak ve mutlaka akşam erken saatlerde uyumaktır. Sabahları vücudu kuruyken keselemek ve soğuk sıcak duş almak, kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun ölü hücreleri atmasını sağlar. Bu arada makyaj yapmamaya özen gösterilmelidir.

Ağız hijyeni için en az günde bir defa dişlerle birlikte dilin de hafif hareketlerle fırçalanması gerekir. Ağır olmayan jimnastik hareketleri yapılabilir. Örneğin; yoga, yürüyüş, gibi. Fakat jimnastik salonlarında ağır hareketler yapmak, bu diyet için uygun olmaz. Diyetin ilk iki gününde bazı olumsuz belirtiler görülebilir. Bu belirtiler uykusuzluk ve baş dönmesi olabilir.

Bu gibi belirtilerde biberiye çayı veya çay ile bal karışımı içilebilir. Eğer baş ağrısı varsa, ağrı kesici kullanılmamalıdır. Bunun yerine daha bol sıvı içmek uygun olur. Karin ağrılarınaysa rezene çayı iyi gelir. Bunun yanı sıra sıcak su torbası da iyi gelir. Açlık hissindeyse, bitki çayları içmek yeterli olur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu