Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Reçetesiz Satılan Adet Geciktirici Haplar Hangileridir?

Adet gününüz tatile mi denk geliyor yoksa düğününüz mü var yada sınava mı gireceksiniz çözüm reçetesiz alabileceğiniz adet geciktirici bir hap gibi duruyor. Evet hali hazırda eczanelerde reçetesiz adet geciktirici ilaçlar satılıyor. Ancak hatırlatmakta fayda var bu tür geciktirici haplar kullanmak pimi çekilmiş bombaya benzer. Bazı kadınların bünyelerinde böyle bir hap kullanmak herhangi bir sıkıntı oluşturmazken bazı kadınların başına büyük belalar açabilmektedir. Gelin durumu biraz daha açıklayalım.

Adet geciktiricilerin genel amacı kadın hormon dengesini baskılayarak adet tarihini durdurmak yada geciktirmektir. Bunu yaparken kadın hormonları üzerinde aşırı etkili olduklarından gerek ilacı kullandıktan sonra gerekse daha sonraki adet dönemlerinde bu hormon dengesizliğinin olumsuz sonuçlarını görmektedirler.

Bazı durumlarda ise herhangi bir sorun yaşanmaz ve gelecek ay yine aynı kalındığı adet döngüsünden devam edilir. İstenilen aslında budur ama kadın hormonları o kadar ince bir çizgide dengelenmiştir ki bu hormonlarla oynamak, şu tip sorunlara yol açmaktadır.  Aşırı şişlikler, baş ağrıları, lop şeklinde kanama olması, duygu durumundaki aşırı değişimler bunların yanında en önemli problem adet döngüsünün bozulmasıdır diyebiliriz. Özellikle genç kızların yeni yeni adet döngüsü oturduğu için bu hapı kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Bazen adet döngüleri gelecek ay düzene girerken bazıları 4-5 ay yaşanan bir düzensizlikten söz edilebilir.

Bununla birlikte bu ilaçlar her ne kadar reçetesiz satılsalar da, hekime danışılmadan kesinlikle kullanılmamaları gerekir diyelim. Evet bunca uyarıyı yaptıktan sonra yinede bu ilacı kullananlar olacaktır. Bu hususları göz önüne alarak adet geciktirici kullanabilirsiniz.

Primolut N Adet Geciktirici

Adet geciktirici olarak kullanılan ilaçların başında primolut adet geciktirici gelmektedir. Primolut kullanan kadınlardan bir çoğu adetleri geciktirdiği ve hiç bir sorun yaşamadıklarını belirtiyorlar. Bazıları ise bir çok problem yaşadıklarını belirtmişlerdir. Reçetesiz satılan bir ilaçtır ve eczaneden alıp kullanabilirsiniz. Elbetteki hekiminize ve eczacınıza danışarak kullanmanızı ve yukarıdaki uyarılarımıza dikkat etmenizi öneririz. Bu ilacın piyasadaki fiyatı 20tl civarlarındadır.

Piyasada yine buna benzer bir çok ilaç var. Ancak biz güvenilir olanını ve en çok tercih edilen hakkında size bilgi verdik. Eczacınıza bu ve buna benzer bir ilaç şeklinde danışıp satın alarak kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu