Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Rahim Ağzı Yarası Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde yara olarak bilinen ‘servisit’ rahim ağzı dokusunda meydana gelen iltihaplanmadır. Akıntı, enfeksiyon yada bir travma sonrası meydana gelebilen rahim ağzı yarası, en sık karşılaşılan jinekolojik problemler arasındadır. Kadınların %50’si hayatının bir döneminde servisit problemi ile karşı karşıya kalır. Cinsel yönden aktif olan her bayan bu rahatsızlığa uygun bir aday olabilir.

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Adet kanamasının bitişi ile birlikte meydana gelen vajinal akıntı servisitin ilk belirtileri arasındadır. Anormal vajinal kanama, kaşıntı, ilişki esnasında ağrı, vajinal yanma, ilişki sonrası kanama, bel ağrısı ve idrar sırasında yanma görülür. Servisit hafif ise bulgular pek anlaşılmayabilir, fakat ilerleyen zamanlarda iltihaplı ve kötü kokulu bir akıntı ortaya çıkar.

Tedavi edilmeyen servisit salgısı, yapıyı kötü hale getirerek spermlerin servikal kanala girişini bozabilir ve bunun sonucunda kısırlık oluşabilir. Rahim ağzı yarası olan kadın eğer hamile kalırsa erken doğum ve düşük riski meydana gelebilir. Aynı zamanda bu rahatsızlığa sahip anneden doğan bebeklerde akciğer ve göz enfeksiyonları daha çok görülür.

Rahim Ağzı Yarası Sebepleri

Servisiti tedavi etmek için altında yatan nedeni tanımlamak gereklidir. Eğer basit bir tahrişten dolayı meydana geliyorsa önlem alınarak sorun çözülebilir. Enfeksiyon sebebiyle servisit meydana geliyorsa o halde antibiyotik kullanımı ile iyileşme sağlanabilir. Gonore, klamidya ve trikomonas isimli üç mikroorganizma servisite neden olan en önemli sorunlardır.

Rahim Ağzı Yarası Tanısı Nasıl Konulur?

Rahim Ağzı Yarası Tanısı Nasıl Konulur?
Rahim Ağzı Yarası Tanısı Nasıl Konulur?

Jinekolojik muayene önemli ölçüde fikir vericidir. Ancak kesin tanı koyabilmek için ek tetkikler gerekmektedir. Çünkü; serviste ki lezyonlar erken evrede ki serviks kanseri ile karıştırılabilmektedir.

Smear testi ile servikal enfeksiyon ve erken dönem kanser taraması yapılabilir. Jinekolojik muayene esnasında ince bir fırça ile rahim ağzı salgısından bir miktar alınır ve cam üzerine yayılarak patolojik incelemeye gönderilir. Oldukça basit ve ağrısız bir işlem olan smear testi her kadının yılda bir kez yaptırması gereken bir testtir.

Servikal biyopsi yani parça alımı rahim ağzı yarası ileri derecede anormal ise yapılmaktadır. Lokal anestezi altında farklı noktalardan parça alınır ve patolojik olarak incelenir. Kolposkopi, vajina ve vulvanın yakından muayenesini sağlayan kolposkop aleti ile yapılmaktadır. Işıklı bu alet rahim ağzının görüntüsünü büyüterek daha detaylı görülmesini sağlar. Görüntünün daha net elde edilmesi için rahim ağzı kimyasal maddeler ile silinir ve ardından boyanır. Boyanın doku üzerinde ki farklılıkları biyopsi alınacak yeri tespit eder.

Kolposkopi rahim ağzında bulunan kılcal damarların yapılarını da değerlendirmeye yardımcı olur. Anormal bir damarlanma varsa saptanır. Bu damarlanma ile servisit ve kötü huylu hastalıklar birbirinden ayrılır.

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Antibiyotik ve benzeri ilaç kullanımları ile servisite sebep olan hastalıklar tedavi edildiği takdirde halen bir gerileme yoksa o halde anormal hücreleri tahrip etmek için bazı cerrahi girişimler yapılabilir.

> Koterizasyon yani yara yakma işlemi ile iltihaplı doku öldürülerek yenilenme sağlanmaktadır. Eğer servisit kronik hale geldiyse tedavi için koterizasyon bilinen en eski yöntemdir. Prob ucundan elektrik akımı geçirilerek ısı verilir. İşlem birkaç dakika sürer ve hafif ağrı hissedilebilir. Tedavi yapılan bölgede nedbe dokusu oluşabilir ve bu doku rahim ağzını kapatabilir.

> Kriyoterapi yöntemi yara dondurma işlemi olarak bilinmektedir. Sıvı karbondioksit veya azot ile anormal dokular dondurulur. Koterizasyona göre daha az ağrı hissedilir ve nedbe dokusu oluşma riski daha azdır. Anestezi uygulanmadan yapılan bu işlemde tabanca şeklinde bir cihaz kullanılır. Tabancanın uç kısmı değdirilerek o bölgenin donması sağlanır. Birkaç dakika içerisinde tedavi bitirilir. Lazer ile rahim ağzı yarası tedavi edilebilir. Anestezi yapılmadan yaranın yakılarak iyileşmesi sağlanır.

Rahim ağzı yara tedavisi sonrasında 1 ya da 2 hafta süresince kirli bir vajinal akıntı görülebilir. Lekelenme tarzında kanamalar olabilir ve işlem sonrası 1 ay kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu