Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki anormal hücreler kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Rahim ağzı uterusun vajinaya açılan alt kısmıdır. Rahim ağzı kanseri erken teşhisi yapıldığı zaman olumlu tedavi başarısı oldukça fazladır.. Erken teşhisi genelde rahim ağzı kanseri için yapılan tarama testlerinde görülür.

Rahim Ağzı Kanserine Ne Sebep Olur?

Rahim ağzı kanserinin çoğuna, insan papilloma virüsü veya HPV adı verilen bir virüs neden olur. HPV ile enfekte olmuş bir partneriniz varsa ve cinsel ilişkiye girdiyseniz sizin de HPV taşıma riskiniz neredeyse kesindir.

HPV virüs türleri oldukça çeşitlidir. Her tür HPV bu kansere neden olmaz. Bazıları genital siğile neden olurken, diğer tipler herhangi bir soruna neden olmayabilir.

Çoğu yetişkin hayatlarını bazı dönemlerinde HPV ile enfekte olmuştur. Bu enfeksiyon kendi başına kaybolabilir. Ancak bazen genital siğile neden olabildiği gibi rahim ağzı kanserine de yol açabilir. Bu yüzden kadınların düzenli rahim ağzı kanseri tarama testleri yaptırması önemlidir.

Pap testi sayesinde, HPV virüsü servikal hücrelerde kansere dönüşmeden önce değişiklikler bulunabilir. Bu hücre değişikliklerini tedavi ederseniz, kanser de önlenebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Semptomları Nelerdir?

"<yoastmark

Anormal servikal hücre değişiklikleri nadiren semptomlara neden olur. Fakat, semptomların ortaya çıkması, rahim ağzı kanseri riski altında olduğunuzu gösterebilir. Rahim ağzı kanserinin belirtileri şunları içerebilir:

  • Menstrüel dönemler arasında, cinsiyetten sonra veya menopozdan sonra kanama gibi normal olmayan vajinadan kanama.
  • Alt karın veya pelviste ağrı.
  • Seks sırasında ağrı.
  • Normal olmayan vajinal akıntı.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Pelvik muayenesinin bir parçası olarak Pap testi yaptırmış olabilirsiniz. Pap testi sırasında doktor, hücre değişikliklerini araştırmak için serviks yüzeyinden küçük bir hücre örneği alır.

Pap testi anormal hücre değişiklikleri gösteriyorsa, doktorunuz serviksinizde kanser öncesi belirtiler veya kanser hücreleri aramak için başka testler yapabilir.

Doktorunuz ayrıca Pap testinin yanı sıra seks sonrası kanama gibi rahim ağzı kanseri belirtileri varsa bir doku örneği (biyopsi) de isteyecektir.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim ağzı kanserinin çoğu aşaması için tedavi şunları içerir:

  • Cerrahi uygulama (yumurtalık ve fallop tüpleri)
  • Radyasyon tedavisi.

Kanserin ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak bir veya daha fazla tedavi süreciniz olabilir.  Bir histerektominiz varsa, çocuk sahibi olamayacaksınız. Ancak, özellikle kanser çok erken bulunursa, bir histerektomi riskini de atlatmış olabilirsiniz.

Kanser olduğunuzu bulmak hayatınızı değiştirebilir. Dünyanızın ters döndüğünü ve tüm kontrolünü kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Aileniz, arkadaşlarınız veya bir danışmanla konuşmak gerçekten yardımcı olabilir. Doktorunuzla destek grupları hakkında danışın.

Rahim Ağzı Kanseri Önlenebilir Mi?

Pap testi rahim ağzı kanserine yol açabilecek rahim ağzı hücresi değişikliklerini bulabilir. Düzenli Pap testleri neredeyse her zaman bu hücre değişikliklerini kansere dönüşmeden önce gösterir.

Herhangi bir anormal Pap testi sonucundan sonra doktorunuzu takip etmeniz önemlidir; böylece anormal hücre değişikliklerini tedavi edebilirsiniz. Bu rahim ağzı kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

HPV aşısı, 9 ila 45 yaş arasındaki kadınlar için onaylanmıştır. Çoğu rahim ağzı kanserine neden olan iki tür HPV’ye karşı korur.

HPV aşısı önerileri bölgenizde farklı olabilir. Bölgenizdeki HPV aşısı önerileri hakkında bilgi alabilmek için doktorunuza veya il sağlık kuruluşunuza danışın.

Rahim ağzı kanserine neden olan virüs cinsel temas yoluyla yayılır. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yolu seks yapmamaktır. Seks yapıyorsanız, prezervatif kullanmak ve sahip olduğunuz seks partneri sayısını sınırlamak gibi önlemlerle daha güvenli seks ilişki yaşayabilirsiniz.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu