Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Orgazm Olamayan (Boşalamayan) Kadınlara 10 Tavsiye

Birçok kadın şiddetli orgazmı sadece roman veya dergilerden tanır. Oysa gerçek yaşamda orgazm, ender olarak benzer yoğunlukta yaşanır; hatta birçok kadın orgazmı hiç yaşamaz. Yaşayanlar ise onu ya çok hafif hisseder ya da gelmesi için fazla zaman harcarlar. Böyle boşalmalar ne kadar sık olursa, kadın kendini o kadar yanıltılmış veya güvensiz hisseder. Oysa orgazmı doyurucu bir şekilde yaşamak için, bu konu üzerinde biraz düşünmek ve değerlendirmek yeterli olacaktır.

  1. Orgazm olup olmadığımı ayırt edemiyorum.

Orgazm için gerçek ve emin bir işaret yoktur. Her kadın orgazm her seferinde farklı ve yeni yaşar. Bedensel olarak bu, vajen bölgesinde 5 ile 10 kasılmayla belirir. Ayrıca orgazma ulaşmadan önce tansiyon, kalp ve nefes frekansları artar. Bazı kadınların teni kızarır, çoğunda ise ferç dudakları koyulaşır. Fakat böyle belirtili olmayan orgazmlar yaşayan kadınlar da vardır.

Ruh da en az beden kadar çeşitli yaşar orgazmı. Bazı kadınlar bunu, jenital bölgeden bütün vücuda yayılan sıcak bir akım şeklinde, bazıları da patlama veya kendini tamamen kaybetme şeklinde yaşarlar.

Yaşanılan duygunun orgazm olup olmadığını tamamen anlamak için, birleşme sonrası duygular değerlendirilmelidir: Tamamen rahatlayıp gevşedim mi, yoksa huzursuzluk ve hüsran mı yaşıyorum?

  1. Orgazmı neden bu kadar farklı yoğunluklarda yaşıyorum?

Her kadının farklı cinsel ihtiyacı ve onu yaşama gücü vardır. Bütün bu farklılıklarda; kalıtsal, eğitimsel, deneyimsel konular etkili olduğu gibi, ruhsal ve bedensel uygunluk da çok önemlidir. Bu sebepten dolayı bedeni, her zaman aynı görevi yapacak bir makine gibi algılamak yanlıştır. Beden, daha çok psikolojinin yansıttığı dalgalanmalara cevap veren, yüksek derecede hassas bir enstrüman gibidir. Orgazmda yeterli uyarım için, uygun bir teknik ayarlamak daha az önemlidir. Önemli olan bedensel gevşeme, en son orgazmın ne kadar önce olduğu, gevşemeye hazır olma, partnerle oluşturulan duygusal yakınlık ve çekim gücüdür.

  1. Mastürbasyon yaparken her seferinde orgazm oluyorum, fakat eşimle sevişirken ender yaşıyorum. Burada sorun nedir?

Cinsel ilişkide hiç veya az sayıda orgazm olmak

Cinsel ilişkide hiç veya az sayıda orgazm olmak, seksüel bir rahatsızlık olduğu anlamına gelmez. Kadınların ortalama olarak yarısı cinsel ilişkide en az bir kez orgazm olurlar. Ayrıca yüzde 40’ı orgazmı ender yaşarken, yüzde 10’u hiç yaşamaz.

Mastürbasyon esnasında kadın, zevk aldığı noktalarını kendi istediği biçimde uyarır. Fakat eşiyle sevişmede bu, sevişmenin akışına göre gelişir. Eşiyle sevişirken daha sık orgazm olmak isteyen kadınlar, mastürbasyon yaparken en çok hangi noktadan zevk aldıklarını araştırmalılar. Mesela bazı kadınlar sadece elle uyarılmadan zevk alırken, bazıları da sevişme pozisyonuna önem verebilirler. Şayet bütün denemelere rağmen hala orgazm olunamıyorsa, cinsellikle ilgili ciddi bir değerlendirme yapmak gerekebilir.

  1. Orgazm şartlanmasıyla seks yapmak, onu daha da engelleyebilir

Sürekli orgazm olmayı düşünmek, onu engellemenin en iyi yollarındandır. Seksüel ereksiyon belli bir amaca yöneltilmemelidir. Kendini böyle baskıcı düşüncelerden arındıran ve rahat tutan kimse, orgazmı kendiliğinden yaşar. Ayrıca, sırf partnerin isteği üzerine sevişmek veya istiyormuş gibi davranmak, aynı derecede problemler oluşturur.

  1. Vajinal orgazmla klitoral orgazmı birbirinden nasıl ayırt edebilirim?

Penisin vajinanın içinde sürtünmesiyle oluşan orgazmın, en doyurucu ve değerli orgazm olduğu düşüncesi artık eskilerde kaldı. Modern seksüelbilim, kadının arzu merkezinin klitoriste olduğunu açıklar ve doruk noktaya ulaşmanın bu bölgede oluşan uyarımdan geçtiğini belirtir. Bunun anlamı şudur, aslında bütün vajinal orgazmlar klitoraldır. Çünkü orgazm, sadece penisin vajinanın içinde sürtünmesiyle değil, birleşme esnasında kadının kendini erkeğin kasık kemiğine bastırarak klitorisi uyarmasıyla olur.

Uzmanların araştırmalarına göre, vajinal orgazmla klitoral orgazm bedensel olarak ayırt edilemez. Özellikle bedensel belirtilerini yoğun hisseden kadınlar, vajinal orgazmı daha doyurucu bulurlar. Mastürbasyonla veya eşleri tarafından parmak uyarımıyla orgazm olmayı tercih eden kadınlar ise, klitoral orgazmı daha haz verici bulurlar.

  1. Eşimin beni uzun süre okşaması veya ağzıyla uyarması bile orgazm olmamı sağlamıyor. Bu durumda ne yapmanı gerekir?

Burada önemli olan, sevişme esnasında orgazmın neden gerçekleşmediğidir.

Uzmanlar bu tip kadınları iki gruba ayırır. Bir grup kadınlar eşiyle sevişmekten çok zevk alır, okşamaların ve dokunmaların zevkini yaşar, fakat orgazm olamazlar. Bir diğer gruptaki kadınlar ise seksi sevmez, dokunuşları itici bulur, istem dışı sevişmeyi sürdürür ve olabildiğince az sıklıkta sevişir.

Birinci gruptaki kadınlar, orgazm olamama durumunu değiştirebilirler (bkz. 3. soru). İkinci gruptaki kadınlar ise orgazm problemi değil, uyarılma problemleri yaşarlar. Ayrıca onların sorunları yatakta çözümlenemez, çünkü sorunları sadece seksten kaynaklanmaz. Bu tip kadınların eşleriyle birtakım sorunları olabilir, bundan dolayı da yatakta kendilerini eşlerine teslim edemezler. Aynı anda orgazm olmayı istemek, konsantrasyonu bozabilir

  1. Sevişme esnasında orgazm olmam çok zaman benden alıyor, sıkılmasından bundan dolayı korkuyorum. Acaba orgazm olmak ne kadar sürer?

Araştırmalar, erkeklerin ortalama üç dakikadan daha kısa bir sürede, kadınların ise ortalama 13 dakikada orgazm olduklarını saptamıştır. Fakat kendini böyle zaman sınırlarına göre ayarlamak yanlıştır. Seksin kalitesi kronometreye bağlı değildir. Yine de bu araştırma, kadının doruk noktaya ulaşmasının erkekten daha fazla zaman aldığını gösterir. Uzmanlar, kişilerin kendilerini belli zamanlara şartlandırmamalarını önerirler. Bir uzman bu konuda şöyle açıklama yapar “Bazı eşler aynı anda orgazm olmak isterler, çünkü bunun daha yoğun bir birleşme olduğunu düşünürler. Veya bazı çiftler kadının erkekten daha erken gelmesi için çaba gösterirler”. Böyle şartlanmalı sevişmelerde eşler karşılıklı yoğunluktan bir şey algılayamazlar.

  1. Eşim orgazm olduğumu hissedebilir mi?

Birçok erkek kadının orgazm olduğunu hissettiklerini ifade ederler. Oysa bu bir yanılgıdır. Çünkü kadının orgazm belirtileri, kadından kadına ve orgazmdan orgazma değişir. Ayrıca eşi üzmemek için orgazm olmadığı halde olmuş gibi davranmamak gerekir. Çünkü seksin kalitesi orgazma bağlı değildir. Sağlıklı bir sevişmede kişiler duygularını gevşek bırakmalıdır.

  1. G noktası nasıl uyarılır?

G noktası ön vajina duvarında küçük bir bölgedir. Alman doktor Ernest Grafenberg, bu bölgeyi ilk defa 1950 yılında tanımlamıştır. Bu bölgenin penis veya parmakla uyarılması çok şiddetli bir vajinal orgazm oluşturabilir.

Ard arda orgazm olmayı nasıl başarırım ?

Erkeklerde, yaşın ilerlemesiyle birlikte, iki orgazm arasında ihtiyaç duyular süre de artar. Fakat kadınlar daha kısa aralıklarla üst üste orgazm olabilirler.

Kadınların bunu yaşayabilmeleri için, boşalma sonrasında eşi veya kendi tarafından uyarılmaya devam etmeliler. Araştırmalar, kadıların üst üste orgazm olmaları, partner ilişkisinden çok mastürbasyon esnasında olduğunu göstermiştir.

  1. Ortalama olarak her sevişmede orgazm oluyorum, fakat sonrasında tatminlikten çok sıkılma hissi yaşıyorum. Bunun sebebi nedir?

Bir uzman şöyle der; “Seks ancak yaşam kadar heyecan verici olabilir”. Bedensel olarak normal işleyen, yani uygun bir uyarılmayla orgazm olan, fakat gerçek bir doyum hissedemeyen bir kişinin seksüel sorunları yoktur. Öyle bir kişi kriz geçiriyordur. Böyle bir durumda kadın, kendine ve partnerine karşı açık olmalı ve bazı sorgulamalar yapmalıdır: İlişkide yanlış giden nedir? Eşimi hala çekici buluyor muyum? Sevgimiz fazla yakınlıkta boğuluyor mu?

Bu tip sorulara dürüst cevap vermek, sadece yatak ilişkisine hareket getirmekle kalmaz, aynı zamanda ilişkiyi de olumlu etkiler.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu