Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Kadınlarda Hormonal Bozukluklara Bağlı Görülen Rahatsızlıklar

Hormonlara bağlı kadın hastalıkları birçok kadının ortak derdi olmasına rağmen, çözümlenmesi zor olmayan fakat dikkat ve tedbir isteyen rahatsızlıklardır. Kendinizdeki değişimleri erken fark ederseniz, bu hastalıklardan gelişen tedavi yöntemleri sayesinde kurtulabilirsiniz.

Adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve yüzde sayıları her geçen gün biraz daha artan sivilceler. Bütün bunların bir süre sonra hiç düzelmediğini ve giderek arttığını görürseniz ne yaparsınız? Böyle bir durumda en iyisi bir doktora gitmeniz ve sizde hormonlara bağlı bir rahatsızlığın olup olmadığının araştırılmasıdır.

Hormonlara bağlı kadınlarda görülen hastalıklar neler olabilir?

Bu rahatsızlıkların başında adet düzensizlikleri gelir. Adetlerin düzensizleşmesi ya da tamamen ortadan kalkması en sık görülen sorundur. Ayrıca vücuttaki tüylerde de artış görülür. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz: normalde bir kadının vücudunda saç, kaş, cinsel organlarda tüyler bulunur. Bu bölgelerin dışında, olmaması gereken yerlerde örneğin; yanak, çene, kollar, göğüs, göbek gibi bölgelerde kıl olmasına aşırı tüylenme denir.

Adet düzensizliği hormonlara bağlı kadın hastalıkları arasında en önemlisidir ve kadının doğrudan doktora gitmesini gerektirir. Eğer, 26., 27, gününde düzenli olarak adet gören bir kadın o ay 35. gününde ertesi ay 40. gününde adet oluyorsa, o kadının doktora gitmesi gerekir. Adetler tamamen durursa yine hemen doktora gidilmelidir. Bunlar hormon bozukluğuna bağlı en sık görülen rahatsızlıklardır. Bunun dışında ciltte görülen bazı sivilce ve aknelerin de sebebi hormonlarla ilgilidir.

Kadınlar, hormonal bozukluklarda ne zaman doktora gitmelidir ?

Genellikle mevsimlerin değiştiği aylarda bazı adet düzensizlikleri olabilir. İlk üç – dört gün gecikme olduğunda bir sonraki ayı beklemek gerekir. Eğer bir hormonal düzensizlik ya da rahatsızlık söz konusu ise, aynı olay ertesi ay da tekrar edecektir. Böyle bir durumda bu kadının doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekir. Adet düzensizliğinin hormonal bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için sorunun birkaç kez tekrar etmesi gerekir.

Adetlerin sık tekrarlaması da bir sorun sayılabilir mi?

Adetlerin sık tekrar etmesi de bir sorundur fakat daha toleransli bir durum olduğunu söylemek mümkündür. Yumurtlama denilen bir olay vardır. Bu olayın ortadan kalkması, adetlerin durması anlamına gelmez, sadece adetlerde bir düzensizlik ortaya çıkar. Fakat yumurtlamanın olmaması devam ederse, artık bundan sonraki aşama adet aralarının açılması ve uzun vadede adetlerin tamamen durmasıdır.

Hormon değişikliklerinin kökeninde yatan faktörlerden en önemlisi, vücut ideal ölçülerindeki ani ve büyük değişikliklerdir. Bir kadın herhangi bir nedenle bir ay içerisinde ideal vücut ölçüsünün yüzde 20’sinin üzerine çıktığı zaman adet düzeni bozulur. Bunun tam tersi olarak, ideal vücut ölçülerinin yüzde 20’sinin altına düştüğü zaman yine adet düzeni bozulur. Bu durumu vücut yağ kitlesinin değişikliğine bağlı hormonların etkilenmesi şeklinde açıklayabiliriz.

Kadınlarda hormonal bozuklukların belli bir yaşı var mıdır?

Adet düzensizliği genç kızlığa geçen ve menopozdan önceki premenopozal dönemde zaten sık sık görülür. Ama hormon rahatsızlıklarına bağlı adet düzensizlikleri her yaş için geçerlidir. Örneğin prolaktin adını verdiğimiz hormondaki yükselmeler hangi yaşta olursa olsun, mutlaka adet düzensizliğine yol açar. Adet görmeye başlayan genç kız, önceleri düzenli olarak adet görse bile, sonradan arası açılabilir. Yine buna bağlı olarak istenmeyen bölgelerde tüyler görülür ve akneler ortaya çıkmaya başlayabilir.

Erken menopoz dönemi için neler söyleyebiliriz?

Erken menopoz, hormonlara bağlı bir rahatsızlık değildir; fakat hormonlardaki değişikliklerle kendini belli eder. Bazı ailelerde kadınlar erken adetten kesilebilirler. Bu tür bir aile söz konusu ise 35 yaş ve altında adetler durur. Hasta doktoruna başvurur ve yapılan klinik muayenelerle, menopoz sonrası durumu saptanır.

Burada ailenin hikayesi dinlenmeli ve buna neden olan sebepler araştırılmalıdır. Erken menopozun çok şaşırtıcı bir yönü daha vardır. Bunların bir kısmı belli bir zaman sonra düzelir. Bu kadınlar menopoza girdiklerini düşünerek korunmayı kaldırırlarsa, gebe bile kalabilirler.

Kadınlarda hormonal bozukluklar için kalıtsaldır diyebilir miyiz?

Prolaktin beyindeki bir bölgeden salgılanır. Prolaktin salgısının artmasının nedeni genellikle o bölgedeki küçük tümörlerdir. Bu tümörler selim seyreden tümörler olduğu için, kalıtsaldır diyemeyiz. Kıllanma ile kendini belli eden, özellikle yumurtlamanın olmaması ile karakterize polikistik over sendromu dediğimiz bir rahatsızlığın kalıtsal olduğunu ortaya koyan birtakım çalışmalar vardır. Ama bu hiçbir zaman o ailenin her kadın ferdinde aynı durum ortaya çıkar demek değildir.

Bu durumun coğrafya ile ilgisi olabilir. Belli yörelerde kadınlarda kıllarda bir artış vardır. Örneğin, Akdeniz bölgesindeki kadınlarda vücut ve yüz tüyleri bir İskandinav ülkesindeki kadına oranla çok aşırı bulunabilir. Bu nedenle bir kadında kıllanmada artış vardır derken, onun yaşadığı coğrafi bölgeye de bakmak gerekir.

Kadınlarda hormonal bozukluklar için teşhis nasıl konulur, kişilerin ne yapması gerekir?

Önerilen şudur: Hormon rahatsızlıkları kendini, adet düzensizliği, adetlerin kesilmesi, vücutta kılların artması şeklinde gösterdiği için, bu tür şikayeti olan kadınların ilk yapması gereken bir jinekoloğa gitmektir. Hormon rahatsızlıklarının tanısı, kendini diğer klinik bulgularla da gösterir.

Bu rahatsızlıklar için teşhis nasıl konulur, kişilerin ne yapması gerekir?

Önerilen şudur: Hormon rahatsızlıkları kendini, adet düzensizliği, adetlerin kesilmesi, vücutta kılların artması şeklinde gösterdiği için, bu tür şikayeti olan kadınların ilk yapması gereken bir jinekoloğa gitmektir. Hormon rahatsızlıklarının tanısı, kendini diğer klinik bulgularla da gösterir.

Teşhis koyarken yanılmalar olabiliyor mu?

Bugün kullanılan ileri derecedeki hormon ölçme teknikleriyle teşhis koymanın kolay olduğunu söylemek mümkündür. Teşhis koyarken yöreyi de sormak gerekir. Diğer rahatsızlıklarla kıyaslandığında tanı konması kolaydır diyebiliriz.

Kadınlarda hormonal bozukluklar nasıl bir tedavi uygulanır ?

Hormona özel bir tedavi programı uygulanır. Hormon testleri ve klinik veriler birleştirilerek teşhis konulur. Hangi hormon mekanizmasında bozukluk varsa, o düzeltilmeye çalışılır. Tedaviler genellikle medikal tedavilerdir. Çok nadir olmak üzere cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Bir cm’i aşan hipofiz tümörlerinde cerrahi müdahale uygulanabilir.

Kadınlarda hormonal bozuklukların tekrarlaması mümkün müdür?

Hormonal düzensizlik söz konusu ise hasta tedavi ile düzelir. Fakat olay doğuştan kaynaklanıyorsa, örneğin, bir kadının böbrek üstü bezlerinde doğuştan bir enzim eksikliği varsa, erkekleştirici hormonlar diğer kadınlara göre biraz daha fazlaysa, bu kadında adet görmeye başlamasından itibaren yumurtlamasında problem çıkacaktır. Tüyler ve sivilceler görülecektir. Bu durum doğuştan kaynaklanır ve ilaç verildiğinde düzelir fakat ilaçlar kesildiğinde aynı sonuçlar ortaya çıkar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu