in

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapmalı? (Madde Madde)

Gönderi paylaş:

Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlarda bu durum için ne yapmalı? sorusu bir çok kadında kafaları karıştırmaktadır. İşin aslına bakılacak olunursa bu durumun ortadan kaldırılması için cinsel isteksizlik nedenlerinin ortadan kaldırılması çözüme ulaşmada en etkili yöntemdir. Cinsel isteksizlik nedenleri ortadan kalkmadan çözüm aramak pek sonuç vermez. Bu nedenle cinsel isteksizlik nedenleri nelerdir ve bunları ortadan kaldırmak için ne yapmak gerekir noktasında sizlere bilgi vereceğiz.  Böylece cinsel isteksizlik için ne yapmalı sorusuna da cevap bulmuş olacağız.

Kadınlarda cinsel isteksizlik için ne yapmalı?

 1. Eğer kadın cinsel ilişki sırasında acı hissediyorsa öncelikle bu acının nedeni bulunup ortadan kaldırılmalıdır.
 2. Vajinusmus rahatsızlığı olan kadınlar cinsel birliktelik yaşayamadıkları için cinsel isteksizlik artar. Bu konu başlı başına bir rahatsızlıktır ve mutlaka hekim desteği alınarak çözülmelidir.
 3. Yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıklar yine cinsel isteksizlik yapabilir bu hastalıklarınız varsa bunlara yönelik tedavi olunmalıdır.
 4. Özellikle antidepresan kullanılıyorsa bunlarda önemli ölçüde cinsel isteksizlik yapabilir. Hekiminizle görüşüp ilacınızı değişmelisiniz.
 5. Cinsel organlarınıza yönelik ameliyat olmuşsanız ve tam iyileşmemişseniz cinsel isteksizlik oluşabilir. En iyisi tamamen iyileşmeyi bekleyin.
 6. Aşırı yorgunluk cinsel isteksizlik oluşturabilir. Özellikle hem fiziki hemde zihinsel yorgunluk yaşıyorsanız cinsellikten uzak durmak istemeniz normal. Bu nedenle yorgun olmadığınız günleri tercih edin.
 7. Aşırı alkol ve sigara da cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu nedenle bunları azaltmanız hem sağlığınız hemde cinsel yaşamınız için şiddetle tavsiye edilir.
 8. Menopoz döneminde yine cinsel isteksizlikler yaşayabilirsiniz. Bunun için menopoz giriş döneminin geçmesini beklemek en iyisi.
 9. Hamilelik ve emzirme döneminde cinsel isteksizlik yaşayabileceğiniz zamanlardır. Aceleye gerek yok biraz sabırla ilerleyen dönemde cinsel hayatınız düzene girecektir.
 10. Aşırı stres cinsel isteksizlik oluşturabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca stresden uzak durmalısınız.
 11. Düşük özgüven. Cinselliğe dair özgüveni düşük bayanlarda cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Bunun için kendi bedeninizin ve yaşayacağınız cinselliğin farkında olmanız ve kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli.
 12. Kendi vücudunu beğenmeme yine kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olur. Unutmayın her kadın güzeldir parteriniz zaten sizi beğenmiş ki sizinle cinsellik yaşamak istiyor.  Güzellik adına adımlar atmanız bunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
 13. Cinsel şiddet kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir. Partneriniz size cinsel ilişkide kendi hoşuna giden ancak sizin istemediğiniz cinsel fantaziler cinsel isteksizliğe neden olur. En iyisi bu durumu partnerinizle açıkça konuşmanız.
 14. Partnerinizi aranızdaki duygu yükünün azalması ve sadece ortada cinselliğin kalması. Bu sorunu aşmanız ancak partnerinizle beraber mümkündür. Bu duygusal bağı güçlendirmek en iyi çözüm yoludur.
 15. Kavgalar ve tartışmalar cinsel isteksizliğe yol açan önemli nedenlerdir. Hiç bir kadın öğlen kavga ettiği eşiyle yada partneriyle akşam ilişkiye girmek istemez. Öncelikle partnerinizle aranızdaki bu kırgınlığı gidermelisiniz.
 16. Cinsel uyumsuzluk da cinsel isteksizliğe neden olur. Cinsellik esnasında istenmeyen pozisyonlar, cinsel istekler yine cinsel isteksizliğe neden olabilir. Bu durumda istenilmeyen bu cinsel fantaziler için partnerinizle konuşmak en iyisidir.

Değerli ziyaretçimiz göreceğiniz üzere cinsel isteksizliğin bir çok nedeni olabilmektedir. Kadınlar bunların birini veya bir kaçını aynı anda yaşıyor olabilirler. Burada en iyi çözüm cinsel isteksizliğe yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Unutmayın sağlıklı bir cinsel yaşamı olmayan çiftler arasında çok büyük sorunlar yaşanabilmektedir.  Eşinizin de sizin yaşadığınız bu cinsel isteksizliği fark edebileceğini unutmayın. Bu durum yaşadığınız sorunu daha da artırabilir. Bu durumda eşinizle açıkca bu durumu konuşmalı ve cinsel isteksizlik nedenlerini beraber ortadan kaldırmanız ikiniz içinde en iyisi olacaktır.

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorunlarının çözümünde bir çok neden olduğu ve çözülmesi gerektiği aşikardır. Bütün bunların çözülmesi için cinsel terapi desteği de alınması en doğru yoldur. Bu tedavi de eşinizle beraber bu sorunun üzerine gitmeniz cinsel yaşamınızı düzeltmede çok daha yararlı olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar: 

Cinsel İlişkide Zevk Alamama Nedenleri Nelerdir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.