Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Kadınlarda erkeklere oranla görülme sıklığı fazla olan huzursuz bağırsak sendromu, yaşam kalitesini önemli oranda etkileyen, karın ağrısı, şişkinlik, dışkılamada bozulmayla kendini gösteren bir bağırsak rahatsızlığıdır. Kadınlarda, erkeklere oranla üç kat daha fazla görülen bu rahatsızlık, biyokimyasal bozukluk değildir. Rahatsızlık, yemek, stres ya da bazı farmakolojik ajanlara alevlenebilmektedir. Huzursuz bağırsak sendromunda karın ağrısı ya da karında rahatsızlık hissinin haricinde şişkinlik ya da gerginlik ve kabızlık ve/veya ishal ile kendini göstermektedir. Yakınmalar genel olarak dışkılamadan sonra azalmaktadır.

Dünyadaki erişkin ve adolesanların yüzde 10 ile 20’sinde bu rahatsızlığa uyan semptomlar görülmesi mümkündür. Ülkemizde bu oran yüzde 6.3 ile 19.1’dir. Rahatsızlığın kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 3 ile 7 kat daha fazladır. Yapılan araştırmalarda çocuk ve erişkin kilolu insanlarda daha fazla görüldüğü bildirilmiştir ancak normal kiloya sahip olan kişilerden farklı olmadığını gösteren çalışmalar da vardır. Hastalığın psikolojik olduğunu söylemek yanlıştır ancak duygusal bozuklukların yanı sıra stresle şiddetlenebilmektedir. Duygu durum düzenleyici ve antidepresan ilaçlarla tedavilerde iyi yanıt alınmıştır ve bu durum, hastalığa psikolojik nedenlerin katkı yaptığı düşünülmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenleri

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedenleri

İrritabl bağırsak sendromu hastalığı yaşayanlarda tüketilen besinler sindirim sisteminden hızlı ya da yavaş geçmektedir. Bu nedenle hastalarda ishal ya da kabızlık görülür. Genel olarak bağırsak kolonizasyonu sağlıklı değildir. Yani sindirime yardım eden normal bakteriler azdır. Buna karşın zararlı, gaz oluşumuna neden olan bakteriler fazlardır. Yoğun bir şekilde bağırsak gazları meydana gelir. Bu da şiddetli karın ağrısına neden olabilir.

Ayrıca huzursuz bağırsak sendromu hastalarının ağrıya karşı olan hissiyatı yüksektir. Hastanın bağırsak bariyeri zayıflar ve bağırsak duvarının geçirgenliği artmakta, dolayısı ile zararlı maddelerin gerektiği gibi atılamadığı bir durum meydana gelmektedir. Stresin şikâyetleri artırdığı görülmüştür. Hastalarda depresyon ve anksiyete bozuklukları sıklıkla görülebilmektedir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Irrıtabl bağırsak sendromunun belirtilerinin yalnızca bağırsaklarla sınırlı olmadığı bilinmelidir Hastalık tüm sindirim sitemini etkileyebilmektedir. En sık görülen belirtiler arasında karın ağrını görülmektedir. Bu ağrı kramp ya da künt bir karın ağrısı şeklinde olmaktadır. Genellikle ağrılar dalgalar halinde gelip gitmektedir. Ağrının görülme yeri, sıklığı, şiddeti ve süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Dışkılama ve gaz çıkarma olduğunda hasta rahatlamaktadır.

Huzursuz bağırsak sendromu olan kişiler genellikle gece uykuda rahattırlar. İkinci sıradaki şikâyetler dışkılama düzenindeki değişikliklerdir. Genel olarak kabız ve ishal birbirini izlemektedir. Hastalarda dışkılama sonrasında karın ağrısı kısmen azalmaktadır. Hastalarda kimi zaman sık dışkılama isteğini tam boşalamama hissi takip etmektedir. Hastaların çoğunda dispeptik yakınmalar görülmektedir. Özellikle yemeklerden sonra karın gerginliği, karın rahatsızlığı, şişkinlik, gaz, hazımsızlık, geğirme, bulantı ve iştahsızlık gözlenebilmektedir.

Hastalığın Tedavisi

Hastalığın tedavisi, nedeninin tam olarak bilinememesinden dolayı yakınmalar dikkate alınarak yapılmaktadır. Tedavi aşamasında hastaya güven verilmelidir. Bugüne kadar kimsenin Irrıtabl (huzursuz) bağırsak sendromu nedeniyle vefat ettiği görülmemiştir. Ayrıca bu hastalığın kansere dönüşmesi imkânsızdır. Günümüzde bu hastalığı kesin olarak sonuçlandıracak bir ilaç geliştirilememiştir.

Hastalara özel beslenme tedavisi tavsiye edilmelidir. Kahve ve baklagiller ile lahananın şikayeti artırma olasılığı vardır. Özellikle bol lifli besinleri içeren diyet ve dışkılamayı artıran kepekli besinlerin özellikle kabızlık dominant olgularda tercih edilmesi gereklidir. Önemli nokta ise hastaya rahatsızlık veren ya da yakınmalarını artıran gıdaların not etmesini söylemek ve onlardan uzak durmasını önermektir. Huzursuz bağırsak sendromu yaşayan hastaların en yakın sağlık kurumuna başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu