in

Hamilelikte Varis Nedenleri ve Tedavisi

Gönderi paylaş:

Hamilelikte varis sorunu yaşamayan kimse yoktur sanırım. Özellikle son aylarda gerçek anlamda varis problemi yaşarsınız. Ayrıca birde genetik olarak varise yatkınsanız bu hamilelikte varis gerçek anlamda sizi rahatsız edecektir. Ailenizde yaygın olarak varis görülüyor mu? O halde siz de bunun riskini taşıyorsunuz demektir. Çünkü varis en çok kalıtımsal nedenlerle oluşuyor. Bu oluşum, özellikle hamilelik süresince daha da artıyor. Dolayısıyla siz siz olun, önleminizi baştan alın.

Siz de mi geceleri yatağınızda bacak ağrısından uyuyamıyorsunuz? Hatta ayaklarınız o kadar çok şişiyor ki, akşamları ayakkabınızı çıkarmakta zorlanıyorsunuz. Tüm bu şikayetleri artık ciddiye almanız gerekiyor. Çünkü bunlar “kronik venöz yetmezlik” diye adlandırılan hastalığın ilk habercileri. Bu damar hastalığının belirtileri; önce deri altında mavi damarların belirginleşmesi, ardından bacaklarda kahverengi lekelerin oluşması ve son olarak da varislerin meydana gelmesi şeklinde yaşanıyor.

Sadece bir güzellik sorunu değil! Bacaklarda varislerin oluşması, damarların sertleşmesi anlamına gelmiyor. Hatta tam tersine, variste damar duvarları gerginliğini yitiriyor. Aslında bacaklarda bulunan damarların ne kadar ağır iş yaptıkları düşünüldüğünde, damarların bu şekilde yıpranmaları hiç de şaşırtıcı değil. Çünkü ayaklardan kalbe her gün ortalama 4500 litre kan pompalanıyor. Bu işlem sırasında, damarlar sadece yer çekimiyle değil, aynı zamanda vücut uzunluğuyla da uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Kalbin ve diyaframın emme hareketinin yanı sıra, bacak kaslarının pompalama refleksi de kanın bu yolu izlemesine yardımcı oluyor. Bacak kaslarının her hareketiyle damarlar sıkıştırılıyor ve kan kalbe doğru itiliyor. Bu sırada da damar kapakçıkları kapanıyor ve kasların gevşemesiyle kanın tekrar geri akmasını engelliyor.

Mükemmel olarak ayarlanmış bu sistem, sadece gergin bir bağ dokusuyla destekleniyor. İşte bütün bu yapı gerginliğini yitirdiğinde, damar duvarları gevşiyor ve kapakçıklar tam olarak kapanamıyor. Sonuç olarak da kanın bütünü yukarı pompalanamıyor ve aşağıya akarak burada birikiyorlar. Kanın aşağıda birikmesiyle, damar sürekli daha fazla genişliyor. Tabii bütün bunların sonucunda da damarlar uzuyor ve deri altında şişmiş görüntüler oluşturuyor. Yukarı pompalanamayarak, aşağıda biriken kan da bir süre sonra mavimsi bir görünüm alıyor. Çoğu kadın böyle bir durumda ilk olarak görselliği sorun etse de, aslında bu, güzellik sorunundan daha büyük bir önem taşıyor.

Hamilelikte varis şikayetlerinizi ciddiye alın

Eğer varisler yıllarca tedavi edilmiyorsa, zamanla iltihaplar ve pıhtılaşmalar meydana geliyor. Böyle bir tabloda en çok, pıhtılaşmış kanın geçit vermeyen damarlardan yukarıya çıkarak kan dolaşımına karışmasından ve sonuç olarak da akciğer embolisine veya akciğer enfarktüsüne yol açmasından korkuluyor. Varisin oluşmasında temel etken olan zayıf bağ dokusu, kişiye kalıtımsal yollarla geçebiliyor.

Aslına bakılırsa, varisler çoğu kadında ilk olarak hamilelik döneminde meydana geliyor. Bunun sebebi de, hamilelik döneminde kadın metabolizmasının doğal olarak değişmesi. Böyle bir dönemde, anne adayının vücudu kas ve bağ dokusunu gevşeten hormonların salgısını artırıyor. Aslında bu sistemin amacı doğumun daha kolay gerçekleşmesi. Ancak bu sırada damar duvarları da gevşeyebiliyor. Çünkü hamilelik döneminde vücut normal zamana göre ortalama yüzde 20 oranında daha fazla kan taşıyor.

Hamilelikte varis doğumdan sonra geçer mi?

Hamilelikte varis hastalığı genetik kökenli olsa da, kişi bunu bazı uygulamalarla önleyebiliyor. Sadece oluşmadan önce değil, meydana geldikten sonra da bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda uzmanların önerileri:

 • Mümkün olduğunca ayağa tam oturan ve topuksuz ayakkabı giyin. Yüksek topuklu ayakkabılar, kanın kalbe pompalanma işlemini güçleştiriyor. Ayrıca yalın ayak yürümek de damar sağlığı için önem taşıyor.
 • Bacak bacak üstüne atarak oturmak hoş görünüyor olabilir, ancak hiç de sağlıklı değil. Bunun yerine iki ayağınızı da düz bir şekilde yere koyun.
 • Çok dar kıyafetler giymekten kaçının.
 • Bacaklarınızı her fırsatta bedeninizden yüksek bir yere dayayın.
 • Çok hareket etmek, damarları formda tutuyor. Bunun için en ideali; düzenli olarak yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak ve yüzmek.
 • Her sabah ayaklarınıza ve bacaklarınıza aşağıdan yukarıya doğru soğuk suyla duş yapın.
 • Normal kilonuzu, sağlıklı ve besleyici yiyeceklerle dengede tutun. Fazla kilo bacakları zorluyor.
 • Damarlar fazla ısıyı sevmiyor. Bu nedenle kesinlikle güneş banyolarından kaçınmanız gerekiyor. İşinden dolayı fazla oturmak veya ayakta durmak zorunda kalan kişiler, ayaklarına sık sık masaj uygulamalı. Bu hareketler oldukça kolay yapılıyor.
 • Otururken, ayaklarınızı öne doğru uzatarak, ayak parmaklarınızı bilekten aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin.
 • Ayaklarınızla eklem bölgesinden daireler çizin.
 • Ayağınızın baş parmağıyla sanki yerden bir nesne kaldırıyormuş gibi yapın ve sonra da ayaklarınızı ve parmaklarınızı gerin.

Hamilelikte varis tedavisi

Varisi ilaçlarla önlemek ya da tedavi etmek mümkün. Bu amaçla piyasada çok sayıda ilaç satılıyor. Ancak bunların hepsi uzmanlar tarafından onaylanmıyor. Gerçi bazı pomat veya ilaçlar kısa bir süre için şikayetleri azaltabiliyor veya ağrıları serinletip hafifletebiliyorlar. Ancak bunlar uzun süreli iyileştirici bir etki yapmıyorlar. Bacaklarınızda damar sorunları hissediyorsanız, hemen bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Eğer varisler oluşmaya başladıysa, siz farkına varmadan iltihaplanmalar ve sonuç olarak da ağrılar meydana gelebiliyor.

Böyle bir durumda da damarlara cerrahi müdahale yapılması gerekiyor. Cerrahi tedavi, genel ya da lokal anestezi altında yapılabiliyor. Genel anestezi çoğunlukla tüm bacağı kaplayan yaygın varislerde uygulanıyor. Bu tin hastalarda, damardan geri kaçak fazla olduğundan, kasıktan müdahale etmek zorunda kalabiliyoruz. Bu durumda kaçak olan damarın tamamı “kasıktan ayak bileğine kadar” çıkartılıyor.

Bölgesel varisi olan hastalarda ise lokal anestezi uygulanıyor. Bu uygulamada da sadece o bölge uyuşturularak, varisler küçük kesilerle alınabiliyor. Skleroterapi yönteminde, varisleşmiş damar enjeksiyonla daha az görünür bir hale geliyor. Burada damarın içine özel bir sıvı enjekte ediliyor. Böylelikle damar duvarları birbirine yapışıyor. Kan burada toplanamadığından, dolaşımı için başka bir yöne doğru akıyor. Bu yöntem, daha çok küçük damarlara uygulanıyor ve geride hiçbir kesi izi kalmıyor. Uygulama bittikten sonra, kişi hemen evine gidebiliyor.

Ancak bazı hastalar damara enjekte edilen ilaca karşı hassas bir reaksiyon gösterebiliyor. Böyle hastalara lazer tekniğiyle yardım edilebiliyor. Bu yolla, damar içindeki kan lazer 181sıyla tamamen pıhtılaştırılıyor. Varislerin en kötü özelliği, tedavi edildikten sonra tekrar oluşabilmeleri. Ancak; kişi bazı uygulamalarla ve önlemlerle varisin önüne geçebiliyor.

Hamilelikte bitkisel tedavi için dikkat edilecek noktalar

Hamilelikte varis bitkisel tedavi noktasında ise gerçekten dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü her bitkisel ürünün dikkatle ve titizlikle kullanılması gerekir. Unutmayın ki hamilelikte iki can taşıyorsunuz ve siz ne yiyip içerseniz bebeğinizde aynı oranda bunlardan etkilenmektedir. O yüzden hamilelikte varis için bitkisel tedavilere yönelseniz bile bunu hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Hamilelikte varise karşı almanız gereken önlemler

 • Kas pompalarını çalıştırmak için sık sık ayak bileklerinizi ve dizlerinizi hareket ettirin.
 • Asansöre binmek yerine merdivenle çıkın ve mümkün olduğunca sık yürüyüşler yapın.
 • Uzun bir süre oturmanız gerektiğinde, bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Bunun yerine mümkünse ayaklarınızı bir taburenin üzerine koyun.
 • Sıcak banyolar yerine duşu tercih edin.
 • Ve mümkünse sabah akşam ayaklarınıza aşağıdan yukarıya doğru soğuk duş yaptırın.
 • Akşamları ayaklarınızı kalbinizin hizasından 15 cm yükseğe yerleştirerek dinlendirin. (Diz hafif kıvrık ve dizin aşağısı paralel olmalı.)
 • Düzenli olarak fiziksel aktivitelerde bulunun. Yürüyüş, yüzme, bisiklet, jimnastik bunlar arasında en idealleri.
 • Eğer varis riski taşıyorsanız, kış aylarında bir uzmana danışarak varis çorabı giyin.
 • Kaçınmanız gerekenler: Dar ve sıkı giysiler giymek.
 • Sürekli ayakta durmak.
 • Uzun araba yolculukları ve güneş banyoları yapmak.
 • Bacaklara sıcak ağda uygulamak.
 • Ve çok fazla kilo almak.

Burada unutulmaması gereken önemli bir hususu sizlere hatırlatalım. Hamilelikte varis için yada başka bir hastalık için gerek bitkisel tedavi gerekse başka ilaçlar alarak tedavi uygulanacaksa bile mutlaka ama mutlaka hekiminize danışmalısınız. Hekiminize Danışmadan kesinlikle herhangi bir tedaviye başlamayın.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.